Tor agility dla psa – jak samodzielnie stworzyć w ogrodzie?

Ogród jest wielkim dobrodziejstwem dla osób posiadających psy. Czworonogi mogą w nich spędzać czas nie będąc ograniczone długością smyczy. Tutaj możemy się z nimi bawić i tresować je. Prawdziwi miłośnicy zwierząt mogą stworzyć dla nich w ogrodzie nie lada atrakcję – tor agility.

pies wykonuje slalom między tyczkamiCzym jest agility

Agility to nic innego jak psia dyscyplina sportu. Polega na pokonywaniu przez psa określonych przeszkód i zaliczaniu poszczególnych stref, w czym towarzyszą zwierzęciu komendy i wskazówki dawane przez jego przewodnika. Pies pokonuje dane przeszkody w konkretnej kolejności, której jednak nie zna, stąd tak ważne jest umiejętne kierowanie czworonogiem. Agility jest więc zabawą nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla jego właściciela. Wymaga ścisłej współpracy i komunikacji, a także dyscypliny i posłuszeństwa psa.

Ze względu na różnorodność ras oraz wielkości zwierząt, konkurencje odbywają się w trzech kategoriach wzrostowych, czterech klasach trudności oraz w tzw. klasie Open, gdzie brać mogą udział wszystkie psy.

Tor agility

Na cały tor agility składa się kilka rodzajów przeszkód. Należą do nich: stacjonata (hopka), huśtawka, rękaw (tunel miękki), tunel sztywny, opona (koło), palisada (ściana), slalom, kładka oraz skok w dal. Wszelkie konstrukcje muszą być dopasowane pod względem wymiarów do wielkości psów biorących udział w zawodach. W większości przeszkody tego typu możemy wykonać sami, nie odznaczają się one bowiem wysokim stopniem skomplikowania. Należy jednak pamiętać, aby podczas ich wykonywania zadbać o to, by nie posiadały one ostrych, wystających krawędzi i innych wad, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu psa.

Jak wykonać przeszkody na tor agility

Jeżeli nasz ogród na tyle duży, że umożliwia rozmieszczenie przeszkód w wygodnej dla psa odległości, możemy pokusić się o zakup kilku takich przeszkód lub wykonanie ich samodzielnie. Nie musimy odwzorowywać profesjonalnego toru agality – w warunkach domowych wystarczy tylko kilka przeszkód, by rozwijać w naszym psie umiejętności i inteligencję. Oto kilka z konstrukcji, które wykonamy sami.

Slalom – w warunkach konkursowych składa się z 8, 10 lub 12 tyczek o długości od 100-120 cm, które ustawia się w odległości 60 cm od siebie. Jest to najprostsza z atrakcji, jakie możemy zorganizować naszemu psu. Wystarczy zebrać kilka odpowiednio długich gałęzi czy kijów i powbijać je w odpowiednich odstępach w ziemię. Kije możemy zastąpić też bambusowymi lub metalowymi tyczkami, które kupimy w marketach budowalnych.

Koło – i tutaj łatwo skonstruujemy zamiennik oryginalnej konkursowej przeszkody. Wystarczą dwa drążki i hula-hoop, które przymocujemy do nich (umieszczając je pomiędzy nimi) za pomocą liny czy łańcuchów. Możemy stworzyć także metalowy stelaż, w którym dwie równoległe tyczki połączone będą u góry trzecią, a u dołu będą oparte o prostopadle zamocowane stojaki.łata drewniana

Stacjonata - w tym wypadku wystarczą znów dwa kije i jeden, który osadzimy pomiędzy nimi prostopadle. Możemy więc wyposażyć dwa stojaki w uchwyty lub wbić w nie np. gwoździe, o które oprzemy poprzeczny drążek. Ważne, by nie był on przymocowany na stałe, ale w razie zahaczenia przez psa mógł swobodnie spaść na ziemię. Możemy także ustawić naprzeciwko siebie dwa krzesła i oprzeć o nie drążek.

Tunel – łatwo zrobimy go, gdy przeznaczymy na niego większy kawałek luźnego materiału i co najmniej jedną obręcz o średnicy odpowiednio dużej, by zmieścił się w niej nasz pies. Możemy posłużyć się np. niewielkim hula-hoop, które obszyjemy materiałem i które będzie dzięki temu stanowiło usztywniane wejście do tunelu. Reszta materiału może leżeć swobodnie na ziemi, tworząc tzw. rękaw. Jeżeli zależy nam na sztywnym tunelu, będziemy potrzebowali więcej obręczy (lub materiałów usztywniających, które umożliwią stworzenie tunelu o innym niż koło przekroju (np. elastyczne druty czy rurki pcv) które stworzą szkielet powleczonej materiałem konstrukcji. Innym sposobem na stworzenie prowizorycznego tunelu jest połączenie ze sobą kilku kartonów, przez które pies będzie mógł spokojnie przejść. Wystarczy wyciąć w nich odpowiednie ścianki i skleić ze sobą od spodu, u góry i po bokach lub tylko u góry i po bokach. W ścianach takiego tunelu warto tez wyciąć mniejsze otwory.

Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do konstruowania poszczególnych przeszkód zmierzyć naszego psa w kłębie. Od tego bowiem zależeć będzie średnica stosowanych obręczy i wysokość umieszczonych poprzeczek.

Opisane wyżej przeszkody stworzymy szybko, łatwo i niewielkim (czasem nawet żadnym) kosztem. Jeżeli jednak jesteśmy pasjonatami majsterkowania, możemy pokusić się także o stworzenie pozostałych przeszkód. Konstrukcje takie jak huśtawka, kładka czy ściana będą wymagały bowiem więcej precyzji i nakładu pracy.

Data publikacji: 20.01.2016