Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Sztuczna trawa w ogrodzie – jak ją kłaść?

Choć żywe trawniki w ogrodach prezentują się niezwykle pięknie i naturalnie, nie zawsze udaje nam się ich odpowiednia pielęgnacja. Przy palącym słońcu źdźbła wysychają, a brak regularnych dosiewek może skutkować pojawianiem się placków gołej ziemi na murawie. Ciekawą alternatywą dla takich trawników są sztuczne trawy – dlaczego warto je stosować i jak przebiega ich kładzenie?

sztuczna trawaSztuczna trawa w ogrodzie – dlaczego warto?

Sztuczna trawa w ogrodzie ma wiele zalet. Nie musimy jej pielęgnować, a mimo to zawsze zachwyca świeżą zielenią i gęstym runem. Dodatkowo wyróżnia ją trwałość – wybierzmy trawę od producenta oferującego wieloletnią gwarancję przed wyblaknięciem, a z pewnością będziemy z niej korzystać przez kilka sezonów z rzędu. Sztuczna trawa to też idealne podłoże do zabawy dla dzieci i domowych zwierząt. Nie pozostawia na ubraniach trudnych do usunięcia plam, a ponadto można ją łatwo czyścić i spłukiwać, a jeśli posiada dobry drenaż, będzie też szybko wysychać.

Kładzenie sztucznej trawy krok po kroku

Krok I

Najpierw konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono twarde i idealnie wyrównane, a także umożliwiać sprawne odprowadzanie wody. Dlatego też pod sztuczną trawą warto umieścić tłuczeń i miał granitowy – kruszywa będą dobrze przepuszczały wilgoć i zapewnią stabilność. Tę warstwę warto wyrównać zagęszczarką. Kolejno na powierzchni kładziemy agrotkaninę, która zapobiegnie wyrastaniu chwastów i roślin. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do dalszej pracy.

kładzenie trawnikaKrok II

Na naszym podłożu rozwijamy kolejne rolki trawy. Ważne, aby źdźbła każdej z rolek były skierowane w tym samym kierunku, wówczas miejsca łączeń poszczególnych fragmentów pozostaną niewidoczne. Na tym etapie nieraz konieczne może się okazać przycinanie trawy – do tego celu posłużymy się nożem do tapet lub zwykłymi nożyczkami.

Krok III

Do łączenia ze sobą poszczególnych rolek używa się flizeliny z klejem. Taka taśma powinna znaleźć się pod brzegami naszej sztucznej trawy.

Uwaga!

Aby łączenia pomiędzy rolkami pozostały niewidoczne, musimy bardzo precyzyjnie dopasować do siebie poszczególne fragmenty – tak, aby nie pozostawić między nimi najmniejszej szczeliny. Jeśli po łączeniu rolek miejsce ich styku będzie minimalnie zauważalne, możemy zmierzwić źdźbła, aby to zamaskować.

Sztuczna trawa 2 x 30 mKrok IV

Ostatnim etapem przygotowania sztucznej trawy do użytku jest jej wypiaskowanie i wyszczotkowanie. Rozprowadzenie niewielkiej ilości piasku pozwala bowiem na dociążenie rolek i uodpornienie ich przed ugnieceniem. Dodatkowo piasek zatrzyma wilgoć, a zatem sztuczna trawa będzie mniej nagrzana w słoneczne dni. Szczotkowanie powinno natomiast przebiegać w odwrotnym kierunku, niż są ułożone włókna.

Zastosowanie sztucznej trawy może upiększyć nasz ogródek i zapewnić odpowiednią strefę do odpoczynku i zabawy na świeżym powietrzu. Jednak może się ona przydać także w wielu innych sytuacjach, np. na balkonie czy nawet w domu – inne zastosowania sztucznej trawy znajdziemy w tym artykule.

Data publikacji: 28.08.2018