Produkty

Sztuczna trawa w ogrodzie – jak ją kłaść?

Sztuczna trawa w ogrodzie – jak ją kłaść?

Choć żywe trawniki w ogrodach prezentują się niezwykle pięknie i naturalnie, nie zawsze udaje nam się ich odpowiednia pielęgnacja. Przy palącym słońcu źdźbła wysychają, a brak regularnych dosiewek może skutkować pojawianiem się placków gołej ziemi na murawie. Ciekawą alternatywą dla takich trawników są sztuczne trawy – dlaczego warto je stosować i jak przebiega ich kładzenie?

sztuczna trawaSztuczna trawa w ogrodzie – dlaczego warto?

Sztuczna trawa w ogrodzie ma wiele zalet. Nie musimy jej pielęgnować, a mimo to zawsze zachwyca świeżą zielenią i gęstym runem. Dodatkowo wyróżnia ją trwałość – wybierzmy trawę od producenta oferującego wieloletnią gwarancję przed wyblaknięciem, a z pewnością będziemy z niej korzystać przez kilka sezonów z rzędu. Sztuczna trawa to też idealne podłoże do zabawy dla dzieci i domowych zwierząt. Nie pozostawia na ubraniach trudnych do usunięcia plam, a ponadto można ją łatwo czyścić i spłukiwać, a jeśli posiada dobry drenaż, będzie też szybko wysychać.

Kładzenie sztucznej trawy krok po kroku

Krok I

Najpierw konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono twarde i idealnie wyrównane, a także umożliwiać sprawne odprowadzanie wody. Dlatego też pod sztuczną trawą warto umieścić tłuczeń i miał granitowy – kruszywa będą dobrze przepuszczały wilgoć i zapewnią stabilność. Tę warstwę warto wyrównać zagęszczarką. Kolejno na powierzchni kładziemy agrotkaninę, która zapobiegnie wyrastaniu chwastów i roślin. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do dalszej pracy.

kładzenie trawnikaKrok II

Na naszym podłożu rozwijamy kolejne rolki trawy. Ważne, aby źdźbła każdej z rolek były skierowane w tym samym kierunku, wówczas miejsca łączeń poszczególnych fragmentów pozostaną niewidoczne. Na tym etapie nieraz konieczne może się okazać przycinanie trawy – do tego celu posłużymy się nożem do tapet lub zwykłymi nożyczkami.

Krok III

Do łączenia ze sobą poszczególnych rolek używa się flizeliny z klejem. Taka taśma powinna znaleźć się pod brzegami naszej sztucznej trawy.

Uwaga!

Aby łączenia pomiędzy rolkami pozostały niewidoczne, musimy bardzo precyzyjnie dopasować do siebie poszczególne fragmenty – tak, aby nie pozostawić między nimi najmniejszej szczeliny. Jeśli po łączeniu rolek miejsce ich styku będzie minimalnie zauważalne, możemy zmierzwić źdźbła, aby to zamaskować.

 Sztuczna trawa 2 x 30 m Krok IV

Ostatnim etapem przygotowania sztucznej trawy do użytku jest jej wypiaskowanie i wyszczotkowanie. Rozprowadzenie niewielkiej ilości piasku pozwala bowiem na dociążenie rolek i uodpornienie ich przed ugnieceniem. Dodatkowo piasek zatrzyma wilgoć, a zatem sztuczna trawa będzie mniej nagrzana w słoneczne dni. Szczotkowanie powinno natomiast przebiegać w odwrotnym kierunku, niż są ułożone włókna.

Zastosowanie sztucznej trawy może upiększyć nasz ogródek i zapewnić odpowiednią strefę do odpoczynku i zabawy na świeżym powietrzu. Jednak może się ona przydać także w wielu innych sytuacjach, np. na balkonie czy nawet w domu – inne zastosowania sztucznej trawy znajdziemy w tym artykule.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sztuczna trawa – gdzie może się przydać?

Sztuczna trawa – gdzie może się przydać?
Naturalnie piękny i zielony trawnik jest najlepszą ozdobą każdego ogrodu. Niestety w niektórych sytuacjach wyhodowanie bujnej i równej m...
Czytaj więcej

Prawidłowe ułożenie sztucznej trawy na balkonie

Prawidłowe ułożenie sztucznej trawy na balkonie
Sztuczny trawnik na balkonie lub tarasie sprawi, że energetyzujący zastrzyk wyrazistej zieleni będzie nam towarzyszył przez cały rok, a nie tylko ...
Czytaj więcej

Jak stworzyć ministanowisko do golfa

Jak stworzyć ministanowisko do golfa
Golf jest dyscypliną coraz bardziej popularną, choć wciąż zasługuje na miano sportu elitarnego. Jeśli jest naszą pasją, chcielibyśmy mieć możliwość cz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sztuczna trawa w ogrodzie – jak ją kłaść?