Produkty

Tworzenie biżuterii – wybieramy dobry drut

Tworzenie biżuterii – wybieramy dobry drut

Kompletując akcesoria do tworzenia biżuterii, z pewnością zadaliśmy sobie to pytanie: jaki drut jubilerski wybrać? Przed zakupem powinniśmy rozważyć nie tylko jego kolor, lecz również grubość oraz materiał, z którego go wykonano. Jaki drut najlepiej sprawdzi się w przypadku biżuterii?

biżuteria DIYDrut do biżuterii – jaki materiał?

Materiał to bez wątpienia najważniejsze kryterium wyboru drutu jubilerskiego. Do wyboru mamy następujące możliwości:

- srebro;
- stal szlachetna;
- miedź;
- mosiądz;
- brąz.

Pamiętajmy o tym, że praca z drutami miękkimi (miedź, mosiądz) różni się od pracy z tymi twardszymi (srebro lub stal szlachetna). W tym drugim przypadku możemy nie poradzić sobie z ich wygięciem przy użyciu standardowych szczypców. Konieczne może się więc okazać kupienie specjalnego palnika i kowadełka jubilerskiego. Po podgrzaniu drut stanie się bardziej plastyczny, dzięki czemu łatwiejsze stanie się uformowanie go w niemalże każdy kształt.

Drut stalowy Diall 0,6 mm x 34 mJaka grubość drutu do biżuterii?

Zaczynając przygodę z tworzeniem biżuterii, powinniśmy zainwestować w kilka drutów o różnej grubości. Jeśli ograniczają nas fundusze, wybierzmy chociaż dwa – jeden cieńszy i jeden grubszy. Pozwolą nam np. na tworzenie biżuterii techniką wire wrapping, choć nie tylko. Jeden z nich wykorzystamy w roli bazy, drugi z kolei posłuży nam do owinięcia wokół niej. Więcej o tej metodzie przeczytamy w tym artykule.

Stopniując grubość drutu, wpływamy na ostateczny wygląd naszej biżuterii. Gruby element świetnie sprawdzi się w przypadku większych, masywnych wisiorów. Sięgając po cieńszy produkt, zyskamy delikatny wyrób – pozwoli nam to również na wykonanie bardziej skomplikowanych plecionek.

Porada eksperta

Cienkie druty mają tendencję do plątania, dlatego też warto je przed tym zabezpieczyć, aby później nie spędzać godzin na próbie rozplątania. Jak to zrobić? Po skończeniu pracy zwińmy go i sklejmy końce taśmą klejącą tak, aby nie mógł się rozwinąć.

tworzenie biżuteriiWarto też wspomnieć o tym, że możemy znaleźć na rynku druty o różnym przekroju. Najczęściej spotykamy się z modelami owalnymi, do naszej dyspozycji są jednak także trójkątne, owalne, półokrągłe czy nawet prostokątne.

Z drutu możemy też produkować własne prefabrykaty jubilerskie, np. bigle do kolczyków. Do ich wykonania potrzebny nam będzie drut o średnicy 7 lub 8 mm. Jeśli wybierzemy cieńszy, będzie się wyginać podczas zakładania i ściągania kolczyków. Grubszego może być z kolei trudno przełożyć przez dziurkę w uchu.

Z pamięcią czy bez?

Szukając drutów, z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem produktu z pamięcią. Co to oznacza? Jest to okrągły zwój drutu o okrągły kształcie, który po rozprostowaniu powraca do swojej formy. Właściwość ta może okazać się pomocna np. w przypadku bransoletek, naszyjników typu choker czy kolczyków w kształcie kół. Drut z pamięcią nie przyda nam się jednak, jeśli chcemy tworzyć fantazyjną biżuterię w wybranym przez nas kształcie. Warto więc zawsze mieć w warsztacie oba rodzaje i łączyć je podczas pracy z biżuterią.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wire wrapping – ciekawy sposób na niebanalną biżuterię

Wire wrapping – ciekawy sposób na niebanalną biżuterię
Z pewnością nie raz podziwialiśmy misternie plecioną biżuterię wykonaną z drutu jubilerskiego. Technika jej tworzenia nazywa się wire wrapping i w...
Czytaj więcej

Drut stalowy czy mosiężny? Dobieramy druty do zastosowania

Drut stalowy czy mosiężny? Dobieramy druty do zastosowania
Drut jest jednym z najpowszechniejszych wyrobów hutniczych i materiałów konstrukcyjnych. Lepszy jest drut miedziany czy stalowy? Wszystk...
Czytaj więcej

Szczypce boczne – wybór i zastosowanie

Szczypce boczne – wybór i zastosowanie
Szczypce boczne nazywane są też obcinakami bocznymi. Ich szczęki z ostrzami są osadzone blisko przegubu i tak ukształtowane, aby łatwiej było przecina...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Tworzenie biżuterii – wybieramy dobry drut