icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się metalowe progi

Najczęściej metalowe progi stosuje się przy drzwiach zewnętrznych. To dlatego, że stanowią one doskonałą izolację od temperatury panującej na dworze i znajdujących się tam zanieczyszczeń. Aktualnie ich popularność rośnie, a wraz z nią odkrywamy coraz więcej zalet wykorzystywania tego rozwiązania także wewnątrz naszych pomieszczeń. Do jakich wnętrz pasują metalowe progi i gdzie koniecznie powinniśmy je zamontować?

Do czego służą metalowe progi?

Musimy przyznać, że metalowe progi początkowo zasłynęły głównie z uwagi na swoją funkcjonalność. Niewątpliwie chronią nasze wnętrza przed napływem chłodnego powietrza, lecz to nie wszystko! Teraz coraz częściej pojawiają się także w środku, stanowiąc fantastyczny element wykończenia wnętrz. Biorąc pod uwagę ich zalety, wcale nas to nie dziwi:

  • pomagają wyznaczyć granicę między dwoma pomieszczeniami – montuje się je na podłodze w formie przedłużenia futryny drzwi lub w miejscu będącym na styku posadzek wykonanych z różnych materiałów. To oznacza, że sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy na przykład w przedpokoju kładziemy gres, a w pokoju panele;

  • oddzielają funkcje w ramach jednego pomieszczenia – bardzo popularne rozwiązanie, które pomaga odpowiednio rozplanować kawalerki lub kuchnie otwarte na salon; 

  • służą jako maskujące profile metalowe – ukrywają zróżnicowaną wysokość posadzek, stanowiąc zabezpieczenie przed potykaniem się;

  • zapobiegają ruchom podłogi – to sprawia, że unikamy potencjalnych uszkodzeń, powstających z powodu ściskania płytek;

  • świetnie podkreślają styl wystroju – dzięki interesującemu designowi, mogą tworzyć ciekawe kompozycje ze stalowymi elementami, tj. schodami czy urządzeniami AGD.

Czy wiesz, że…

Progi przy drzwiach wewnętrznych były długo uznawane za przeżytek czasów PRL-u? Masywne i niepraktyczne, wykonane z ciężkiego drewna lub sklejki, zostały wyparte przez gładkie przejścia między jednolitymi posadzkami. Obecnie jednak przeżywają swój renesans! Idzie to w parze z wprowadzeniem lżejszych modeli o różnych rozmiarach. 

Metalowe listwy zabezpieczające – rodzaje
metalowy próg

Metalowe progi charakteryzują się surowym wyglądem i jednolitą kolorystyką. Warto wiedzieć, że mamy do dyspozycji kilka rodzajów listw. W zależności od naszych potrzeb, możemy wybrać: 

  • metalowe listwy zabezpieczające i kątowniki – są gładkie, proste i najczęściej wykonane ze stali;

  • listwy dekoracyjne – ozdobione wygrawerowanymi wzorkami, miękkie i elastyczne, zazwyczaj aluminiowe.

Metalowe progi w domu lub mieszkaniu
mieszkanie

Planując aranżację naszych domów i mieszkań, estetyka wykonania to jeden z ważniejszych aspektów. Metalowe listwy zabezpieczające pozwalają stworzyć precyzyjne przejścia między różnymi wzorami lub materiałami. Pytanie, gdzie naprawdę warto je zastosować?

Metalowe progi sprawdzą się jako element wyposażenia wnętrz szczególnie wtedy, gdy stawiamy na nowoczesny, urbanistyczny lub industrialny styl. Będą doskonale pasować w roli uzupełnienia dla innych elementów wykonanych ze stali. Tu warto raz jeszcze podkreślić, że świetnie skomponują się z metalowymi schodami lub urządzeniami kuchennymi w kolorze inox. Taka aranżacja to strzał w dziesiątkę! Z kolei profile metalowe w formie ozdobnych listew to także idealny element dekoracyjny, który wykorzystamy do stworzenia naściennej aranżacji w stylu art deco. 

Porada eksperta

Decydując się na węższe modele o płaskim kształcie, zyskujemy subtelne wykończenie podłogi, bez obaw o przeszkody w poruszaniu się między pokojami. 

Szczególnie ciekawym pomysłem na metalowe progi jest ich wykorzystanie w łazienkach. Gwarantują łatwość utrzymania czystości, przy jednoczesnym dodaniu stylu i elegancji. A co najważniejsze, dają nam możliwość bezproblemowego oddzielenia rozmaitych wariacji kolorystycznych i wzorów glazury.

Profile metalowe w magazynach i lokalach użyteczności publicznej

Listwa metalowa 50 x 600 mm

Nie zapominajmy, że metalowe listwy zabezpieczające to niezastąpiony element pomieszczeń takich jak magazyny, hale produkcyjne czy lokale komercyjne. Tutaj najczęściej wybiera się progi wykonane ze stali lub aluminium, jako że wnętrza o dużym natężeniu ruchu wymagają trwałych i wysoce odpornych wykończeń. 

Metalowe progi cechują się dużą wytrzymałością zarówno na obciążenia wynikające z deptania ich, jak i na działanie innych szkodliwych czynników – zmiennej temperatury, wilgoci i zabrudzeń. Właśnie dlatego sprawdzają się tak dobrze!