Uchwyty do szafek – z czego je wykonać

Wiele z naszych szafek wyposażonych jest w tradycyjne uchwyty. W sklepach dostępna jest cała gama różnorodnych produktów tego typu utrzymanych w odmiennej stylistyce i kolorystyce. Jednak jeśli pośród gotowych akcesoriów nie znajdziemy tych, które spełniają nasze oczekiwania, możemy zdecydować się na ich samodzielne wykonanie.

uchwyty mebli kuchennychUchwyty meblowe spełniają przede wszystkim funkcję praktyczną – ułatwiają szybkie i wygodne otwieranie i zamykanie szafek. Nie bez znaczenia jest także ich aspekt dekoracyjny, bowiem odpowiedni uchwyt może diametralnie zmienić charakter całego umeblowania. Dlatego też, jeśli znudził nam się wygląd starych mebli bądź chcemy nieco zmienić ich wyraz, wystarczy że wymienimy uchwyty na nowe, a efekt będzie natychmiastowy. Osobom ceniącym indywidualne rozwiązania i nieszablonowe projekty podpowiadamy, jakie materiały mogą posłużyć do wykonania nietypowych uchwytów.

To, na jakie tworzywo się zdecydujemy, będzie zależało od naszego gustu i preferowanego stylu aranżacji. W roli nowych uchwytów sprawdzi się bowiem drewno, metal, ceramika, jak i tworzywa sztuczne.

Jeżeli jesteśmy zwolennikami natury i nie jest nam obcy styl rustykalny bądź eko, w roli uchwytów meblowych możemy wykorzystać fragmenty konarów i gałęzi. Będą mogły posłużyć jednocześnie jako haczyki, na których zawiesimy niewielkie ozdoby bądź elementy wyposażenia, np. kuchenne ściereczki.

Posiadając odpowiednie umiejętności i narzędzia, tego typu akcesoria możemy także wyrzeźbić w drewnie, a następnie wykończyć według własnego uznania. Sprawdzą się tutaj niemal wszelkie uformowane przez nas kształty. Będzie to prawdziwe rękodzieło, jakiego nie dostrzeżemy w innych domach.

Podobnie postąpić możemy np. z gliną, z której także ulepić możemy wyjątkowe uchwyty. Co więcej, mamy bardzo dużo możliwości udekorowania ich i dostosowania ich stylistyki do naszego gustu.

W nowoczesnym i industrialnym wnętrzu możemy pokusić się o zastosowanie metalu. Odpowiednio nagięte pręty będą pełniły funkcję oryginalnych uchwytów, idealnie komponując się z surowym i chłodnym wnętrzem.

Jeśli natomiast poszukujemy rozwiązań w cieplejszym stylu, możemy skorzystać z grubo plecionych sznurów. Z pewnością sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, gdzie stanowić będą marynarski akcent. Nieco ciepła wprowadzą także uchwyty skonstruowane ze skórzanych pasków. W obu przypadkach korzystamy z trwałych materiałów, które nie ulegną uszkodzeniu nawet podczas częstej eksploatacji.uchwyty szuflad

Za uchwyty meblowe posłużą także różne starocie, które spoczywają w otchłani naszych szaf, kartonów czy schowków. Z pewnością przykuwającym uwagę rozwiązaniem będą stare sztućce, które sprawdzą się szczególnie w kuchni. Wystarczy odpowiednio je wygiąć i przymocować w pionie lub poziomie.

Nie warto pozbywać się również korków po butelkach czy gumowych zatyczek stosowanych w umywalkach czy wannach. Oba rodzaje przedmiotów wystarczy przymocować do szafek, by przypisać im niecodzienną rolę uchwytów meblowych.

 

Data publikacji: 08.10.2015