Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian

Prawidłowe rozplanowanie przewodów instalacji elektrycznej i ich umieszczenie pod tynkiem wymaga wykonania bruzd i wywiercenia otworów pod puszki. W zależności od narzędzi, jakimi dysponujemy, możemy tego dokonać na kilka sposobów. Jakich sprzętów do tego użyjemy i o czym powinniśmy pamiętać, by prace przebiegły w krótkim czasie?

Dlaczego wykonujemy bruzdy w ścianach?

Widok przewodów zasilających różne urządzenia nie wpływa pozytywnie na stylistykę pomieszczeń. Nie inaczej jest z instalacją elektryczną, której części poprowadzone po ścianach spełniają funkcję ozdobną tylko w jednym przypadku – aranżacji industrialnej, która eksponuje elementy konstrukcyjne i w której puszki naścienne i widoczne przewody składające się na instalację elektryczną współtworzą surową, chłodną atmosferę mieszkań loftowych lub stylizowanych na takie. W innych aranżacjach dodatki tego typu staramy się ukryć przed wzrokiem, a możemy to zrobić na wiele sposobów. Najczęściej ukrywamy przewody w ścianie pod warstwą tynku i zatapiamy je w nim, dzięki czemu pionowe płaszczyzny, podobnie jak sufit, są gładkie i gotowe na przyjęcie dekoracji takich jak obrazy, plakaty, zdjęcia i samodzielnie wykonane ozdoby. Przewody umieszczone pod tynkiem pokrytym farbą lub tapetą są w całości zamaskowane.

Ponieważ całościowa wymiana instalacji elektrycznej związana jest z uciążliwym remontem, dokonujemy jej rzadko, a jeśli występuje konieczność wzbogacenia systemu o dodatkowy obwód elektryczny, czekamy z tym – o ile jest to możliwe – do najbliższego remontu, który oznaczał będzie konieczność wykonania bruzd niezbędnych do ukrycia dodatkowego przewodu doprowadzającego prąd.

Mlotek_slusarski_z_tworznkiem_antywibracyjnym_StanleyMlotek_slusarski_z_tworznkiem_antywibracyjnym_StanleyMlotek_slusarski_z_tworznkiem_antywibracyjnym_StanleyMlotek_slusarski_z_tworznkiem_antywibracyjnym_Stanley

Korzyści z zastosowania bruzdownicy

Spośród urządzeń, którymi możemy posłużyć się do wykonania w ścianach podłużnych korytarzy o niewielkiej szerokości i głębokości, bruzdownica jest narzędziem najbardziej wyspecjalizowanym. Jednocześnie jest elektronarzędziem przeznaczonym właśnie do tego celu, przez co nie spełnia żadnych innych funkcji i pomimo różnych opcji cenowych i wytrzymałościowych, jakie są dostępne, swoją popularnością nie dorównuje wkrętarkom, wiertarkom czy szlifierkom, których możliwości zastosowania są znacznie większe i które spotykamy w większości skrzynek narzędziowych w warsztatach i garażach.

Wymienienie zalet bruzdownicy rozpocząć należy od krótkiego czasu pracy z jej wykorzystaniem. Urządzenie to ma dwie pracujące jednocześnie tarcze tnące, których szerokość rozstawu i stopień zagłębienia w powierzchni możemy w wygodny sposób regulować, a szybkość ich działania, chociaż uzależniona jest od materiału, z jakiego zbudowana została ściana, w praktyce niewiele się od siebie różni na płaszczyznach wypełnionych cegłą czy bloczkami silikatowymi.

Działanie urządzenia nie generuje tak dużej ilości pyłu i twardych odłamków, jak w przypadku innych urządzeń, a jest to zasługą zastosowania systemu odsysania przez podłączony do bruzdownicy, pracujący wraz z nią odkurzacz przemysłowy. Takie rozwiązanie skraca z kolei czas przeznaczany na porządkowanie remontowanych lub budowanych pomieszczeń.

Szczeliny w ścianie, które wkrótce zajęte będą przez przewody elektryczne lub wodociągowe, tuż po ich wykonaniu prezentują się najbardziej estetycznie spośród wyciętych lub wybitych przez pozostałe wymienione poniżej urządzenia i narzędzia. Powodem tego jest nie tylko konstrukcja bruzdownicy, jej niewielki ciężar i sposób działania, ale również komfort pracy wykonywanej z jej udziałem.

Czy wiesz, że...?

Powodem tego ostatniego jest łatwość operowania elektronarzędziem w miejscach często trudno dostępnych, bowiem rozplanowanie przewodów instalacji elektrycznej zgodnie z normą N SEP-E-002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych wymaga między innymi zachowania następujących odległości:

- od 15 do 45 cm od poziomu podłogi i sufitu,

- od 10 do 30 cm od miejsca sąsiadowania ścian, a także od ościeżnicy drzwiowej i okiennej.

Dluto_Hex_GraphiteDluto_Hex_GraphiteDluto_Hex_GraphiteDluto_Hex_Graphite

Szlifierka kątowa jako narzędzie wykorzystywane do bruzdowania

Osoby nieposiadające w wyposażeniu warsztatu narzędziowego bruzdownicy, mogą użyć w jej zastępstwie szlifierki kątowej. Jej zastosowanie wymagać będzie podwójnej ilości pracy w porównaniu z narzędziem wyposażonym fabrycznie w podwójną tarczę tnącą, a wycięte w ścianie rowki będą względem siebie idealnie równoległe, jeśli szlifierkę mieć będzie w rękach osoba z nabytym doświadczeniem w jej obsłudze. Chociaż niektóre z modeli tego elektronarzędzia wyposażone są w funkcję zbierania zanieczyszczeń i odsysania pyłu, ich skuteczność jest mniejsza niż systemu zastosowanego w bruzdownicy. Jednak częsta obecność szlifierki pośród innych urządzeń w domowych warsztatach i garażach wraz z dostępnością specjalistycznych, segmentowych tarcz tnących sprawia, że dzięki jej zastosowaniu ukryliśmy z powodzeniem i rury, i przewody.

Wiertarka z udarem

Elektronarzędzie to stanowi podstawę wyposażenia narzędziowego każdego majsterkowicza, który sukcesywnie planuje i realizuje kolejne remonty we własnym mieszkaniu. Wiertarka jest niezbędna z racji podstawowych i pobocznych funkcji, jakie spełnia: dzięki jej zastosowaniu z wykorzystaniem otwornicy o odpowiedniej średnicy i głębokości odpowiadającej gniazdu sieciowemu, wywiercimy w ścianie otwory na podtynkowe puszki elektroinstalacyjne. Jednak to nie wszystko, bo zamiana otwornicy na odpowiednie, specjalistyczne wiertło do bruzdowania sprawi, że w naszych rękach będziemy mieli skuteczne urządzenie do wykuwania w tynku czy w ścianie przestrzeni odpowiedniej do zamocowania w niej przewodów instalacji elektrycznej czy wodno-sanitarnej.

Okulary_ochronne_Beta_Air_Black_bezbarwneOkulary_ochronne_Beta_Air_Black_bezbarwneOkulary_ochronne_Beta_Air_Black_bezbarwneOkulary_ochronne_Beta_Air_Black_bezbarwne

Porada eksperta:

Jeśli stoimy przed wyborem wkrętarko-wiertarki akumulatorowej i sieciowej wiertarki udarowej, a w niedalekiej przyszłości czeka nas przeprowadzenie w domu remontu polegającego między innymi na rozbudowie lub modernizacji instalacji elektrycznej, nieocenioną pomocą będzie wiertarka wyposażona w funkcję udaru. To właśnie ona umożliwia wykuwanie w powierzchni ściany korytarzy, nawet jeśli wiertło służące do tego celu nie jest wprawiane w ruch obrotowy.

Mlotowiertarka_MacAllisterMlotowiertarka_MacAllisterMlotowiertarka_MacAllisterMlotowiertarka_MacAllister

Narzędzie to okaże się skuteczne w działaniu, ale decydując się na jego użycie należy wziąć pod uwagę, że bruzdy w ścianach będą miały poszarpane brzegi.

Młot udarowy

Urządzenie to jest większym i silniejszym odpowiednikiem wiertarki udarowej. Dzięki jego zastosowaniu nie tylko wykonamy ścienną szczelinę na ukrycie przewodów lub rur, ale również skujemy ceramiczną okładzinę ścienną i podłogową, a także wyburzymy niepotrzebną ścianę działową. Urządzenia tego typu w wersji dla profesjonalistów znacznie różnią się od tych przeznaczonych do użytku przez amatorów. Przede wszystkim umożliwiają zastosowanie większych wierteł i dłut, a także wyposażone są w możliwość zablokowania obrotów w czasie kucia i system redukcji drgań, którego obecność z pewnością docenią osoby na co dzień wykorzystujące młoty udarowe w swojej pracy na budowie.

Bruzdy wykonane narzędziami ręcznymi

Wykonanie podłużnych tuneli na powierzchni ściany i sufitu możliwe jest też, jeśli dysponujemy jedynie dużym młotkiem i przebijakiem. Zwróćmy uwagę na to – w trosce o swoje bezpieczeństwo – aby funkcji tego ostatniego nie spełniało przypadkowe narzędzie – ważne są tutaj: materiał wykonania grotu, pokrycie ergonomiczną rączką z tworzywa sztucznego lub twardego kauczuku i osłona przed niecelnym uderzeniem młota na dłoń trzymającą przebijak.

Mlotowiertarka_SDS__RyobiMlotowiertarka_SDS__RyobiMlotowiertarka_SDS__RyobiMlotowiertarka_SDS__Ryobi

Uwaga!

Niezbędnym elementem odzieży ochronnej w przypadku używania młotka i przebijaka wydają się być rękawice ochronne, ale ich zastosowanie na dłoniach nie wyczerpuje listy kolejnych elementów zabezpieczających nasze ciało przed zapyleniem utrzymującym się w powietrzu na długo po wykonaniu bruzdowania. Są to:

- maseczka ochronna na twarz umożliwiającą odfiltrowanie z powietrza pył i kurz,

- okulary zabezpieczające oczy przed odłamkami materiałów wykończenia ścian i sufitów,

- nauszniki zabezpieczające zmysł słuchu.

Powyższe zabezpieczenia dotyczą pracy polegającej na bruzdowaniu ścian za pomocą każdego z wypisanego powyżej urządzeń i narzędzi.

Rekawice_wzmocnione_Diall_czarneRekawice_wzmocnione_Diall_czarneRekawice_wzmocnione_Diall_czarneRekawice_wzmocnione_Diall_czarne