Układamy wykładzinę podłogową na schodach

Wykładzina podłogowa położona na schodach wewnętrznych naszego domu to jeden z tańszych sposobów na wykończenie i jednocześnie pozbycie się głośnego stukotu, który towarzyszy każdorazowemu wchodzeniu na piętro. Materiał zakupiony w celu wyłożenia na schodach nie wymaga od nas zbyt dużego wkładu pieniędzy ani cierpliwości. Wykładzinę z tworzywa sztucznego lub wykładzinę dywanową mocujemy bezpośrednio do betonu przy pomocy odpowiednich klejów.

Schody wewnętrzne mogą mieć różne wykończenie: drewniane, szklane lub ceramiczne. Zdarza się, że na kolejnych stopniach układamy także wykładzinę. Jest tańszą alternatywą, ale wymaga odpowiedniego założenia. W innym wypadku może się przecierać,zwijać, a w rezultacie będzie wymagała szybkiej wymiany.

Dlaczego wykładzina dywanowa to dobry wybór?

Ten znany wszystkim materiał ma wiele zalet. Warto wiedzieć, że zewnętrzną jej warstwę stanowią naturalne włókna, które nie tylko izolują nasze wnętrze, ale także tłumią hałas (to dlatego nie słyszymy charakterystycznego stukotu podczas gdy po niej chodzimy). Wykładziny są także bardzo sprężyste i amortyzują upadki - dlatego zaleca się je szczególnie w tych domach, gdzie mieszkają dzieci oraz osoby starsze.

Większość wykładzin to także materiały, które nie przyciągają kurzu (nie elektryzują się i są hipoalergiczne).

Wady?

Niestety, są i gorsze strony zastosowania wykładziny dywanowej. Przede wszystkim materiał tego typu nie jest odporny na działanie wody, przez co może szybko niszczeć pod wpływem nadmiernej wilgoci.

Wykładzina dywanowa oprócz tej wykonanej z naturalnych materiałów może być również sztuczna. Nie chłonie ona wody i kurzu, dlatego zaleca się ją do domów, w których przebywają alergicy.

Dwa sposoby układania wykładziny

Pierwszy polega na przyklejaniu wykładziny do stopni i podstopnic a następnie zabezpieczeniu jej przy pomocy metalowych profilii.

Drugi sposób to wycięcie kawałków wykładziny na wymiar każdego ze stopni. Takie fragmenty mocuje się do podłoża za pomocą klejów akrylowych, a ich krawędzie zabezpiecza się dodatkowo metalowymi profilami.

Pamiętajmy, że jeśli ułożymy wykładzinę właściwie, nie będzie się ona zwijała oraz przecierała.

Dobrze wymierz

Aby dobrze wymierzyć szerokość wykładziny, należy zmierzyć wymiary stopni i przemnożyć je przez liczbę sztuk. Następnie dodaje się do 5 centymetrów zapasu – tak dobrana ilość materiału jest właściwa.

Przygotujmy podłoże

Dobre podłoże będzie idealne wówczas, gdy będzie równe suche, gładkie i niepylące. Często zdarza się jednak, że po zerwaniu starej wykładziny tak nie jest. Wówczas jedyną możliwością jest wylanie wylewki samopoziomującej, która idealnie wypełni wszystkie zagłębienia. Wylewka tego typu jest łatwa do przygotowania. Wystarczą zaledwie 2 milimetry jej grubości wylanej na podłożu, by mogło to stać się podkładem pod wykładzinę.

Data publikacji: 11.12.2014