Produkty

Wiosenne porządki w ogrodzie – przewodnik

Wiosenne porządki w ogrodzie – przewodnik

Początek wiosny to dla naszych ogrodów czas wielkich porządków: grabienia, przycinania, czyszczenia. Efektem tych prac będziemy mogli cieszyć się cały sezon. Jak więc – krok po kroku – zabrać się za wiosenne porządki w ogrodzie?

Przygotowanie narzędzikoszenie trawy

Do prac ogrodowych potrzebujemy szeregu narzędzi, które ułatwią nam i przyspieszą wszystkie podejmowane działania. Pamiętajmy więc, by w pierwszej kolejności sprawdzić narzędzia pod względem czystości i stanu zardzewienia. Dobrze będzie je zdezynfekować i naostrzyć. Potrzebne nam będą:

- grabie,

- łopaty,

- sekator,

- szpadel,

- miotła,

- motyka,

- widły.

A obok tego przydadzą się też konewka, kosiarka, piła, rękawice, taczka, wąż ogrodowy, wiadro i worki na śmieci. W poradniku przeczytamy więcej o narzędziach niezbędnych do ogrodu.

Krok pierwszy – trawnik

W pierwszej kolejności z naszego trawnika usuwamy starą trawę. Robimy to za pomocą grabi lub wertykulatora. Następnie – wbijając w ziemię widły – napowietrzamy glebę. Takie działanie sprawia, że korzenie traw lepiej oddychają, a ziemia szybciej i łatwiej się nawadnia. Jeśli to konieczne, dosiewamy trawę w miejscach, które tego wymagają, podlewamy ją, a po kilku dniach zaczynamy regularne koszenie. Tylko w ten sposób sprawimy, że nasza murawa się zagęści. Obok koszenia i nawadniania, pamiętajmy też o regularnym usuwaniu chwastów.

granie do podloza metalowe verveKrok drugi – rośliny

Najpierw zdejmujemy z naszych roślin okrycia, pod którymi zimowały. Najlepiej zrobić to w wilgotny dzień, bo gdy jest zbyt sucho i ciepło, słońce może przypalić pierwsze młode listki. Z rabat wycinamy suche pędy bylin i roślin jednorocznych. Rośliny, które za bardzo się rozprzestrzeniły, należy usunąć.  

Krok trzeci – drzewa i krzewy

Przycinamy drzewa liściaste, usuwamy stare, uschnięte i chore gałęzie, wycinamy też te, które się krzyżują i zbyt gęsto rosną. Tak samo postępujemy z krzewami – pozbywamy się uschniętych lub uszkodzonych elementów. Taki zabieg pozwala naszym roślinom wytwarzać nowe, zdrowe pędy. Ułatwia też słońcu docieranie do wszystkich miejsc. Przycięte pędy krzewów jeszcze w tym roku wypuszczą kwiaty, a drzewa obficie i szybko zaowocują.

Krok czwarty – oczko wodne

Z oczka wodnego usuwamy zaschnięte bądź przegniłe rośliny, gałęzie i liście, pozbywamy się ewentualnych wodorostów, a z dna wybieramy muł.

Porada eksperta:

Pędy zaschniętych roślin, zeszłoroczne liście, gałęzie drzew i krzewów, a nawet muł wydobyty z oczka wodnego – czyli wszystkie odpadki organiczne – warto przeznaczyć na kompost. Kiedy się rozłożą, powstanie z nich bardzo dobry nawóz.

Krok piąty – czyszczenie nawierzchnigrabie ogrodowe

Wiosenne porządki dotyczą też tarasu, podjazdu i całej reszty przydomowej powierzchni. Silnym strumieniem wody myjemy więc podjazd i wszystkie ścieżki. W ten sposób usuwamy ewentualne plamy z oleju silnikowego, ale też nalot glonów, mchów i porostów. Jeśli między elementami nawierzchni pojawiły się chwasty – wyrywamy je.

Krok szósty – meble ogrodowe

Meble ogrodowe także potrzebują odświeżenia. Zimowanie w piwnicy z pewnością spowodowało osadzenie się na nich kurzu czy pajęczyn. Najczęściej wystarczy mokra szmatka i odpowiedni detergent. Z kolei w przypadku mebli rattanowych pamiętajmy, że są one wrażliwe na nadmierną wilgoć.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli ...
Czytaj więcej

Najlepsze ręczne narzędzia ogrodnicze z serii Durum

Najlepsze ręczne narzędzia ogrodnicze z serii Durum
Pielęgnacja ogrodu to trudne zadanie, które przynosi olbrzymią satysfakcję. Zadbany zielony zakątek może przynieść Ci orzeźwienie po dniu pełny...
Czytaj więcej

Przegląd narzędzi trzonowanych do ogrodu

Przegląd narzędzi trzonowanych do ogrodu
Pielęgnacja ogródka, warzywnika czy rabatek wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi trzonowanych. Ich szeroki wybór pozwala nam na dob...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wiosenne porządki w ogrodzie – przewodnik