Produkty

Urządzanie – rodzaje i zastosowanie mat

Urządzanie – rodzaje i zastosowanie mat

Rozmaite maty mogą nam pomóc zachować podłogę w należytym stanie, ograniczyć ryzyko poślizgnięcia się na podłodze czy zapobiec przesuwaniu się mebli. Inne z nich posłużą nam także do ozdabiania wnętrz i maskowania posadzki. Zobaczmy, jakie są ich rodzaje i kiedy będą przydatne.

mata do pokoju dzieckaCzym są maty na podłogę?

Maty to funkcjonalne elementy w postaci różnego typu materiału zazwyczaj w kształcie mniejszego lub większego prostokąta, które z reguły kładzie się na podłodze niczym dywan czy chodniczek. Wykorzystamy je podczas urządzania wnętrz – nie tylko domowych, ale i biurowych czy komercyjnych.

Maty przybierają różny wygląd i kształt – ciekawe są np. te, które możemy wykorzystać zamiast dywanów w pokojach dziecięcych.

Czy wiesz, że…?

Bardziej dekoracyjne maty podłogowe mogą wręcz zastępować dywaniki i chodniczki, spotykane np. w przedpokojach czy łazienkach. Spotkamy się z odpowiednio wykonanymi modelami, które nie tylko spełnią funkcjonalną rolę, ale będą stanowić również część dekoracji. Są to np. maty bambusowe do korytarzy, sypialni i salonów czy łazienkowe, które możemy położyć pod prysznicem lub bezpośrednio na podłodze. Maty do dziś wykorzystywane są w Japonii do wyściełania całych posadzek w pomieszczeniach mieszkalnych.

Osobną kategorią są maty, mające przede wszystkim spełniać rolę techniczno-zabezpieczającą. Takie wyposażenie znajdziemy w kategorii przynależącej do mebli i zaliczającej się do nóżek i kółek. Dlaczego? Ponieważ najczęściej takie maty posłużą nam do położenia pod określony rodzaj umeblowania wnętrz. Zobaczmy zatem, jakie rodzaje takich mat możemy wyróżnić.

Rodzaje mat podłogowych ochronno-zabezpieczającychmata antypoślizgowa

Ta kategoria mat podłogowych różni się od pozostałych tym, że nie spełnia żadnej funkcji ozdobnej – wręcz przeciwnie, niektórzy z nas będą mieć opory przed ich wykorzystaniem właśnie z powodu ich wyglądu. Bywają one jednak niezwykle przydatne i mogą rozwiązać szereg problemów. Wyróżniamy zatem:

Maty antypoślizgowe – są wykonane z gumy i mają za zadanie ułatwić nam poruszanie się po śliskich posadzkach. Mają dobrą przyczepność do podłogi, dlatego stanowią doskonały sposób na to, aby unieruchomić dywan czy wykładzinę. W ten sposób zapobiegamy przesuwaniu się i ślizganiu materiału. Możemy położyć je także w miejscach newralgicznych, umożliwiając bezpieczny pasaż osobom starszym i dzieciom.

Maty ochronne – kładziemy je pod krzesłami i innymi meblami na kółkach (choć nie tylko), chroniąc posadzkę przed zarysowaniami i uszkodzeniami możliwymi w czasie ich przesuwania. Doskonale sprawdzą się w biurze.

mata izolującaMaty wygłuszające – ten rodzaj zastosujemy wszędzie tam, gdzie zależy nam na tym, aby zatrzymać przenikanie dźwięków – może to być posadzka w domu, podłoga auta czy studio nagraniowe. Są wykonane z reguły z różnych typów gumy.

Maty izolujące – to szeroka grupa elementów, które wykorzystamy podczas rozmaitych prac budowlano-remontowych i wykończeniowych. Wśród nich znajdują się różnorakie maty ocieplające, wyciszające czy odseparowujące wilgoć i chłód. Należy do nich choćby filc wełniany.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem

Jak zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem
Bez względu na to, czy w naszym domu znajduje się podłoga wykonana z prawdziwego drewna, z paneli czy z linoleum, zależy nam, by przez dług czas znajd...
Czytaj więcej

Kiedy gumowa mata jest niezastąpiona w domu?

Kiedy gumowa mata jest niezastąpiona w domu?
Panele i drewniane podłogi niszczą się od przesuwania ciężkich mebli. Rozwiązaniem mogą być podkładki pod meble lub gumowe maty. Ich zastosowanie w do...
Czytaj więcej

Kiedy łóżko skrzypi – co możemy zrobić

Kiedy łóżko skrzypi – co możemy zrobić
Skrzypiące łóżko może poważnie nadszarpnąć nasze nerwy. Ma wpływ na jakość snu – przewracając się z boku na bok jesteśmy narażeni na odgłosy, które na...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Urządzanie – rodzaje i zastosowanie mat