icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Trasowanie drewna – praktyczne porady

Przy obróbce drewna największym błędem, jaki może popełnić majsterkowicz, jest chaotyczna praca bez planu. Oprócz wykonania rysunku sporządzanego przedmiotu, niezwykle ważne jest zaznaczenie na materiale niezbędnych wymiarów cięcia i otworów. Oto praktyczne wskazówki, jak poprawnie wykonać trasowanie na drewnie.

trasowanie drewnaPierwszym krokiem do urzeczywistnienia pomysłu jest wykonanie rysunku wykonywanej konstrukcji z uwzględnieniem wybranej skali. Drugim krokiem jest przeniesienie wymiarów na materiał – czynność ta nazywa się trasowaniem.

Przydatne narzędzia podczas trasowania:

- Poziomnica,
- ukośnica,
- pion,
- kątownik,
- suwmiarka,
- skośnica,
- przymiar składany/miarka,
- kątownik ciesielski.

Do wykonania pomiarów i trasowania można używać tradycyjnych narzędzi ręcznych lub laserowych.

Trasowanie drewna

Linię najlepiej nanosić rysikiem traserskim lub twardym ołówkiem. Oznaczeń nie dokonujmy obok kątownika, ale dokładnie w linii przylegania jego krawędzi. Przy trasowaniu linie wykonujemy zawsze na tej samej stronie deski – unikamy kreślenia częściowo na jednej, a częściowo na jej drugiej stronie. Trzymajmy się tego samego odniesienia trasowania, jakim jest najczęściej krawędź podłużna deski. W przypadku, gdy krawędź ta nie jest równa, możemy ją za pomocą struga wyrównać, a jeśli istnieje taka konieczność – przyciąć.

Ukośnica Bosch PCM 8 SDopasowywanie drewnianych elementów

Na początek zgrubnie zaznaczamy linię przecięcia materiału i wycinamy za pomocą narzędzi oznaczone kształty. Jeśli przycinamy płyty meblowe, nie musimy zachowywać naddatku materiału. Po przycięciu sprawdźmy, czy poszczególne części składowe do siebie pasują. Przy dopasowywaniu niektórych elementów (np. desek na stół ogrodowy), zachodzi konieczność ich docinania lub strugania. Wówczas podczas cięcia należy zachować nadmiar, czyli deski przecinać z zachowaniem niewielkiego marginesu za linią trasowania. Deski ostrugajmy tak, aby zapewniały szczelność ich styków.

Próbne składanie konstrukcji

Jeśli to możliwe, spróbujmy złożyć na próbę części większej konstrukcji, by zobaczyć, jak będzie wyglądać nasz mebel. To pozwoli zorientować się, czy rysunek drewna poszczególnych elementów zachowuje odpowiedni układ. Po próbnym ułożeniu desek oznaczmy przyjęty układ za pomocą ołówka, dzięki czemu unikniemy pomyłki przy składaniu. Zasada ta obowiązuje szczególnie, gdy łączymy deski pod kątem.

Data publikacji: 19.01.2017