LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Terpentyna balsamiczna – zastosowanie

Spośród substancji pomagających nam uzyskać na malowanych powierzchniach jednolite, odpowiedniej gęstości powłoki, na uwagę zasługuje terpentyna balsamiczna. Warto dowiedzieć się o niej więcej, zwłaszcza że służy nam nie tylko do wykańczania przedmiotów i pomieszczeń. Do czego jeszcze możemy jej użyć?

Nawet jeśli nie kojarzymy konsystencji i barwy terpentyny balsamicznej (a jest ona gęsta o żółtawym zabarwieniu), z pewnością znamy jej zapach. Ten jest wyraźnie wyczuwalny nie tylko w szklanych butelkach wykorzystywanych w czasie remontów pomieszczeń i ich czyszczenia z pozostałości farb i lakierów, ale również w Malowanie farbą olejnąspecyfikach, które w swoim składzie zawierają terpentynę – są nimi na przykład pasty do butów. Także ci, którzy poddawani byli domowym sposobom na przywrócenie zdrowia znają aromat olejków do nacierania skóry, które zawierały dużą zawartość tej substancji.

Jest ona pochodzenia naturalnego, a w najogólniejszym znaczeniu jest mieszaniną olejków eterycznych i żywic pochodzących z drzew iglastych, głównie sosny i świerku. Terpentyna z racji swoich właściwości od wieków wykorzystywana była w malarstwie, głównie do rozcieńczania farb olejnych, dlatego pracownie malarskie przesycone były jej charakterystycznym aromatem.

Ponieważ powierzchnia gęstych lakierów i farb olejnych po wyschnięciu przypominała skórkę pomarańczy, była nierówna, pełna niewielkich, ale widocznych gołym okiem wyrw, wymienione środki malarskie rozrzedzano terpentyną, przez co po utwardzeniu ich powierzchnia była idealnie równa. Do teraz substancja ta wykorzystywana jest w tym celu do preparatów olejowych służących pokrywaniu powierzchni różnych przedmiotów i płaszczyzn. Służy nie tylko upiększaniu zawartości płócien malarskich, ale również ich obramowań – renowacja starych ram o bogatych zdobieniach odbywa się przy wykorzystaniu terpentyny.

Ponieważ preparat ten jest idealny do rozrzedzania gęstych farb i olejów, z powodzeniem służy również do usuwania ich resztek – z tego względu butelka z terpentyną jest Terpentynaobecna nie tylko w czasie remontów i wykańczania, ale także podczas prac polegających na czyszczeniu powierzchni ścian, podłóg, myciu narzędzi malarskich czy do pozbywaniu się plam ze smarów. Uporczywe zabrudzenia z preparatów na bazie olejów, w tym żywic i pokostu, również znikają z czyszczonych miejsc. Ponieważ jednak długotrwałe wdychanie oparów terpentyny działa drażniąco na oczy, organy wewnętrzne i układ oddechowy, a kontakt środka ze skórą może doprowadzić do reakcji alergicznych, zaleca się stosowanie go z umiarem i tylko w należycie wentylowanych pomieszczeniach.

Wybierając do swoich zastosowań terpentynę balsamiczną, możemy natrafić na następujące specyfiki z terpentyną w nazwie. Są to:

- terpentyna bezzapachowa – powstała z destylacji ropy naftowej, odznacza się mniej intensywnym zapachem, ale jest równie groźna dla zdrowia, szczególnie jej opary,
- olejek terpentynowy (terpentyna rektyfikowana) – używany jest przez malarzy, konserwatorów i osoby trudniące się renowacją starych dzieł i mebli. To destylat terpentyny balsamicznej o większej czystości i mniej wyczuwalnym zapachu. Podobnie jak powyższe substancje – wymaga wzmożonej wentylacji w pomieszczeniach, w których jest stosowany.

Data publikacji: 21.01.2016