Tapety do łazienki

Łazienkowe ściany można zabezpieczyć przed wilgocią na różne sposoby, nie tylko glazurą. Obecnie producenci tapet mają w swojej ofercie produkty nie tylko odpornych na wilgoć i ścieranie, ale też efektowne.

tapeta w łazienceTapety są doskonałym i coraz bardziej popularnym sposobem na dekorację ścian. Ich funkcjonalność i wyjątkowość mogą nadać w zasadzie każdemu pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Wybierając tapety przeznaczone do łazienek, musimy zwrócić uwagę na ich cechy paro- i wodoodporne. Jednak zbyt długie i duże nagromadzenie wilgoci w pomieszczeniu, nie uchroni naszej tapety przed jej odklejaniem. Aby temu zapobiec kładąc tapetę należy stosować specjalne środki gruntujące i kleje. 

Starannie wytapetowane ściany w łazience mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie. Dostępna ilość wzorów i kolorów tapet zadowoli nawet najbardziej wysublimowane gusty. Można w ten sposób wykończyć wszystkie ściany, a nawet sufity lub tylko niewielkie ich fragmenty, na przykład wnęki lub wykusze.

Tapety winylowe
Bardzo dobrze sprawdzą się w łazience, ponieważ są nieznacznie mniej trwałe niż glazura. Wierzchnią warstwę stanowi cienki lub spieniony winyl, który sprawia, że tapeta jest odporna na wilgoć. Dzięki temu nadaje się do pomieszczeń, w których panuje stosunkowo duża wilgotność. Warto wiedzieć, że tapety pokryte cienką warstwą winylu można wykorzystywać tylko na bardzo równych podłożach. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości, ponieważ są odporne na szorowanie i mycie. Dzięki swojej błyszczącej powłoce, rozjaśniają i optycznie powiększają łazienkę.
Tapety te prócz dużej odporności na wilgoć i uszkodzenia, bardzo dobrze kryją nierówności
i pęknięcia podłoża. Niektóre z nich są fabrycznie pokryte klejem, co znacznie ułatwia i przyspiesza wykańczanie ścian. tapeta na fizelinie winylowa, dekoracyjna, kafle, do łazienki

Tapety z włókna szklanego 
Tego typu tapety mają strukturę podobną do tkaniny. Zabezpiecza ona ściany przed pękaniem i maskuje ubytki tynku. Co więcej włókna szklane są naturalnymi surowcami, więc idealnie zabezpieczają ściany przed rozwojem roztoczy i drobnoustrojów.
Podczas ich produkcji nada się im różne ciekawe wzory, na przykład skośne prążki czy romby. Są odporne na wilgoć i szorowanie. Można je malować nawet 6-7 razy. Tego rodzaju tapety mogą być stosowane na betonie, tynku, płytach kartonowo-gipsowych
i wiórowych, drewnie, tworzywach sztucznych czy metalu. Mankamentem jest to, że trudno je usunąć ze ścian bez uszkadzania tynku. Takich tapet jest wciąż na rynku niewiele, więc liczba wzorów jest ograniczona.

Typu rauhfaser 
Tego rodzaju tapety składają się z dwóch lub trzech warstw papieru, połączonych wiórkami drzewnymi. Do łazienki nadaje się tylko po pokryciu wodoodporną, zmywalną farbą. Tego rodzaju tapeta bardzo dobrze kryje drobne nierówności oraz tworzy na ścianie oryginalną, chropowatą fakturę.

Data publikacji: 26.11.2012