Sztuka bonsai

Pochodzą z Chin, choć większości nam kojarzą się z Japonią. Są coraz częstszą formą dekoracji, którą znajdziemy w naszych wnętrzach i ogrodach. O czym mowa? O wspaniałych drzewkach bonsai, z którymi warto zapoznać się jak najszybciej.

drzewko w stylu bonzai, ogród, uprawa roślinCzym jest sztuka bonsai

Sztuka bonsai to znana na całym świecie sztuka uprawy miniaturowych drzewek. Jej nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów – bon, czyli pojemnik oraz sai - drzewo/roślina. Za pomocą odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak przycinanie oraz formowanie gałęzi, możemy uzyskać pożądaną postać drzewka. Warto tu już zauważyć, że drzewko bonsai wymaga ciągłej uwagi. Jeśli się na nie zdecydujemy, musimy pamiętać, że nie może długo pozostać bez opieki. Inaczej jego obecność zamiast pełnić funkcję dekoracyjną, będzie niekorzystnie wpływać na wygląd wnętrza.

Odpowiednie rośliny na bonsai

Najczęściej w charakterze bonsai znajdziemy długowieczne gatunki drzew np. dęby, sosny, cisy czy świerki. Jeśli jednak drzewa mają łamliwe pędy, zbyt duże liście bądź nie są łatwe w formowaniu, to nie będą dobrymi gatunkami na przekształcenie w tę formę dekoracji. Wybór rośliny na bonsai zależy m.in. od tego, gdzie je umieścimy. Inny okaz drzewko bonsai, sztuka bonsaiwybierzemy do hodowli w pomieszczeniu przy oknie, a inny np. do ogrodu. Pamiętajmy tu bowiem, że większość roślin bonsai naturalnie rośnie na zewnątrz i nie ma większych problemów z przetrwaniem zimy.

Style bonsai 

Decydując się na drzewko bonsai, możemy mówić o pojedynczym okazie lub grupie kilku drzewek tworzących tzw. lasek. Pojedyncze drzewko łatwiej jest utrzymać w eleganckiej postaci. Z kolei wiele drzewek bonsai umieszczonych obok siebie da ciekawszy i bardziej oryginalny efekt. Warto tu dodatkowo zauważyć, że kilka okazów ma na celu stworzenie iluzji krajobrazu naturalnego.

Poza stylami w postaci jednego bądź kilku drzewek, wyróżnia się podstawowe style w sztuce bonsai. Przykładowo, możemy wykorzystać styl Moyogi (nieregularny), Chokkan (wyprostowany, regularny), styl Fukinagashi (ukształtowany przez wiatr) czy też styl Kengai (kaskadowy). Poza nimi znajdziemy także sposobność wyhodowania drzewka w stylu Bunjingi (zwanym także literackim), Ikadabuki (styl tratwy) bądź też Hokidachi (forma miotlasta).

Sztuka bonsai wymaga cierpliwości, zaangażowania oraz poświęcenia czasu. Efekty pracy są jednak tego warte. Nasze otoczenie zyska na oryginalności, świeżości i elegancji. 

Data publikacji: 13.10.2014