LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Wałki do malowania elewacji. Jak wybrać najlepszy wałek do elewacji?

Jak wybrać najlepsze wałki do fasad? Czym różnią się one od popularnych narzędzi do malowania ścian we wnętrzach? Warto wiedzieć, że malowanie elewacji jest jednym z najpopularniejszych sposobów jej wykończenia. Aby prace przebiegały szybko i sprawnie, będziesz potrzebować właściwych narzędzi. Jak wybrać najlepszy wałek do malowania elewacji?

Malowanie elewacji nie jest tak proste, jak odświeżanie domowych ścian. Przede wszystkimi wiąże się to z większym nakładem pracy i koniecznością pokrycia farbą dużej powierzchni. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zrobić tego we własnym zakresie. Kompletując właściwe narzędzia i dobrze rozplanowując pracę, poradzisz sobie z malowaniem fasady bez wynajmowania ekipy fachowców. 

To właśnie od wyboru narzędzi do malowania zależeć będzie, jak efektywnie przeprowadzisz prace. Do ich wykonania możesz sięgnąć nie tylko po pędzel czy natrysk, ale i wałek. Odpowiedni wałek do elewacji to podstawa! Czym charakteryzuje się wałek fasadowy? Jak wybrać narzędzie do rodzaju Twojej elewacji? A przede wszystkim − jak pomalować elewację krok po kroku? Sprawdź!

Wałki do fasad – jakie warto wybrać? Rodzaje

Planując malowanie fasady, wybór odpowiedniego wałka ogranicz do produktów przeznaczonych dokładnie do tego celu. Jeżeli więc wydaje Ci się, że wałek, który został z ostatniego remontu salonu nada się i do tej pracy, porzuć nadzieje! Dowiedz się więcej o rodzajach wałków do malowania.

Wałki do fasad to najczęściej narzędzia do malowania o większej średnicy, wykonane z poliakrylu (wśród wałków fasadowych znajdziemy także te z poliamidu czy owczej wełny). Tego typu narzędzia dobrze chłoną i oddają farbę, pozwalając na wydajne malowanie preparatami fasadowymi.

Nie bez znaczenia będzie także struktura wałka, który może posiadać różnego rodzaju poszycie. Parametr ten określany jest jako długość runa. W przypadku powierzchni gładkich i równych lepszym wyborem będzie wałek z krótkim runem. Wałki wykonane z krótkiego włosia (do 10 mm), najczęściej z mikrofibry, nie nadają się do elewacji. Te stosuje się najczęściej do gładkich ścian wewnętrznych. 

Wałek sznurkowy (o średniej długości runie − 10-15 mm) lub wyposażony w długie grubsze włosie − np. wałek futrzany (powyżej 15 mm) − dobrze sprawdzi się na ścianach o chropowatej fakturze, np. pokrytych tynkiem strukturalnym. Pozwoli na precyzyjne wciśnięcie farby we wszystkie zagłębienia i nierówności ściany. Długie runo wałka pozwoli na precyzyjne pomalowanie takich materiałów jak beton czy cegła. Możesz kierować się ogólną zasadą: im bardziej chropowata struktura elewacji, tym dłuższe runo powinny mieć wałki do fasad.

Co ciekawe, w sklepach znajdziesz także wałki do wykorzystania na zewnątrz o różnym zastosowaniu. Są wśród nich produkty odpowiednie do aplikacji różnego rodzaju farb oraz podłoża o różnej strukturze, np. wałki do malowania baranka.

Dodatkowe kryteria wyboru wałka do fasad

Wałki do fasad powinny być dobrane do charakteru podłoża i rodzaju farby − to podstawowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie narzędzi. Warto jednak podczas ich wyboru uwzględnić także inne kryteria, dzięki którym proces malowania elewacji będzie przebiegał jeszcze sprawniej. Są to:

  • teleskopowy kij, dzięki któremu zwiększysz zasięg malowania i stanie się ono łatwiejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze;

  • poręczny uchwyt, na którym będzie można zamocować wkład o innych właściwościach lub zupełnie nowy element, gdy dotychczasowy straci swoją przydatność;

  • odporność wałka na ścieranie oraz gubienie runa, a także właściwości zapobiegające kapaniu farby oraz zapewniające dobre krycie.

malowanie-elewacjimalowanie-elewacjimalowanie-elewacjimalowanie-elewacji

Malowanie elewacji − krok po kroku

Kiedy masz już wybrane odpowiednie wałki do fasad − warto zaopatrzyć się w przynajmniej 2, na wypadek, gdyby jeden z nich uległ uszkodzeniu lub po prostu się zużył, czas na zaplanowanie pracy przy malowaniu elewacji. 

Ważne jest też zaplanowanie malowania na dzień, kiedy panować będą odpowiednie warunki atmosferyczne oraz zgromadzenie odpowiednich narzędzi malarskich i akcesoriów. Choć do malowania elewacji nie będzie Ci potrzebna ekipa remontowa, warto na ten czas zapewnić sobie dodatkowe ręce do pracy. Zwłaszcza jeżeli prace będą odbywać się na dużej wysokości. Czynności na zewnątrz warto też wykonywać nieco sprawniej, ze względu na szybko zmieniające się warunki atmosferyczne − trudno w tym wypadku zapewnić optymalną wilgotność powietrza czy temperaturę. 

Oto instrukcja krok po kroku, jak należy właściwie wykorzystać wałki do fasad, jak przygotować powierzchnię, która będzie kryta farbą i jak rozplanować malowanie. 

1. Jaka farba elewacyjna?

Wałki fasadowe to nie wszystko! Należy też dobrze przemyśleć wybór farby elewacyjnej. Dobiera się ją przede wszystkim do podłoża, które będzie nią pokrywane. Oto ogólne zasady jej doboru:

  • Do tynku mineralnego, cementu, cegły i betonu − wybierz farby silikatowe, silikatowo-silikonowe, akrylowe, silikonowe, wapienne lub cementowe,

  • Do tynku silikatowego − wybierz farby silikatowe, silikatowo-silikonowe,

  • Do tynku akrylowego − wybierz farbę akrylową lub silikonową, 

  • Do tynku silikonowego − wybierz farbę silikonową. 

Jak widzisz, farby silikonowe i silikatowo-silikonowe mają niemalże wszechstronne zastosowanie. Pamiętaj też, że farba do elewacji powinna być odporna na opady, wilgoć, promieniowanie słoneczne, pleśnie, grzyby, mikroorganizmy, czyszczenie i szorowanie. Powinna to być więc farba do zadań specjalnych. Dobrze jeżeli produkt taki będzie miał też zdolność do pokrywania rys i pęknięć. Możesz wybrać także farby termoizolacyjne, które będą chronić budynek przed nagrzewaniem w lecie i utrzymywać ciepło w zimie. 

2. Przygotowanie elewacji

Zabezpiecz okna, ościeżnice i parapety folią oraz taśmą malarską. Jeżeli wysokość budynku tego wymaga, skompletuj odpowiednią, stabilną drabinę lub rusztowanie. 

Podstawą jest przygotowanie powierzchni – malujemy ściany suche, czyste, pozbawione luźnych fragmentów, śladów grzybów lub pleśni oraz odpowiednio zagruntowane. Pęknięcia i uszkodzenia należy wypełnić odpowiednią do stosowania na zewnątrz szpachlą. Jeżeli wcześniejsza farba czy powłoka fasady jest uszkodzona i łuszczy się, należy ją zdjąć, aż do ściany właściwej. 

Elewację należy także oczyścić z wszelkich zabrudzeń, także z tłuszczu − przyda Ci się do tego woda z detergentem. Ale pamiętaj, że ściana do malowania powinna być sucha! Zwróć szczególną uwagę na ściany, które pokryte są farbą emulsyjną − te przede wszystkim powinny być dobrze odtłuszczone. W przeciwnym wypadku żadna farba i żadne wałki do fasad sobie nie poradzą. 

3. Gruntowanie elewacji

Kiedy elewacja będzie już gotowa do malowania, czas na gruntowanie. To niezwykle ważny krok, bez którego farba elewacyjna może nie trzymać się właściwie podłoża. Grunt zmniejszy chłonność ściany, dzięki czemu nie będziesz musiał wykorzystać aż tyle farby. Materiał gruntujący dostosowuje się do rodzaju farby oraz podłoża. 

4. Malowanie elewacji

Nim Ty i Twoi pomocnicy weźmiecie do ręki wałki do fasad, upewnij się, że masz przed sobą sprzyjające warunki atmosferyczne. Aby farba optymalnie przyległa do podłoża wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 70%, a temperatura powinna mieścić się w granicach 5-25 st. C. 

Kiedy nakładasz farbę stosując wałki do fasad, rób to malując od góry do dołu pasy. Nie przerywaj pracy! Przerwę możesz zrobić sobie dopiero po pomalowaniu całej ściany, aby uzyskać najlepszy efekt. Dlatego przy dużej powierzchni, dobrze jeżeli pracę wykonuje równorzędnie kilka osób. Dla uzyskania zadowalającego efektu nałóż przynajmniej 2 warstwy farby. 

malowanie-elewacji-2malowanie-elewacji-2malowanie-elewacji-2malowanie-elewacji-2

Wałki do fasad − już wiesz, jakie wybrać!

Czym charakteryzują się wałki do fasad? Przede wszystkim narzędzia te mają dłuższe runo (włosie), które dokładnie umieszcza farbę we wszystkich chropowatych i nierównych elementach ściany. Do dużych wysokości wybierz wałek na teleskopowej rączce. Wszystkie narzędzia do malowania elewacji znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 30.08.2017