Tanie i dobre farby do podłogi, jako sposób na ich renowację

Decydując się na zmianę domowych posadzek, najczęściej wymieniamy je na nowe – wiąże się to zarówno z koniecznością przeprowadzenia większego remontu, jak i ze sporym wydatkiem. Coraz częściej praktykowaną metodą jest także malowanie podłogi, które przeprowadzimy mniejszym kosztem, uzyskując modny i trwały efekt. Jakie farby do tego służą?

malowanie podłogiPodłoga z drewna, płytek, a może betonu?

Nasze podłogi zdobią drewniane deski, płytki ceramiczne lub nowoczesny beton? W każdym z tych przypadków jednym ze sposobów na ich renowację jest zastosowanie odpowiedniej farby. Dzięki niej możemy nadać powierzchniom zupełni nowy wygląd, sprawiając, że będą wyglądały, jakby były nowe. Do zalet farb do podłóg należy ich trwałość i łatwość aplikacji, a także możliwość wykończenia podłogi na jeden z interesujących, oryginalnych kolorów – możemy zdecydować się na farby akrylowe lub uretanowo-alkidowe, w gotowych odcieniach albo przygotowanych w mieszalniku. Chociaż malowanie podłogi wymaga nieco pracy – przede wszystkim przygotowania powierzchni i zabezpieczenia przed zabrudzeniem farbą innych elementów wyposażenia i wykończenia – pozwala nam na modne zaaranżowanie wnętrza. To prosty sposób na zyskanie utrzymanej w stylu skandynawskim białej podłogi lub nowoczesnej i odważnej posadzki w kolorze czerwonym. To oczywiście jedynie przykłady – możemy zdecydować się także na wiele innych odcieni.

farba renowacyjna CastoramaFarby do podłóg

Farby do podłóg możemy aplikować metodą natryskową bądź pędzlem lub wałkiem. Zwykle by otrzymać zadowalający efekt, nakładamy je w co najmniej dwóch warstwach. Środki takie wyróżniają się dużą siłą krycia, a także odpornością na ścieranie, powstawanie uszkodzeń i plam – zyskują te zalety jednak po pewnym czasie od aplikacji (od dwóch tygodni do miesiąca). Dopiero po jego upływie możemy zacząć normalnie eksploatować podłogę. Aby malowanie podłogi zakończyło się sukcesem, niezbędne jest także właściwe jej przygotowanie do nałożenia emalii, a informacje o tym, jak to zrobić, znajdziemy na jej opakowaniu. Farby do malowania drewna wykorzystamy nie tylko do desek, ale także do paneli podłogowych oraz schodów. Niektóre z nich mają także szersze zastosowanie i nadają się też do malowania posadzek betonowych. Farby do płytek możemy z kolei wykorzystać do materiałów różnego rodzaju – nie tylko do ceramiki, ale również do bardzo modnego gresu, a nawet marmuru.

Do zalet farb do podłóg należy także ich nich niska cena – ich zastosowanie wyniesie nas o wiele mniej niż zakup nowych materiałów podłogowych.

Data publikacji: 23.09.2016