LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

W jakich miejscach przyda się apteczka?

Każdy z nas posiada w domu apteczkę wypełnioną najpotrzebniejszymi lekarstwami, bandażami i innymi akcesoriami, które okazują się być niezbędne przy wielu urazach. O ile posiadanie jej w mieszkaniu jest oczywiste, to nie zawsze pamiętamy o niej w innych miejscach – gdzie powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy i co powinna zawierać?

Apteczka domowa to podstawa

Kompletowanie domowej apteczki to wcale nie bułka z masłem! Powinniśmy postawić na preparaty dostępne bez recepty, a za to charakteryzujące się szerokim wachlarzem zastosowań. Na pewno konieczne będą materiały opatrunkowe i środki niezbędne do dezynfekcji. W każdym mieszkaniu przydadzą się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe i przeciwalergiczne. Zabezpieczmy się również przed konsekwencjami ukąszeń owadów.

Kolejnym ważnym aspektem jest przechowywanie apteczki. Ustalmy konkretne miejsce, w którym zawsze będzie pod ręką. Mamy tu kilka praktycznych rad:

 • Koniecznie zdecydujmy się na suche pomieszczenia. Kuchnia i łazienka nie mają ku temu dobrych warunków.

 • Umieśćmy apteczkę w specjalnej szafce w pokoju. Jeżeli możemy, warto wybrać osobną, wydzieloną przestrzeń. 

 • Szafka powinna być niedostępna dla dzieci. Można pokusić się o model ze specjalnym zamknięciem, które zagwarantuje bezpieczeństwo.

 • Aby ułatwić sobie przechowywanie apteczki, dokupmy plastikowy pojemnik, najlepiej z przedziałkami.

Dodatkowo zdecydujmy, który z domowników będzie odpowiedzialny za skład apteczki i kontrolę terminów ważności. Tu podkreślmy, że nie warto wyrzucać zbiorczych opakowań oraz ulotek, gdyż są one cennym źródłem informacji w momencie podawania leku.

Apteczka w miejscu pracy
Optrywanie rany na ręku

W zależności od miejsca, w którym się znajdujemy, apteczka powinna posiadać inne wyposażenie. Ta, która pojawia się w naszym miejscu pracy na pewno będzie różnić się od standardowego ekwipunku obecnego w mieszkaniach. 

Pamiętajmy, że prawo nie definiuje, co powinna zawierać odpowiednio wyposażona apteczka w zakładzie pracy. Jej skład powinien być za to ustalony przy współpracy z lekarzem medycyny pracy. Oczywiście baza podstawowych produktów zostanie dokładnie taka sama. Bandaże, gazy, płyn do odkażenia rany, nożyczki, rękawiczki, maseczki do sztucznego oddychania, koce termiczne czy tabletki przeciwbólowe… Co zatem stanowi jej dodatkowe wyposażenie? Wszystko zależy do specyfiki miejsca:

 • zakład pracy, w którym istnieje ryzyko oparzenia – warto dołączyć do kompletu także pianki łagodzące i przyspieszające gojenie się podobnych urazów;

 • praca przy szkodliwych substancjach chemicznych – zaopatrzmy się także w specjalne maseczki;

 • praca w pyle lub z opiłkami – konieczna może się okazać obecność kropli do płukania oczu.

Zawsze powinna być też dołączona instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Porada eksperta

Upewnijmy się, że nasi pracownicy mają łatwy dostęp do środków pierwszej pomocy. Ustalając liczbę apteczek, weźmy pod uwagę nasilenie zagrożeń i odległości między stanowiskami pracy. 

Przechowywanie apteczki w szkołach i przedszkolach
Apteczka podróżna

Zgodnie z ustawą, apteczka powinna na pewno znaleźć się w pracowniach, laboratoriach, pokoju nauczycielskim, warsztatach, pokoju wychowania fizycznego, świetlicach oraz kuchni. 

Jeśli mowa o jej wyposażeniu w placówkach oświatowych, warto wziąć pod uwagę, z jakimi problemami borykają się najmłodsi. Termometr bezdotykowy pozwoli szybko ustalić, czy maluch ma gorączkę, a dziecięcy termofor pomoże uśmierzyć ból brzucha. Pamiętajmy, że w tego typu apteczce nie powinny się znaleźć żadne leki, w tym także środki przeciwbólowe. 

Myśląc o pomocy maluchom, zaopatrzmy się za to w plastry z bajkowymi postaciami lub atrakcyjnymi i kolorowymi okładami żelowymi. Dzięki temu nie tylko zareagujemy w trudnej sytuacji, ale też odwrócimy uwagę dzieci od urazów ciała, umożliwiając im szybsze uspokojenie i minimalizując panikę.

Idealna apteczka podróżna
Apteczka samochodowa Castorama

Jeśli czekają nas przygotowania do wyjazdów, koniecznie pamiętajmy, jak ważna jest odpowiednia apteczka. Może się przydać szczególnie wtedy, kiedy wybieramy się na wędrówki po górach lub dłuższą jazdę rowerem. Przy aktywnościach fizycznych dużo łatwiej o niespodziewany wypadek, a ponadto jesteśmy narażeni na czynniki zewnętrze, z którymi być może będziemy musieli sobie poradzić z dala od najbliższej miejscowości. Lepiej przygotować się na zapas!

Do podstawowego wyposażenia apteczki warto dołączyć:

 • plastry i opatrunki wodoszczelne, które będą spełniały swoją funkcję także w czasie deszczu czy innego kontaktu z wilgocią;

 • żele na stłuczenia, które ukoją ból przy poważniejszym upadku;

 • leki na problemy z układem pokarmowym, a szczególnie z zatruciami, biegunkami czy zgagą;

 • spray na komary i kleszcze, który ochroni nas przed owadami. 

Aby przechowywanie apteczki nie było skomplikowane, utrzymajmy ją w kompaktowych rozmiarach. W ten sposób z łatwością zmieści się w naszym plecaku. Nigdy też nie rezygnujmy z zabrania jej ze sobą, nawet jeśli oznacza to zostawienie w domu aparatu fotograficznego czy innych akcesoriów. 

Porada eksperta

Jeśli mimo naszego przygotowania złapiemy kleszcza, dobrze mieć pod ręką kleszczołapki lub zwykłą pęsetę.