Produkty

Widły – gdzie będą niezastąpione?

Widły – gdzie będą niezastąpione?

Widły to narzędzia trzonowane niezastąpione podczas prac rolnych, spotykane także w przydomowym ogródku czy na działkach. Do czego możemy je wykorzystać?

widły Do czego służą widły?

Do najważniejszych funkcji wideł należy:

- przerzucanie siana, słomy, roślinnej paszy dla zwierząt czy obornika,

- zbieranie liści i resztek organicznych po obumarłych roślinach lub opadłych z drzew owoców,

- spulchnianie gleby,

- poprawianie cyrkulacji powietrza poprzez rozluźnianie stwardniałego podłoża.

Jak są zbudowane widły?narzędzia do ogrodu

Każde widły składają się z trzonka, uchwytu oraz głowicy z zębami. Trzonek zrobiony jest z najczęściej z włókna szklanego, drewna bądź stali. Dobrze, by był pokryty PCV. Uchwyt jest specjalnie wyprofilowany, by nasze ręce nie męczyły się podczas pracy. Zęby głowicy są najczęściej lekko zakrzywione do przodu. Mają od dwóch do kilkunastu zębów – w zależności od tego, jaką pełnią funkcję. Do przerzucania sprasowanej słomy wybierzemy widły o dwóch zębach, zaś do przerzucania drobniejszych elementów – te z czterema lub pięcioma.

Rodzaje wideł

Istnieją różne rodzaje wideł. Wyróżniamy np. takie do kopania, do tłuczenia, a także widły do kompostu, siana, buraków czy ziemniaków. Dla ułatwienia można je podzielić na kilka grup.

- Widły klasyczne – mają zwykle 3-4 zęby i zaokrąglony trzon. Służą jako widły użytku gospodarczego do obracania kompostu i rozrzucania nawozu.

- Widły amerykańskie – mają bardzo szerokie i gęsto ustawione zęby, są wykorzystywane do prac z większymi obciążeniami (można ich używać również jako szpadla). Rozdrabniają grudy ziemi, oczyszczają ją z chwastów i korzeni.

- Widły diabelskie – charakteryzują się prostokątnych trzonem, który zwiększa sztywność całej części roboczej. Wykorzystuje się je przede wszystkim do kopania.

widły amerykańskie- Gable – to widły szerokie. Ich długie zęby zakończone są kulkami i tworzą formę dużej łopaty. Służą jako widły do ziemniaków. Ich walcowane zęby znakomicie też sprawdzą się przy przewietrzaniu trawników.

- Widełki – to połączenie krótkiego trzonka i niewielkiej głowicy. Przydadzą się do pielęgnacji małych roślin (tych rosnących w ziemi, i tych doniczkowych). Możemy wykorzystywać je do sadzenia i przesadzania, a także do spulchniania gleby.

Trzonek z drewna czy z metalu – który wybrać?

O ile zęby wideł są zawsze metalowe, o tyle trzon może być albo metalowy, albo drewniany. Widły z trzonem drewnianym są prostszą i wygodniejszą wersją. Dzięki chropowatej powierzchni nie ma obaw, że narzędzie wyślizgnie nam się z rąk. Drewniany trzon jest odporny na warunki atmosferyczne, trzeba jednak uważać, by się nie złamał, a przy zakupie dokładnie sprawdzić jakość jego wykończenia. Widły z trzonem metalowym są lżejsze od drewnianych, ale służą do przenoszenia cięższych elementów. Nie niszczy ich wilgoć i są odporne na złamania. Profilowany trzonek jest też z pewnością bardziej ergonomiczny od drewnianego.

Czy wiesz, że...?

Najnowsze modele wideł posiadają trzon wygięty o 40 stopni, który minimalizuje napięcie mięśni pleców, a utrzymywana pozycja ciała jest naturalna.

Data publikacji: 02.03.2018
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli ...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Widły – gdzie będą niezastąpione?