Produkty

Wałki do fasad – jaki wybrać?

Wałki do fasad – jaki wybrać?

Malowanie elewacji jest jednym z najpopularniejszych sposobów jej wykończenia. Aby prace przebiegały szybko i sprawnie, a ich efekt był zadowalający, będziemy potrzebowali właściwych narzędzi. Jak wybrać najlepszy wałek do malowania fasady?

malowanie elewacjiMalowanie elewacji – przygotowana i wybór narzędzi

Malowanie ścian zewnętrznych nie jest tak proste, jak malowanie domowych wnętrz. Przede wszystkimi wiąże się z większym nakładem pracy i koniecznością pokrycia farbą dużej powierzchni. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zrobić tego we własnym zakresie. Podstawą jest przygotowanie powierzchni – malujemy ściany suche, czyste, pozbawione luźnych fragmentów, śladów grzybów lub pleśni oraz odpowiednio zagruntowane. Ważne jest też zaplanowanie malowania na dzień, kiedy panować będą odpowiednie warunki atmosferyczne, oraz zgromadzenie odpowiednich narzędzi malarskich i akcesoriów.

To właśnie od wyboru narzędzi do malowania elewacji zależeć będzie, jak efektywnie przeprowadzimy prace. Do ich wykonania możemy sięgnąć nie tylko po pędzel czy natrysk, ale i wałek. Czym kierować się podczas wyboru wałka do malowania elewacji?

Wałki do fasad – wybórwałek fasadowy

Planując malowanie fasady, wybór odpowiedniego wałka ograniczmy do produktów przeznaczonych dokładnie do tego celu. Najczęściej będą to wałki o większej średnicy i wykonane z poliakrylu (wśród wałków fasadowych znajdziemy także te z poliamidu czy owczej wełny). Tego typu narzędzia dobrze chłoną i oddają farbę, pozwalając na wydaje malowanie preparatami fasadowymi.

Nie bez znaczenia będzie także struktura wałka, który może posiadać różnego rodzaju poszycie. Wałek sznurkowy lub wyposażony w długie grubsze włosie dobrze sprawdzi się na ścianach o chropowatej fakturze, np. pokrytych tynkiem strukturalnym. Pozwoli na precyzyjne wciśnięcie farby we wszytki zagłębienia i nierówności ściany. W przypadku powierzchni gładkich i równych lepszym wyborem będzie wałek z krótkim runem.

Co ciekawe, w sklepach znajdziemy także wałki do wykorzystania na zewnątrz o różnym zastosowaniu. Są wśród nich produkty odpowiednie do aplikacji różnego rodzaju farb oraz podłoża o różnej strukturze.

Uwaga!

Wybierając wałek do fasady, zwróćmy uwagę na informacje o produkcie dołączone przez producenta. W ten sposób dowiemy się, do aplikacji jakiego typu i gęstości farby przeznaczony jest wybrany model, i zyskamy pewność, że dobrze sprawdzi się on podczas malowania podłoża gładkiego lub o wybranym stopniu chropowatości.

wałek do elewacjiDodatkowe kryteria wyboru wałka do fasady

Dopasowanie wałka do charakteru podłoża i rodzaju farby to podstawowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie narzędzi. Warto jednak podczas ich wyboru uwzględnić także inne kryteria, dzięki którym proces malowania elewacji będzie przebiegał jeszcze sprawniej. Są to:

- obecność teleskopowego kija, dzięki któremu zwiększymy zasięg malowania i stanie się ono łatwiejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze;

- obecność poręcznego uchwytu, na którym będzie można zamocować wkład o innych właściwościach lub zupełnie nowy element, gdy dotychczasowy straci swoją przydatność;

- odporność wałka na ścieranie oraz gubienie runa, a także właściwości zapobiegające kapaniu farby oraz zapewniające dobre krycie.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą
Chociaż wałki należą do podstawowych narzędzi malarskich, zaskakuje wielość ich odmian i efekty, które możemy z ich pomocą tworzyć na ścianach....
Czytaj więcej

Rodzaje wałków do malowania

Rodzaje wałków do malowania
Malowanie wałkiem umożliwia nawet malarzom pokojowym-amatorom osiągnięcie zadowalających efektów. Jednak w tych niepozornych przyborach kryje się więc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wałki do fasad – jaki wybrać?