Produkty

Tapetowanie ścian – jak poprawnie wykonać klejenie tapety papierowej, winylowej i flizelinowej

Tapetowanie ścian – jak poprawnie wykonać klejenie tapety papierowej, winylowej i flizelinowej

Tapeta to łatwy sposób na odświeżenie aranżacji i zamaskowanie niedoskonałości ścian bez potrzeby przeprowadzania gruntownego remontu. Jak przykleić tapetę? To proste zadanie, które wykonasz, kierując się tylko swoją intuicją. Aby jednak ustrzec się przed błędami skutkującymi zmarnowaniem materiału, sprawdź nasz poradnik!

Przejdź do następnych akapitów:

W tym poradniku dowiesz się, na czym polega tapetowanie ścian krok po kroku, co powinieneś przygotować przed przystąpieniem do montażu, a także, w jaki sposób optymalnie przycinać okładzinę i dopasowywać wzór. Prześledzimy dostępne metody aplikacji kleju i udzielimy Ci wskazówek, dzięki którym unikniesz przypadkowego sklejania materiału. W artykule znajdziesz także informacje o tym, jak prawidłowo przeprowadzić tapetowanie narożników oraz innych trudno dostępnych miejsc – na przykład problematycznych przestrzeni wokół gniazdek elektrycznych oraz przy grzejnikach, futrynach i oknach.

Końcową część poradnika poświęcimy na aranżacyjny aspekt tapetowania. Dowiesz się, w jaki sposób przy pomocy odpowiednio dobranej okładziny stworzyć wrażenie przestronniejszego pomieszczenia oraz w jakich strefach warto zastosować cięższe, dekoracyjne wzory. Wykorzystaj swój pomysł, poradź się projektanta lub poszukaj inspiracji online, aby stworzyć niepowtarzalną aranżację ścian, która całkowicie odmieni charakter wnętrza! Odpowiedni wybór tapet i ich prawidłowe umiejscowienie uwypukli zalety pomieszczenia, a także zamaskuje jego mankamenty. W efekcie Twoje mieszkanie będzie jak nowe! Jeżeli zaś jesteś zadowolony z obecnego wystroju i nie pragniesz radykalnej zmiany, wystarczy wybrać subtelną tapetę w dopasowanym do aranżacji kolorze. W ten sposób przeprowadzisz dyskretną renowację ścian i wprowadzisz delikatny powiew świeżości do pomieszczenia.

tapetowanie-ścian

Jak przykleić tapetę? O tym pamiętaj!

Na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów tapet. Te, które są produkowane w wysokich standardach najnowszej technologii, nadają się nie tylko do salonu i sypialni.  Nowoczesne okładziny z winylową powłoką sprawdzą się nawet w kuchni i łazience! Atrakcyjne kolory i wzory, fototapety oraz imitacje drewna, cegieł lub innych materiałów wykończeniowych dają Ci szerokie pole do popisu w zakresie aranżacji dowolnego pomieszczenia.

Klejenie tapety winylowej lub wyprodukowanej z użyciem innych materiałów nie należy do trudnych zadań, dlatego jest godną polecenia alternatywą dla malowania ścian lub kładzenia płytek, dekorów i kasetonów. Prace przebiegają znacznie sprawniej, nie powodują powstania bałaganu i możesz je przeprowadzić samodzielnie. Jeżeli zdecydujesz się powierzyć to zadanie fachowcowi, usługa będzie znacznie tańsza niż w przypadku wykorzystania innego rodzaju wykończenia.

Zanim przystąpisz do pracy, upewnij się, że podłoże budowlane jest odpowiednio przygotowane do aplikacji nowej okładziny. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek oraz zagwarantujesz swoim ścianom idealnie gładkie i równe wykończenie. O czym warto pamiętać, zanim rozpoczniesz tapetowanie?

  • Usunięcie starej okładziny – nową tapetę możesz bez obaw położyć na zagruntowaną ścianę lub zwykłą farbę. Jeżeli jednak spróbujesz przykleić ją na starą tapetę lub innego rodzaju wykończenie, na przykład boazerię lub płytki, na powierzchni mogą powstać wybrzuszenia spowodowane pęcherzami powietrza. Klej do tapet wymaga styczności ze ścianą, inaczej spoiwo nie zwiąże się prawidłowo.

  • Papier gładziowy – tak zwany „tynk w rolce” nie jest obowiązkowym elementem prac, jednak zastosowanie go może znacznie wpłynąć na finalny efekt. Podkład wyrównuje zniszczoną powierzchnię ścian, niwelując drobne pęknięcia. Dzięki temu na tapecie nie powstaną wybrzuszenia spowodowane niedoskonałościami podłoża. Co więcej, papier gładziowy zmniejsza eksploatację tapety, zapobiega kurczeniu się materiału i odstawaniu krawędzi pasów. Pamiętaj, by kłaść podkład w orientacji przeciwnej do kierunku pasów okładziny.

  • Zakup tapety – możesz wykorzystać jeden z kalkulatorów online, który pomoże Ci określić zapotrzebowanie na tapetę. Dzięki temu dowiesz się, ile rolek musisz zakupić przed rozpoczęciem. Eksperci zalecają również co najmniej 10% zapasu ze względu na dopasowanie wzoru i docinanie w trudno dostępnych miejscach. Niewykorzystane rolki zwrócisz w sklepie lub zachowaj je w razie awaryjnej sytuacji. Dzięki temu w razie potrzeby bez problemu wymienisz uszkodzony fragment, nie martwiąc się o dostępność Twojego wzoru w obecnej ofercie sklepu. W ten sposób zapobiegniesz także poświęceniu środków finansowych na ponowne tapetowanie wszystkich ścian nową okładziną. Zwróć uwagę, by wszystkie zakupione przez Ciebie rolki były oznaczone tym samym numerem. Poszczególne partie tego samego produktu mogą minimalnie różnić się odcieniem ze względu na zmianę podkładu, atramentu lub nawet temperatury podczas zadrukowywania.

  • Przygotowanie ściany – jeżeli na ścianie znajdują się jakieś mocowania, na przykład wkręty lub śruby, usuń je przed montażem. Po aplikacji tapety możesz w ostrożny sposób umieścić je z powrotem tak, by nie spowodować nadmiernego rozerwania nowej okładziny. Wykonanie estetycznych otworków nie będzie jednak możliwe, jeżeli zostawisz mocowania na ścianach i zakryjesz je tapetą.

tapetowanie-ścian

Klejenie tapety – te narzędzia Ci się przydadzą

Rolki czekają już na rozwinięcie, a ściana jest przygotowana do aplikacji nowej okładziny? Zanim przejdziesz do tego, jak kłaść tapetę, skoncentruj się na przygotowaniu niezbędnych narzędzi i akcesoriów. Oto wszystkie elementy potrzebne do przeprowadzenia prac:

Pamiętaj, by podczas przygotowań do tapetowania oraz w trakcie tego procesu przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli w Twoim domu mieszkają dzieci lub zwierzęta, przechowuj ostre narzędzia, kleje i inne preparaty chemiczne w niedostępnych dla nich miejscach. Podczas aplikacji tapety zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza, aby nieprzyjemne opary kleju nie podrażniły Twoich dróg oddechowych. Prace przebiegną sprawniej i wygodniej, jeśli poprosisz kogoś o drobną pomoc – czasem wystarczy tylko przytrzymać pas okładziny lub podać narzędzie, aby znacznie przyspieszyć tapetowanie ścian. Obecność asystenta nie tylko usprawni przebieg prac remontowo-wykończeniowych, ale również umili spędzony wspólnie czas!

Tapetowanie krok po kroku

Wszystko jest już przygotowane? Pora wreszcie przystąpić do dzieła! Zapoznaj się z naszym poradnikiem, który krok po kroku przedstawia każdy etap tapetowania. Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na klejenie tapety papierowej, czy bardziej nowoczesnej okładziny, z naszym kompendium jesteś skazany na sukces!

Krok I – przygotowanie podłoża

Przygotowanie ściany do aplikacji nowej tapety zależy od tego, jaką powłoką jest ona obecnie pokryta. Jeżeli podłoże jest surowe (tynk lub płyty gipsowo-kartonowe), najpierw je zagruntuj. Z kolei farbę emulsyjną przetrzyj specjalnym preparatem, który zawiera sodę oczyszczoną. Innego rodzaju emalie warto zeszlifować, natomiast ścianę ponownie pokryć gruntem. Grube warstwy powłok – na przykład stare tapety bądź płytki – zdejmij przed przystąpieniem do dalszych prac. 

Wyjątkiem jest dobrze zachowana okładzina papierowa. W takim przypadku możesz oszczędzić sporo czasu, wykonując klejenie tapety na tapetę. Pamiętaj jednak, że nowe linie styku nie powinny się pokrywać z poprzednimi – taki zabieg sprawi, że ryzyko nieestetycznego odstawania krawędzi obu okładzin będzie dużo mniejsze. Jeżeli Twoja ściana wymaga oczyszczenia lub gruntowania, zrób to na co najmniej 24 godziny przed planowanym tapetowaniem. Dzięki temu powierzchnia dokładnie wyschnie i przyklejanie tapety przebiegnie bez przykrych niespodzianek.

Krok II – przygotowanie kleju

Kleje do tapet dostępne w naszej ofercie to zarówno produkty gotowe do użycia od razu po zakupie, jak i wymagające rozrobienia. Jeżeli wybrałeś preparat w proszku, zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu i przygotuj go do pracy według wskazówek producenta. Zwróć uwagę również na wygodny format tubki, który umożliwi Ci podklejanie odstających krawędzi tapety, która jest już przytwierdzona do ściany. Warto też zdecydować się na profesjonalne rozwiązania stworzone z myślą o konkretnych materiałach. Klejenie tapety flizelinowej ułatwiają specjalistyczne produkty pozwalające na późniejsze zdjęcie okładziny bez pozostawiania śladów. Pamiętaj, że aplikowane spoiwo powinno być świeże. Zwietrzały, długo leżący klej traci cenne właściwości, co bardzo negatywnie wpływa na trwałość końcowego efektu remontu.

Krok III – wybór metody aplikacji kleju

Jak wspomnieliśmy w pierwszych ustępach poradnika, istnieją dwie możliwe metody nakładania kleju: na ścianę lub na tapetę. Sposób aplikacji jest uzależniony od rodzaju warstwy podkładowej wybranej przez Ciebie tapety. Jeżeli jej spód jest papierowy, klej nakładaj na okładzinę. Jeśli zaś podkład jest wykonany z innego materiału, na przykład z flizeliny, możesz zastosować znacznie wygodniejszą metodę aplikacji kleju na ścianę. Ten innowacyjny sposób zajmuje nawet o 30% mniej czasu niż tradycyjne tapetowanie, dlatego zwróć na to uwagę na etapie wyboru okładziny.

Twoja tapeta jest wykonana na podkładzie papierowym? Pamiętaj o kilku prostych zasadach:

  • tnąc pasy na wymiar, pamiętaj o zakładkach, które umożliwią Ci precyzyjne docięcie materiału przy krawędziach sufitu i ściany – zapas powinien wynosić około 3-5 cm z obu stron;

  • nie aplikuj kleju na zbyt wiele pasów tapety jednocześnie – fragmenty, które oczekują na przytwierdzenie do ściany zbyt długo, pochłaniają dużą ilość preparatu i niszczeją pod jego wpływem;

  • odmierzaj czas nasiąkania klejem i upewnij się, że dla wszystkich fragmentów jest on jednakowy;

  • zadbaj o to, aby podczas podnoszenia nasiąkniętego preparatem pasa nie doszło do przypadkowego sklejenia materiału – możesz poprosić o pomoc drugą osobę, a znacznie zmniejszysz ryzyko sklejenia się tapety.

Krok IV – tapetowanie narożników

Tapetowanie pomieszczenia z reguły zaczyna się od narożników – to jedno z najtrudniej dostępnych miejsc. Standardowa rolka tapety ma szerokość 53 cm. Zacznij więc od wyznaczenia przy pomocy poziomicy i ołówka pionowej linii na ścianie, która wyznaczać będzie miejsce krawędzi pasa. Umieść oznaczenie 50 cm od narożnika – zapasowe 3 cm tapety pozostaw na wszelki wypadek do precyzyjnego docięcia w rogu pomieszczenia. Podobnie zrób zarówno po lewej, jak i prawej stronie narożnika.

Krok V – tapetowanie sufitu

Płaska powierzchnia sufitu jest nieco trudniejsza do wytapetowania ze względu na to, że musisz poradzić sobie równocześnie z dociskaniem tapety do sufitu oraz jej przytrzymywaniem. Dlatego najlepiej będzie, jeśli postarasz się o pomocnika, z którym prawidłowe oklejenie sklepienia będzie o wiele łatwiejsze. Pamiętaj, że aby ślady łączeń poszczególnych pasów były jak najmniej widoczne, tapetuj zawsze w kierunku prostopadłym do okna. Rozpocznij od narożnika sufitu. Jedna osoba niech dociska tapetę szczotką do ściany, a druga przytrzymuje pozostałe do przyklejenia fragmenty. Aby prace przebiegały łatwiej, poszczególne pasy tapety możesz zagiąć w harmonijkę, co około 40 cm, i rozwijać je stopniowo w miarę postępowania pracy.

Krok VI – tapetowanie ścian za grzejnikiem i klejenie tapety wokół rur

Najlepszym rozwiązaniem będzie ściągnięcie grzejnika ze ściany, jednak w wielu wypadkach nie jest to możliwe. Na szczęście również na to jest sposób. Tapetę dotnij do odpowiedniego wymiaru. Przyłóż ją za grzejnik i ołówkiem zaznacz miejsce, gdzie tapeta powinna łączyć się miejscem zamocowania kaloryfera do ściany i rur. W tym też miejscu rozetnij bryt okładziny. Aby dokładnie przytwierdzić ją do ściany, niezbędne okażą się szczotka, kij od szczotki lub rura od odkurzacza owinięta miękką tkaniną, która nie uszkodzi tapety. Tak przygotowanym narzędziem posłuż się do wyrównania i przytwierdzenia tapety do fragmentu ściany zasłoniętego przez grzejnik.

Krok VII – tapetowanie dookoła kontaktów i włączników światła

Aby tapeta prezentowała się estetycznie także dookoła gniazdek elektrycznych czy włączników, usuń wcześniej ich obudowy. Rozpocznij od odłączenia prądu, zdejm pokrywy kontaktów i przełączników, a w ich miejscu natnij tapetę na krzyż. Zagnij ją ze wszystkich stron do środka puszki, po czym z powrotem zamocuj zdemontowane elementy.

Krok VIII – nakładanie tapety

Sposób nakładania tapety na ścianę jest bezpośrednio związany z metodą aplikacji kleju. Jeżeli posiadasz okładzinę z papierowym spodem posmarowanym klejącym preparatem, zacznij nakładać tapetę od górnej krawędzi ściany – przy suficie. Jeśli zaś Twoja tapeta cechuje się innym rodzajem podkładu i nakładasz klej na ścianę, dopasuj krawędź pasa przy podłodze, następnie rozwijaj rolkę wzdłuż ściany, aż do napotkania sufitu. Następnie starannie przytnij tapetę przy krawędzi, pozostawiając zakładkę.

Krok IX – wygładzanie tapety

Po przytwierdzeniu każdego pasa odsuń się od ściany i oceń, czy fragment okładziny jest przymocowany w estetyczny i równy sposób – zwłaszcza przy krawędziach. Jeżeli sposób aplikacji wymaga korekty, delikatnie ściągnij pas i połóż go ponownie w sposób spełniający oczekiwania. Jeśli zaś okładzina jest zamontowana poprawnie, usuń drobne wybrzuszenia i pęcherze powietrza przy pomocy przyboru do wygładzania tapety. W tym celu wykorzystaj specjalną szczotkę lub wałek. Aby prawidłowo wygładzić pas, umieść przyrząd w jego środkowej części, następnie przeciągnij w kierunku krawędzi – powtarzaj ten ruch na całej powierzchni fragmentu aż do uzyskania oczekiwanego wyrównania.

Krok X – przycięcie krawędzi

Po nałożeniu i wygładzeniu tapety masz pewność, że okładzina jest doskonale dopasowana do ściany. Pozostało usunąć zapasowe zakładki. W tym celu zastosuj nóż do tapet i starannie przytnij końce, precyzyjnie dostosowując je do krawędzi sufitu i podłogi. Jeżeli minęło zbyt dużo czasu od aplikacji kleju, brzegi tapety mogą nieznacznie odstawać. Postaraj się przytwierdzić je poprzez dociskanie narzędziem wygładzającym. Jeśli to nie wystarczy, podklej je przy pomocy niewielkiej dawki preparatu lub specjalnego kleju do tapet w wygodnej tubce.

Krok XI – nakładanie tapety przy oknach i drzwiach

Klejenie tapety wokół okien i drzwi jest prostsze, niż się wydaje. Pasy należy nakładać pojedynczo, następnie od razu je wygładzać i przycinać. Dopiero po całkowitym zakończeniu aplikacji jednego fragmentu możesz przejść do przyklejenia i dopracowania kolejnego. Nałóż pas zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Jeśli to konieczne, osłoń ramy i futryny przed działaniem kleju. W przestrzeni drzwi lub okna natnij tapetę w kierunku rogu pod kątem 45 stopni – to ułatwi ci precyzyjne wygładzenie i odcięcie bocznego oraz górnego lub dolnego fragmentu.

tapetowanie-ścian

Jak kłaść tapetę, by odpowiednio zaaranżować przestrzeń?

Tapetowanie ścian wymaga nie tylko określonych zabiegów technicznych, ale również pomysłu na aranżację przestrzeni. Okładzina dobrana pod względem odpowiedniego koloru, wzoru i wykończenia wpłynie na optyczne wrażenie przestronności pomieszczenia. Z kolei przy pomocy fototapet lub wariantów ze szczególnie intensywnym dekorem możesz wyeksponować atrakcyjne strefy pomieszczeń. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zaplanujesz optymalną aranżację ścian!

W małych wnętrzach zastosuj jasne odcienie i delikatny, drobny wzór – w ten sposób pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. Wybierz tapetę z metalicznym bądź perłowym połyskiem, a gra świateł dodatkowo wzmocni ten efekt. Z kolei duże powierzchnie pozwalają na eksperymentowanie z ciemnymi barwami i dużymi, tłoczonymi dekorami. Możesz zastosować tego typu okładzinę na wszystkich ścianach lub przy jej pomocy wyznaczyć określoną strefę. Jakie miejsca najlepiej nadają się do wyeksponowania tym sposobem? Kontrastowy akcent umieść na najbardziej odsłoniętej ścianie – dekoracyjna tapeta nie stworzy pożądanego efektu, jeśli będzie ukryta za szafą. Połóż ją naprzeciw drzwi wejściowych, za telewizorem bądź lustrem, koło stołu w jadalni lub zamiast ozdobnej mozaiki w kuchni (upewnij się tylko, czy produkt jest plamoodporny i nie reaguje na wilgoć).

Chcesz osiągnąć nietypowy efekt? Połącz tapetę z inną okładziną ścienną! Nałóż pojedyncze pasy w wybranych strefach pomalowanej ściany. Możesz także wytapetować ścianę do określonej wysokości (najlepiej około 3/5, czyli w standardowej wysokości pomieszczeniu – 1,5 m) i krawędź ozdobić przy pomocy stylowej bordiury z ulubionym wzorem, który będzie współgrał z obiema okładzinami.

Data publikacji: 19.11.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Jak podkleić tapetę, która odchodzi od ściany?

Jak podkleić tapetę, która odchodzi od ściany?
Wbrew pozorom odklejone brzegi tapety wcale nie muszą oznaczać konieczności jej zrywania. Można łatwo naprawić tę usterkę, usuwając wykruszoną spoinę ...
Czytaj więcej

Purchle na ścianie – czym są i jak się ich pozbyć?

Purchle na ścianie – czym są i jak się ich pozbyć?
Pęcherze na ścianie po malowaniu to problem, z którym zmaga się wiele osób, które decydują się odświeżyć swoje wnętrze. Czym tak ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Tapetowanie ścian – jak poprawnie wykonać klejenie tapety papierowej, winylowej i flizelinowej