icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Widły – gdzie będą niezastąpione?

Widły to jedne z obowiązkowych akcesoriów, które musimy posiadać, aby zadbać o swój ogród. Choć są niepozorne, pomagają nam w wielu sytuacjach i sprawiają, że działka czy przydomowy ogródek rozkwita oraz obdarowuje nas bogatymi plonami. Do czego możemy je zatem wykorzystać? Jakie są rodzaje wideł i kiedy będą niezastąpione? Odpowiedzi udzielamy poniżej.

widły

Do czego służą widły?

Widły mogą służyć do wielu czynności, związanych z uprawą oraz ogrodnictwem. Przede wszystkim będą wykorzystywane do prac rolnych zarówno w naszym gospodarstwie, na działce, jak i w ogrodzie. Mogą też pomagać nam uporządkować obszar ogrodu i teren każdego zielonego kawałka, który posiadamy. Najczęstszym zastosowaniem wideł jest: 

 

  • przerzucanie słomy, siana lub paszy dla zwierząt

  • zbieranie liści i resztek organicznych np. opadłych z drzew

  • spulchnianie i napowietrzenie gleby

  • usuwanie chwastów

narzędzia do ogrodu

Jak są zbudowane widły?

Widły posiadają bardzo prostą konstrukcję, składającą się z trzech części — uchwytu górnego, trzonka i metalowego stelaża z zębami. Uchwyt oraz trzonki wykonane są najczęściej z drewna, metalu lub tworzywa syntetycznego. Sama zaś część z zębami wykonana jest z mocnego i grubego metalu. Narzędzie to ma od dwóch do kilkunastu zębów — w zależności od modelu i zastosowania. 

 

Uchwyt ma zapewniać większą funkcjonalność i dawać nam możliwość wygodnego trzymania wideł podczas prac. Ma także umożliwiać stabilne powieszenie narzędzia po zakończeniu pracy. Trzonek wideł przeważnie jest prosty, choć może być też wyprofilowany, aby ułatwiał manipulację narzędziem. Same zęby są z kolei lekko zakrzywione do przodu, by ułatwić nabieranie i przenoszenie materiału. 

Jakie są rodzaje wideł?
widły amerykańskie

Choć narzędzie to kojarzy nam się z prostym elementem prac gospodarskich, istnieją jednak różne rodzaje wideł. Są one zaprojektowane z myślą o wykonywaniu różnych czynności, dzięki czemu działają bardziej efektywnie w konkretnych przypadkach. Do najpopularniejszych rodzajów wideł możemy zaliczyć pięć typów. 

 

  • Widły klasyczne. 

Pierwszym typem wideł są widły klasyczne. Posiadają trzy lub cztery zęby i mają prostą formę z lekko zaokrągloną końcówką. Służą do typowych prac gospodarskich np. obracania kompostu, rozrzucania nawozu czy przenoszenia siana. 

  • Widły amerykańskie. 

Widły amerykańskie to typ wideł, cechujący się sporą szerokością i dużą ilością gęsto ustawionych zębów. Są one wykorzystywane do prac z większymi obciążeniami np. rozdrabniania grud ziemi, pielenia chwastów czy wykopywania korzeni. Co ciekawe, można używać ich również jako szpadla do prac, które nie wymagają płaskiej, jednolitej powierzchni końcówki. 

  • Widły diabelskie

Tzw. widły diabelskie to konstrukcja z przedłużonymi zębami o prostokątnym kształcie powierzchni kopiącej. Posiadają też często wzmocnioną poprzeczkę przy mocowaniu do trzonka. Rozwiązanie to ma zwiększać sztywność części roboczej. Ten rodzaj wideł przeznaczony jest do kopania w ogrodzie lub rozdrabniania ziemi. 

  • Gable. 

Gable są szerokimi widłami zakończonymi kulkami. Przypominają przez to charakterystyką łopatę i służą do podobnych zadań. Są zatem często używane do ziemniaków lub napowietrzania trawników. 

  • Widełki.

Widełki to pomniejszona wersja standardowego pełnowymiarowego modelu wideł. Składają się z małego trzonka i zębów. Służą najczęściej do prac na małych grządkach, przy przesadzaniu roślin np. doniczkowych czy do spulchniania ziemi. 

Trzonek z drewna czy z metalu – który wybrać?

Trzonek wideł to bardzo ważny element, który wpływa na funkcjonalność całego narzędzia. Często możemy zastanawiać się, czy wybrać widły z drewnianym czy z metalowym trzonkiem. 

 

Drewniany trzonek zapewnia pewny chwyt narzędzia, dzięki chropowatej strukturze. Dobrze zabezpieczony rdzeń jest również odporny na warunki atmosferyczne, a dodatkowo drewniany pałąk wygląda bardziej estetycznie. Kupując model z drewnianym trzonkiem, powinniśmy zwrócić uwagę na jego wykończenie, spasowanie i solidne osadzenie uchwytu oraz zębów. 

 

Metalowe trzonki w widłach przede wszystkim zapewniają lżejszą wagę całego narzędzia. Są też dużo bardziej wytrzymałe, dzięki czemu mogą służyć do wymagających i ciężkich prac. Dużą zaletą jest całkowita odporność na wilgoć oraz łatwość czyszczenia po skończonej pracy. Konstrukcje tego typu będą również bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. 

Jakie są inne narzędzia przydatne w ogrodzie?

Ogród to miejsce, które możemy zmienić zarówno w oazę zieleni, jak i przydomowy warzywniak przy pomocy licznych innych narzędzi. Jakie zatem są inne narzędzia przydatne w ogrodzie?

 

Pierwszą i najpopularniejszą grupę stanowią narzędzia trzonowane. Oprócz wideł możemy zaliczyć do nich miotły, łopaty, grabie, motyki czy szpadle. Będą one niezbędne do utrzymywania porządku na co dzień i wykonywania wielu prac bez konieczności schylania się i nadwyrężania pleców. Ważnymi narzędziami w naszym ogrodzie będą również te do przycinania, drzew, krzewów czy mniejszych roślin. Będą to nożyce do żywopłotów i trawy czy różnego rodzaju sekatory. 

 

Posiadając ogród, warto zadbać też o małe narzędzia ręczne, które będą z kolei pomocne przy wykonywaniu dokładniejszych czynności. Możemy zaliczyć do nich łopatki, plastikowe grabki, szufelki, pikowniki czy sadzarki do cebulek. Jeśli posiadamy większy ogród, który wymaga bardziej zaawansowanych prac, z pewnością przydadzą się nam takie narzędzia jak taczki, siekiery, siewniki i walce do trawy. 

 

Czy wiesz, że…

 

Najnowsze modele wideł dostępne na rynku posiadają specjalnie zaprojektowany,  wygięty o 40 stopni trzin, który minimalizuje napięcie mięśni, co z kolei pozwala na łatwe utrzymywanie naturalnej pozycji ciała i unikanie kontuzji.