Produkty

Usuwanie starej farby ze ścian

Usuwanie starej farby ze ścian

Tego zadania podejmujemy się najczęściej przy bardziej zaawansowanym remoncie, kiedy stan naszych ścian wymaga naprawy. Owszem, możemy nakładać nową warstwę farby na starą, ale wówczas należy liczyć się z ryzykiem pojawienia się odprysków i nierówności. Jak więc pozbyć się starej powłoki? 

zdzieranie farby ze ściany szpachelkąKiedy należy usuwać?

Często zwykłe odświeżanie ścian, które nie były jeszcze wielokrotnie malowane, nie wymaga od nas zabiegu usuwania starej farby. Czasami wystarczający okazuje się zabieg zmatowienia i zagruntowania powierzchni. Na pozbycie się starej powłoki powinniśmy się decydować po zaobserwowaniu wyraźnych sygnałów, a za takie należy uznać między innymi łuszczenie się farby  na całej powierzchni ściany. Powinniśmy pamiętać również o tym, że jeśli nasze ściany były pomalowane farbą klejową, to jej usunięcie będzie konieczne, ponieważ żadna z popularnych obecnie farb nie będzie się wówczas trzymać podłoża. Źle może do niego przywierać nowa warstwa również wtedy, gdy stara farba jest błyszcząca.

Przygotowanie

Aby sprawnie i szybko pozbyć się starej powłoki, powinniśmy się do tego zadania odpowiednio przygotować. Zanim rozpoczniemy proces usuwania farby ze ściany, warto wcześniej skompletować wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria. Przydatne mogą się okazać letnia woda i duży pędzel, szare mydło, wiaderko, szpachelka i folia malarska. Za pomocą folii należy dokładnie zabezpieczyć podłogę oraz meble. Przed zdrapywaniem starej powłoki powinniśmy również usunąć ze ściany wszystkie elementy, włącznie z drobnymi gwoździkami.

Usuwanie na mokro

Metodę na mokro stosujemy głównie przy usuwaniu farb akrylowych, kredowych i wapiennych. Wówczas napełniamy letnią wodą wiaderko i dodajemy do niej szare mydło. Kiedy woda zrobi się mętna, nakładamy ją za pomocą dużego pędzla na ścianę i po wyschnięciu zdrapujemy farbę kolejnymi pasami za pomocą szpachelki. Podobną metodę stosujemy w przypadku farb klejowych, z tym że tutaj używamy wody bez dodatków, dodatkowo wspomagając się dużym pędzlem ławkowcem lub szczotką. Usuwanie farby klejowej jest często bardzo mozolne i koniecznie jest późniejsze naprawianie tynku.

Usuwanie na sucho

Przy tej metodzie naprawa tynku jest bardzo powszechna. Sam mechanizm usuwania farby nie jest skomplikowany, ponieważ polega jedynie na zdrapywaniu starej powłoki za pomocą szpachelki. Po zdrapywaniu na sucho niemal zawsze niezbędne jest gruntowanie i wyrównywanie powierzchni za pomocą gładzi szpachlowych. Należy pamiętać o tym, że przed ponownym malowaniem powierzchnię gładzi powinniśmy zagruntować raz jeszcze, odpowiednio dobierając środek gruntujący do rodzaju nowej farby.

Dodatkowa pomoc

Kiedy nie możemy sobie poradzić ze zdrapywaniem starej powłoki, z pomocą może nam przyjść chociażby opalarka. Możemy dzięki niej rozgrzać mniejszy fragment, a opalarkadopiero potem zeskrobać. Przy usuwaniu farby ze ścian przy pomocy opalarki należy jednak być niezwykle ostrożnym, aby nie zniszczyć w znaczącym stopniu tynku. W sytuacji, gdy na nic zdaje się i szpachelka, i opalarka, pomóc mogą nam różnego rodzaju środki rozpuszczające i złuszczające farbę, np. roztwór kleju malarskiego, którego używa się przy usuwaniu farby klejowej. Należy pamiętać o tym, aby po zdrapaniu farby pozbyć się też resztek preparatu, czego możemy dokonać używając ciepłej wody ze środkiem czyszczącym lub spirytusem.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak pozbyć się starej lamperii

Jak pozbyć się starej lamperii
Odświeżenie ściany pokrytej w dolnej części farbą olejną jest prawdziwym utrapieniem i może przeciągnąć remont o ładnych kilka dni. Czy ci, którzy chc...
Czytaj więcej

Zastosowanie i wybór opalarek

Zastosowanie i wybór opalarek
Opalarki to urządzenia, które są w stanie emitować gorące powietrze osiągające temperaturę od 50 do nawet 650 stopni Celsjusza. Znajdują one zastosowa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Usuwanie starej farby ze ścian