LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

W jaki sposób można pomalować cegiełki na ścianie – garść inspiracji

Biała czy pozostawiona w naturalnym odcieniu czerwieni? A może wręcz przeciwnie, utrzymana w bardzo soczystych kolorach? Cegła na ścianie – wygląda ciekawie i intrygująco. Przede wszystkim jednak jest to materiał bardzo trwały i naturalny, a także odporny na uszkodzenia mechaniczne.

 

pomalowane cegłyEfekt dekoracyjnej cegły na ścianie możemy wykonać w naszym wnętrzu przy pomocy różnych materiałów. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnej cegły może być ta wykonana z masy akrylowej. Podstawę stanowi wówczas tynk akrylowy, który tworzy się z dodatkiem rozmaitych kruszców. Samo wykonanie dekoracji przy udziale takich materiałów nie sprawia nam zbyt wiele trudności. Wystarczy nanieść na daną powierzchnię tynk podkładowy, odrysować na powierzchni kształt cegieł, nakleić na nie taśmę malarską. Następnie nanieść na powierzchnię warstwę tynku o barwie przypominającej kolor naturalnej cegły, a gdy przeschnie, odrywać taśmę. Ściana gotowa.

Nie są to może naturalne, klasyczne ściany z cegły, ale równie dekoracyjne i piękne.

W naturalnej postaci cegła posiada charakterystyczne wyżłobienia. Zwykle możemy ją spotkać w starym budownictwie, szczególnie w kamienicach nadgryzionych zębem czasu. Może być równie dobrze zwykłym murem, który został odkryty spod starych warstw tynku. Cegła na takiej ścianie jest oczywiście starannie oczyszczona i zabezpieczona preparatami impregnującymi taką powłokę.

Tak czy inaczej, cegła staje się bardzo częstym elementem dekoracyjnym naszych wnętrz. Czuje się idealnie we pomieszczeniach nowoczesnych, industrialnych, jakże częstych w dobie współczesnych aranżacji

Dlaczego biała cegła?

W dużych mieszkaniach, głównie stylizowanych na lofty – z wysokimi sufitami i dużymi przeszkleniami – biała cegła sprawdzi się najlepiej. Dzięki niej możemy znacznie lepiej uwydatnić te elementy wyposażenia, na których szczególnie nam zależy. Z pewnością dobrze zaprezentuje się na takiej ścianie obraz w nietypowej kolorystyce oraz grafika. Kolor biały poszerzy ścianę i wprowadzi do wnętrza ogromną dawkę światła. Szczególnie przydatny jest w tych domach, gdzie ciemne barwy dominują, np. w zakresie wyposażenia.

farba castorama

Cegła naturalna – czerwona

Na pewno będzie najbardziej naturalnym wykończeniem naszej ściany. Jednakże ze względu na swój dosyć ciemny kolor, czerwona cegła pomniejsza wnętrze. Chociażby dlatego w niektórych, szczególnie tych mniejszych pokojach czy salonach, dobrze jest zastosować ją tylko na niektórych fragmentach ściany. Taka cegła będzie też z pewnością idealnym tłem dla telewizora.

Aby nie była tak przewidywalna

Ścianę z cegiełek możemy przemalować na dowolny kolor. Niech będzie to nawet mocny, soczysty żółty lub pomarańczowy. Możemy też wymalować bardzo nietypową szachownicę, posiłkując się na przemian kolorem czarnym i białym. Taka ściana na pewno zainspiruje nas do tworzenia ciekawych kompozycji dekoracyjnych we wnętrzu.

Data publikacji: 08.06.2015