Produkty

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się metalowe progi

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się metalowe progi

Progi metalowe są powszechnie stosowane na zewnątrz domu, przy drzwiach wejściowych. Stanowią one izolację od temperatury panującej na dworze i znajdujących się tam zanieczyszczeń. Popularność zyskują również wewnątrz pomieszczeń. Do jakich wnętrz pasować będą progi metalowe i gdzie koniecznie powinnyśmy je zamontować?

Progi – do czego służą?

Progi są elementami wykończenia wnętrz, za pomocą których wyznacza się granice między jednym pomieszczeniem, a drugim. Montuje się je na podłodze jako przedłużenie futryny drzwi lub w miejscu, gdzie stykają się posadzki wykonane z różnych materiałów. Sprawdzają się więc szczególnie wtedy, gdy na przykład w przedpokoju kładziemy gres, a w pokoju panele. Progi służą także jako profile maskujące zróżnicowaną wysokość posadzek, stanowiąc w ten sposób zabezpieczenie przed potykaniem się.

Czy wiesz, że…?

Progi przy drzwiach wewnętrznych uznawane są za przeżytek czasów PRL-u. Masywne i niepraktyczne, wykonane z ciężkiego drewna lub sklejki zostały wyparte przez gładkie przejścia między jednolitymi posadzkami. Obecnie jednak progi przeżywają swój renesans. Produkowane z lżejszych materiałów i o różnych rozmiarach, które można dopasować do wystroju wnętrz, coraz częściej są znów wybierane jako materiał wykończeniowy pomieszczeń.

metalowy prógRodzaje listew metalowych

Progi wykonane z metalu charakteryzuje surowy wygląd i jednolita kolorystyka. Jednak do dyspozycji mamy kilka rodzajów tego typu listew, a tego, który z nich wybierzemy zależy obszar ich zastosowania.

- listwy zabezpieczające i kątowniki – są gładkie, proste i najczęściej wykonane ze stali,

- listwy dekoracyjne – ozdobione wygrawerowanymi wzorkami, miękkie i elastyczne, zazwyczaj aluminiowe.

W jakich pomieszczeniach progi metalowe są niezastąpione?

mieszkanieW domu i w mieszkaniu

Progi metalowe jako element wyposażenia wnętrz w pomieszczeniach domowych sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy stawiamy na nowoczesny, urbanistyczny lub industrialny styl. Doskonale będą pasować w roli uzupełnienia dla innych wykonanych ze stali elementów. Jeśli więc planujemy w naszym domu metalowe schody, albo jeśli w naszej kuchni znajdują się urządzenia w kolorze inox, omawiane progi będą strzałem w 10. Warto wtedy wybrać węższe modele o płaskim kształcie, które będą stanowić jedynie subtelne wykończenie podłogi i nie będą przeszkadzać podczas poruszania się pomiędzy pokojami.

Metalowe progi w formie ozdobnych listew to także idealny element dekoracyjny, który wykorzystamy do stworzenia naściennej aranżacji w stylu art deco.

Listwa metalowa 50 x 600 mmW magazynach i lokalach użyteczności publicznej

W pomieszczeniach takich jak magazyny, hale produkcyjne czy w lokalach komercyjnych, progi wykonane ze stali lub aluminium są elementem niezastąpionym. Wnętrza o dużym natężeniu ruchu wymagają bowiem trwałych i wysoce odpornych wykończeń. Metalowe listwy cechują się dużą wytrzymałością zarówno na obciążenia wynikające z deptania ich, jak i na działanie innych szkodliwych czynników – zmiennej temperatury, wilgoci i zabrudzeń. Z tego względu są najczęściej wybieranymi do zabezpieczania progów produktami.

W prawidłowym montażu metalowego progu pomoże nam ten artykuł.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak ukryć widoczne elementy instalacji?

Jak ukryć widoczne elementy instalacji?
Chcemy mieszkać w estetycznie prezentującym się otoczeniu, dlatego staramy się ukryć psujące jego ogólny wygląd elementy domowych instalacji. W zależn...
Czytaj więcej

Zalety stolarki aluminiowej

Zalety stolarki aluminiowej
Aluminium to materiał trwały, lekki i energooszczędny, który spełnia wymagania w zakresie izolacji i odporności, dorównując tradycyjnej stolarce drewn...
Czytaj więcej

Czym jest profil okienny

Czym jest profil okienny
Podczas wyboru okien do nowo powstającego lub remontowanego budynku spotykamy się z dużą ilością czynników, które musimy wziąć pod uwagę, aby zapewnić...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się metalowe progi