Wciągarki i wyciągarki – kiedy warto je nabyć?

Wyciągarki i wciągarki (pojęcia te są synonimami i można ich używać naprzemiennie) są głównie znane z samochodów – w szczególności terenowych – gdzie pozwalają wyciągnąć entuzjastów off roadu z największej opresji. Istnieją jednak także inne typy takiego sprzętu, które przydadzą się na budowie, w magazynach, w warsztatach i wszędzie tam, gdzie konieczne jest podnoszenie dużego ciężaru. W tym artykule opisujemy, czym różnią się poszczególne wciągarki, a także kiedy są najbardziej pomocne.

Jakie są rodzaje wyciągarek?

wyciągarka

Wyciągarki dzieli się na kategorie głównie na podstawie tego, jak wykonywana jest praca, niezbędna do przemieszczenia podczepionych obiektów (przez człowieka czy silnik), a także co stanowi cięgno w takim urządzeniu (lina czy łańcuch). Przyjrzymy się bliżej każdemu z typów wciągarek. 

 

Wciągarki ręczne i elektryczne – czym się różnią i którą wybrać? 

 

  • Wyciągarki ręczne – aby przemieścić podczepiony obiekt, konieczne jest zastosowanie siły ludzkich mięśni. Oczywiście takie wciągarki ręczne posiadają specjalne przekładnie, które umożliwiają płynny ruch bębna i nie wymagają od użytkownika przesadnego wysiłku. 

 

  • Wyciągarki elektryczne – tutaj pracę niezbędną do podciągnięcia przedmiotów wykonuje silnik elektryczny. Jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie i taka wciągarka elektryczna może być użytkowana przez każdego, nawet osoby, które nie mogą wykonywać zbyt wymagających prac fizycznych. 

 

Co więc wybrać: wyciągarkę ręczną czy elektryczną? Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że nawet wciągarki ręczne działają z dużą swobodą, choć oczywiście może być konieczne przyłożenie większej siły. Czasami także sposób montażu może wymagać wysiłku – przykładowo, gdy do obsługi takiego urządzenia konieczne jest bycie w pozycji kucania lub pochylania się nad wciągarką. Tego typu sprzęty o napędzie ręcznym sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do zasilania. 

 

Inną istotną zaletą ręcznych wciągarek jest ich cena – zwykle są one stosunkowo tańsze niż te napędzane silnikiem. Jednakże mając do dyspozycji silnik, praca operatora polega jedynie na jego uruchomieniu i ewentualnym zastopowaniu. Wciągarki elektryczne przydadzą się także wtedy, gdy montaż takiego urządzenia jest wymagany w trudno dostępnym miejscu. 

Cięgno w wyciągarkach – jakie wybrać?

 

Tym, co głównie odpowiada za ciągnięcie obiektów w wyciągarkach, może być łańcuch lub lina. Sprawdźmy, czym cechują się te dwa rozwiązania i które z nich warto wybrać przy danym rodzaju pracy. 

 

  • Wyciągarka linowa – z tego typu wyciągarek korzysta się głównie wtedy, gdy konieczne jest przeciąganie przedmiotów w poziomie, np. ładowanie ich ciężkich skrzyń na pakę pojazdu. 

 

  • Wyciągarka łańcuchowa – tego typu sprzętu stosuje się przede wszystkim podczas przemieszania obiektów w pionie. Najczęściej można je spotkać w warsztatach samochodowych czy w zakładach przemysłowych. 

 

Wybór pomiędzy wciągarką łańcuchową a linową uzależniony jest zatem głównie od tego, czy zamierza się przeciągać, czy podnosić różnego rodzaju przedmioty. Kluczowe podczas wybierania pomiędzy tymi kategoriami sprzętu jest to, z jak ciężkimi obiektami mają się mierzyć. Wyciągarki łańcuchowe mają zwykle większy udźwig niż te linowe i są w stanie podnieść nawet kilkutonowe ładunki. 

 

Gdzie przydadzą się wyciągarki? 

 

Wyciągarka linowa Condor 540 kg

Wciągarki elektryczne i ręczne to bardzo wszechstronne narzędzia, które znajdują zastosowanie w wielu różnych rodzajach działalności – nie tylko na budowie, ale nawet w teatrze. Poniżej przedstawiamy wybrane zastosowania wyciągarek. 

 

  • Wyciągarki na budowie – na budowach praca z ciężkimi ładunkami to codzienność. Tutaj sprawdzą się wszelkiego rodzaju wyciągarki, zarówno te, które podnoszą sprzęt, jak i te, które mają go tylko przemieszczać przykładowo w celu załadunku i wywiezienia z terenu budowy. Pomagają w transporcie materiałów budowlanych, przemieszczenia elementów konstrukcyjnych czy przenoszenia ich na różne piętra budynków. 

 

  • W halach produkcyjnych i warsztatach samochodowych – podobnie jak na budowie, pomagają w przenoszeniu i ładowaniu surowców, półproduktów czy gotowych wyrobów. Na budowach przydatne są łatwe w montażu i demontażu wyciągarki ręczne, natomiast w halach sprawdzają się głównie montowane na stałe wyciągarki elektryczne. W warsztatach samochodowych urządzenia te pomagają z kolei między innymi w wymontowywaniu silników. 

 

  • Wyciągarki w teatrach i na salach koncertowych – można je z łatwością zauważyć podczas rozkładania sceny, a także w trakcie trwania spektakli. Wyciągarki łańcuchowe mogą podwieszać ciężki sprzęt oświetleniowy czy elementy scenografii, a nawet sprawiać, że aktorzy uniosą się nad sceną.

 

Wciągarki – uniwersalny sprzęt, który ułatwi niejedno zadanie
huk

 

Jak widać, wyciągarki mogą przydać się w wielu różnych sytuacjach i, choć często nie zwracamy na nie uwagi, to spotykamy je w wielu miejscach – nawet siedząc na widowni teatru. Wybierając taki sprzęt, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj pracy, w którym mają pomagać. W przypadku poszukiwania uniwersalnej wyciągarki dobrze jest postawić na modele linowe, o takiej konstrukcji, która umożliwi łatwy montaż w wielu miejscach.

 

Podczas zakupu wyciągarki warto wyposażyć się także w dodatkowy sprzęt, taki jak przykładowo rękawice robocze, chroniące przed urazami podczas pracy z łańcuchami i linami wyciągarek, wszelkiego rodzaju taśmy, zabezpieczające ładunki przed uszkodzeniami czy szekle, łączące ze sobą liny lub łańcuchy z innymi akcesoriami.