Produkty

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą

Chociaż wałki należą do podstawowych narzędzi malarskich, zaskakuje wielość ich odmian i efekty, które możemy z ich pomocą tworzyć na ścianach. Wybierać możemy spośród modeli ułatwiających malowanie w trudno dostępnych miejscach i wyprodukowanych w celu ozdobnego zastosowania na ścianach farby – oto, czego możemy dokonać za pomocą dekoracyjnych wałków.

malwoanie wałkiemPędzel czy wałek – którego z nich warto użyć?

Wałki stanowią obszerną rodzinę wyspecjalizowanych narzędzi dekoracyjnych. Obecnie należy zmodyfikować pytanie zadawane przed remontem mającym na celu odświeżenie wyglądu ścian – użyć wałka czy pędzla? – na bardziej konkretne: kiedy użyć pędzla, a kiedy wałka? Jeśli zdecydujemy się na drugie z narzędzi, pojawia się kolejne pytanie: którego wałka użyć? Oto odpowiedzi na każde z pytań.

Kiedy użyć pędzla, a kiedy wałka?

Producenci uniwersalnych w stosowaniu farb do ścian wewnętrznych i zewnętrznych zwykle proponują zamienne użycie pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego. W zależności od tego, które z tych narzędzi posiadamy i z racji uprzedniego stosowania i przyzwyczajenia lubimy używać, decydujemy się na konkretny sposób nakładania farby. Tymczasem ilość dostępnych wałków zwiększa się pod względem konkretnych zastosowań w przeciwieństwie do pędzli, których rodzina nie zmienia się liczebnie. Chociaż możemy trafić na preparaty do barwienia ścian, które z lepszym efektem nałożymy pędzlem (przykładem są farby z błyszczącymi drobinkami), w większości przypadków bardziej korzystne będzie zastosowanie wałka.

Wałki do zadań specjalnychwałek patentowy

Tak jak znamy modele pędzli ułatwiające pokrywanie farbami powierzchni trudno dostępnych, by wymienić tutaj ławkowce i pędzle do malowania kaloryferów – tak samo znajdziemy wyspecjalizowane w tym zakresie modele wałków. Są to między innymi:

- wałki do lazurowania,
- wałki do malowania narożników,
- wałki z teleskopową rękojeścią,
- wałki do malowania elewacji,
- wałki z tworzywa sztucznego lub gumy do dociskania nakładanych tapet.

Czy wiesz, że…

Ciekawym modelem narzędzia jest wałek z dźwignią, który umożliwia tworzenie na ścianach odcięć, a tym samym ułatwiający wykonywanie idealnie równych pasków.

Wałki dekoracyjne

Poszczególne farby i preparaty do dekoracyjnego wykańczania powierzchni ścian będą prezentowały się na pionowych powierzchniach szczególnie reprezentacyjnie, kiedy zostaną nałożone za pomocą specjalnie do tego celu wytworzonych wałków – przykładami niech będą wałek do tynku japońskiego i wałek do malowania lakierem. Przewaga wałków nad pędzlami ujawnia się już w przypadku użycia szablonów dekoracyjnych – do równomiernego wypełnienia farbą wyciętych wzorów używamy właśnie wałków o drobnej, gąbczastej strukturze.

Szczególną rolę w efektownym pokrywaniu ścian farbą mają do spełnienia wałki dekoracyjne, których powierzchnię pokrywają linie układające się na ścianie w zróżnicowane względem kształtów wzory:

wałek specjalny- wałki z kauczuku wzorzyste do pokrywania wzorem gładkich powierzchni ścian, które używane są często do wykonania aranżacji rustykalnej,
- wałki paskowce do nadawania ostatecznego rysunku glinie i tynkom strukturalnym na ścianach pomieszczeń nowoczesnych i minimalistycznych.

Jedynym ograniczeniem, co do możliwości swobodnego wykorzystania pierwszego z wymienionych powyżej typów, jest stopniowe zanikanie farby na pokrytym wypukłym wzorze wałka w miarę jego używania na ścianie. W połączeniu z niewprawnymi ruchami ręki zniweczy to zakładany przez nas dekoracyjny efekt. Warto więc zaopatrzyć się w unowocześnioną wersję wałka dekoracyjnego, który składa się z połączonych ze sobą dwu elementów: wałka z wypukłym wzorem i przylegającego do niego wałka z gąbki, który nasączony jest równomiernie farbą i którą porywa powierzchnię wypukłego kształtu.

Data publikacji: 05.10.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Wałki do malowania elewacji. Jak wybrać najlepszy wałek do elewacji?

Wałki do malowania elewacji. Jak wybrać najlepszy wałek do elewacji?
Jak wybrać najlepsze wałki do fasad? Czym różnią się one od popularnych narzędzi do malowania ścian we wnętrzach? Warto wiedzieć, że malowanie ...
Czytaj więcej

Rodzaje wałków do malowania

Rodzaje wałków do malowania
Malowanie wałkiem umożliwia nawet malarzom pokojowym-amatorom osiągnięcie zadowalających efektów. Jednak w tych niepozornych przyborach kryje się więc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą