icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Taśma malarska - jak używać i jak wybrać?

Taśma malarska to niewielkie akcesorium, dzięki któremu skutecznie zabezpieczymy podłogi czy listwy przed zabrudzeniem podczas malowania. Pozwoli nam ona również na stworzenie estetycznie odciętych kolorów. Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje taśm – czym się one różnią i do czego je zastosujemy?

taśma malarskaRodzaje taśm malarskich

W zależności od obszaru zastosowania, możemy wyodrębnić:

taśmy malarskie niebieskie – charakteryzują się wyższą odpornością na działania promieniowania UV, dlatego też można je odklejać po dłuższym czasie – nawet do 3 tygodni. Świetnie sprawdzą się one np. w sytuacji, gdy chcemy zastosować na powierzchni kilka warstw farby, które wymagają długiego schnięcia;

taśmy malarskie żółte – są przeznaczone do prac wymagających ich szybkiego zdjęcia bez pozostawiania śladów. Na rynku możemy znaleźć żółte taśmy w ciemniejszym i jaśniejszym odcieniu – im ciemniejszy kolor, tym słabszy klej;

taśmy malarskie do krzywizn – są elastyczne i dość rozciągliwe, co ułatwia naklejenie ich w miejscach o zaokrąglonym kształcie. Nałożenie ich w jednym ruchu wymaga jednak pewnej wprawy;

taśmy malarskie zewnętrzne – cechują się silnym klejem oraz mocnym materiałem zewnętrznym, co zabezpiecza je przed działaniem czynników atmosferycznych oraz wilgoci;

taśmy malarskie karbowane – są przeznaczone do oklejania łukowych, lekko zaokrąglonych elementówremont konstrukcyjnych;

taśmy malarskie PCV – przede wszystkim nie nasiąkają farbą. Poza tym można je łatwo przerwać na pół, zyskując cienkie paski do precyzyjnego zabezpieczenia niewielkich elementów.

Czym powinna się cechować dobra taśma malarska?

Podczas wybierania taśmy malarskiej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest moc kleju. Jeśli sięgniemy po akcesorium ze słabszym klejem, co prawda nie uszkodzimy pomalowanej ściany, lecz może on szybko odpaść i wymagać ponownej aplikacji. Na rynku możemy znaleźć taśmy z klejem akrylowym i kauczukowym.

Porada eksperta

Klej kauczukowy jest odporny na zawarte w farbach wodnych i olejnych rozpuszczalniki, jednak szybko się starzeje – trudne jest zatem usunięcie go bez pozostawienia śladów. Taśmy z klejem akrylowym możemy usuwać nawet po tygodniu bez obawy o to, że pozostawią one nieestetyczne smugi na powierzchni.

W przypadku taśm malarskich warto również zwrócić uwagę na impregnat – to właśnie dzięki niemu farba nie przecieka. Impregnat w dobrej taśmie powinien być odporny na różne rodzaje farb i rozpuszczalników: czy na to farby rozcieńczalne wodą czy też rozpuszczalnikami organicznymi.

malowanie ścianNaklejanie i ściąganie taśmy malarskiej

Przed przyklejeniem taśmy do ściany koniecznie sprawdźmy informacje umieszczone na jej opakowaniu – znajdziemy tam wzmiankę o sile kleju oraz o tym, czy produkt jest przeznaczony do naklejania na suchą czy też na mokrą farbę. Jeśli chodzi o ściąganie taśmy malarskiej, w przypadku modeli papierowych robimy to w momencie, gdy farba nieco podeschnie. Taśmy impregnowane mogą być ściągane z mokrej farby, natomiast taśmy PCV nawet wtedy, gdy ściana jest już zupełnie sucha.

Data publikacji: 30.11.2017