Produkty

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą

Chociaż wałki należą do podstawowych narzędzi malarskich, zaskakuje wielość ich odmian i efekty, które możemy z ich pomocą tworzyć na ścianach. Wybierać możemy spośród modeli ułatwiających malowanie w trudno dostępnych miejscach i wyprodukowanych w celu ozdobnego zastosowania na ścianach farby – oto, czego możemy dokonać za pomocą dekoracyjnych wałków.

malwoanie wałkiemPędzel czy wałek – którego z nich warto użyć?

Wałki stanowią obszerną rodzinę wyspecjalizowanych narzędzi dekoracyjnych. Obecnie należy zmodyfikować pytanie zadawane przed remontem mającym na celu odświeżenie wyglądu ścian – użyć wałka czy pędzla? – na bardziej konkretne: kiedy użyć pędzla, a kiedy wałka? Jeśli zdecydujemy się na drugie z narzędzi, pojawia się kolejne pytanie: którego wałka użyć? Oto odpowiedzi na każde z pytań.

Kiedy użyć pędzla, a kiedy wałka?

Producenci uniwersalnych w stosowaniu farb do ścian wewnętrznych i zewnętrznych zwykle proponują zamienne użycie pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego. W zależności od tego, które z tych narzędzi posiadamy i z racji uprzedniego stosowania i przyzwyczajenia lubimy używać, decydujemy się na konkretny sposób nakładania farby. Tymczasem ilość dostępnych wałków zwiększa się pod względem konkretnych zastosowań w przeciwieństwie do pędzli, których rodzina nie zmienia się liczebnie. Chociaż możemy trafić na preparaty do barwienia ścian, które z lepszym efektem nałożymy pędzlem (przykładem są farby z błyszczącymi drobinkami), w większości przypadków bardziej korzystne będzie zastosowanie wałka.

Wałki do zadań specjalnychwałek patentowy

Tak jak znamy modele pędzli ułatwiające pokrywanie farbami powierzchni trudno dostępnych, by wymienić tutaj ławkowce i pędzle do malowania kaloryferów – tak samo znajdziemy wyspecjalizowane w tym zakresie modele wałków. Są to między innymi:

- wałki do lazurowania,
- wałki do malowania narożników,
- wałki z teleskopową rękojeścią,
- wałki do malowania elewacji,
- wałki z tworzywa sztucznego lub gumy do dociskania nakładanych tapet.

Czy wiesz, że…

Ciekawym modelem narzędzia jest wałek z dźwignią, który umożliwia tworzenie na ścianach odcięć, a tym samym ułatwiający wykonywanie idealnie równych pasków.

Wałki dekoracyjne

Poszczególne farby i preparaty do dekoracyjnego wykańczania powierzchni ścian będą prezentowały się na pionowych powierzchniach szczególnie reprezentacyjnie, kiedy zostaną nałożone za pomocą specjalnie do tego celu wytworzonych wałków – przykładami niech będą wałek do tynku japońskiego i wałek do malowania lakierem. Przewaga wałków nad pędzlami ujawnia się już w przypadku użycia szablonów dekoracyjnych – do równomiernego wypełnienia farbą wyciętych wzorów używamy właśnie wałków o drobnej, gąbczastej strukturze.

Szczególną rolę w efektownym pokrywaniu ścian farbą mają do spełnienia wałki dekoracyjne, których powierzchnię pokrywają linie układające się na ścianie w zróżnicowane względem kształtów wzory:

wałek specjalny- wałki z kauczuku wzorzyste do pokrywania wzorem gładkich powierzchni ścian, które używane są często do wykonania aranżacji rustykalnej,
- wałki paskowce do nadawania ostatecznego rysunku glinie i tynkom strukturalnym na ścianach pomieszczeń nowoczesnych i minimalistycznych.

Jedynym ograniczeniem, co do możliwości swobodnego wykorzystania pierwszego z wymienionych powyżej typów, jest stopniowe zanikanie farby na pokrytym wypukłym wzorze wałka w miarę jego używania na ścianie. W połączeniu z niewprawnymi ruchami ręki zniweczy to zakładany przez nas dekoracyjny efekt. Warto więc zaopatrzyć się w unowocześnioną wersję wałka dekoracyjnego, który składa się z połączonych ze sobą dwu elementów: wałka z wypukłym wzorem i przylegającego do niego wałka z gąbki, który nasączony jest równomiernie farbą i którą porywa powierzchnię wypukłego kształtu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Wałki do fasad – jaki wybrać?

Wałki do fasad – jaki wybrać?
Malowanie elewacji jest jednym z najpopularniejszych sposobów jej wykończenia. Aby prace przebiegały szybko i sprawnie, a ich efekt był zadowal...
Czytaj więcej

Rodzaje wałków do malowania

Rodzaje wałków do malowania
Malowanie wałkiem umożliwia nawet malarzom pokojowym-amatorom osiągnięcie zadowalających efektów. Jednak w tych niepozornych przyborach kryje się więc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą