Wiosenne porządki w ogrodzie – przewodnik

Początek wiosny to niezmiernie ważny czas dla naszych ogrodów, aby odpowiednio przygotowane cieszyły oko przez cały letni sezon. Grabienie, przycinanie, czyszczenie czy sadzenie to nie jedyne czynności, jakie należy wykonać w tym okresie. Jak więc krok po kroku zabrać się za wiosenne porządki w ogrodzie i przygotować to miejsce na nadejście sezonu?

Przygotowanie narzędzi

koszenie trawy

Do prac ogrodowych potrzebujemy szeregu narzędzi, które ułatwią nam wykonywanie czynności porządkowych i przyspieszą wszystkie prace. Będą to np. grabie ogrodowe czy sekatory. Przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od posegregowania wszystkich narzędzi oraz wykonania przeglądu. Musimy zebrać je w jednym miejscu, a także ocenić czy nadają się do użytku, a jeśli nie, to czy da się je naprawić. Jeśli grabie do ogrodu mają niewielkie pęknięcie, możemy je np. skleić. Warto również zastanowić się jakie narzędzia musimy dokupić, aby móc komfortowo przygotować cały ogród do sezonu letniego. Najpopularniejsze narzędzia ogrodowe, z których będziemy korzystali, przygotowując ogród to: 

 

  • grabie

  • łopaty

  • sekatory

  • szpadle

  • miotły

  • motyki

  • widły

 

Obok tych najpopularniejszych narzędzi przydadzą się także takie akcesoria jak konewka, kosiarka, piła, rękawice, taczka, wąż ogrodowy, wiadro i worki na śmieci. Narzędzia powinniśmy dobrać do stylu naszego ogrodu, gdyż w każdym przypadku będzie to inny niezbędny zestaw akcesoriów zależny od charakteru naszego ogrodu. 

Krok pierwszy – trawnik

Aby przygotować ogród do sezonu letniego, w pierwszej kolejności należy usunąć z trawnika starą trawę. Można zrobić to przy pomocy grabi lub wertykulatora. Następnie, powinniśmy napowietrzyć ziemię, wbijając w nią widły. W ten sposób dostarczamy większą ilość tlenu korzeniom roślin, a także nawodnimy glebę. Jeśli istnieje taka potrzeba, należy też dosiać trawy. Po jej zasianiu należy koniecznie ją podlać, a także regularnie kosić. Aby utrzymać naszą murawę w idealnym stanie, nie możemy zapominać też o regularnym usuwaniu chwastów, które mają na nią zły wpływ. Należy też zaopatrzyć się w jakościowe grabie, aby nie pozostawiać na trawniku np. skoszonej trawy lub innych zbędnych elementów. 

granie do podloza metalowe verve

Krok drugi – rośliny

Najpierw zdejmujemy z naszych roślin okrycia, pod którymi zimowały. Warto zrobić to, gdy jest wilgotno, a dzień nie jest suchy i ciepły, gdyż intensywne promienie słoneczne mogą uszkodzić pierwsze młode listki. Z rabat wycinamy suche pędy bylin i roślin jednorocznych. 

 

Jeśli posiadamy krzewy owocowe, powinniśmy zastosować odpowiednie podejście. Krzewy te są bardzo delikatne, a więc z ich przycinaniem powinniśmy poczekać, aż temperatury ustabilizują się na poziomie ok. +10 °C, ale nie później niż przed rozpoczęciem wegetacji. Możemy zaliczyć do nich np. maliny czy agrest. 

 

Z kolei na sam koniec przycinania, powinniśmy pozostawić róże rabatowe. To przepiękne i często jedne z najbardziej imponujących roślin w naszym ogrodzie. Należy przycinać je jednak przy temperaturze +10 °C - +15 °C. Na wiosnę możemy również przygotować rozsadę i zadbać w ten sposób np. o astry, niecierpki czy cynie. 

 

Ważną kwestią jest sadzenie roślin z widocznymi korzeniami. Powinniśmy zrobić to wczesną wiosną, kiedy nie mają jeszcze liści, aby dobrze się zakorzeniły przed rozpoczęciem wegetacji. Wiosna to też czas siewu nowych roślin. Na przełomie mają i kwietnia możemy zatem zadbać o pojawienie się nowych maków, nagietków czy czarnuszki, a pod koniec Kwietnia maciejek czy godecji. 

Krok trzeci – drzewa i krzewy

Ogród to również drzewa. Powinniśmy zatem skupić się na przycięciu drzew liściastych, które często i licznie pojawiają się w naszych ogrodach. Operację tą możemy przeprowadzić wczesną wiosną, jeśli nie zrobiliśmy tego późną jesienią. Drzewa, o które powinniśmy zadbać to np. cis czy wierzba. Przycinając drzewa liściaste, usuwamy stare, zeschnięte i chore gałęzie, wycinamy też te, które się krzyżują i rosną zbyt gęsto. Wyjątkiem jest brzoza i klon, które przycinamy w lecie. 

 

Porada: Jeśli chcemy dokładnie wiedzieć, kiedy jest najlepsza pora na przycięcie naszych drzew, warto skorzystać z kalendarza przycinania!

 

Jeśli w naszym ogrodzie posiadamy drzewa iglaste, nie musimy ich przycinać, gdyż formują się samoistnie. Jeśli jednak chcemy nadać im pewien kształt np. stożka lub kuli, cięcie formujące powinniśmy wykonywać wczesną wiosną. Iglaki potrzebują też cięcia sanitarnego, czyli usuwania chorych gałęzi i liści, które możemy wykonać w tym samym czasie. Do popularnych drzew iglastych należy np. tuja. 

 

Tak samo postępujemy z krzewami. Musimy pozbyć się uschniętych lub uszkodzonych gałązek i liści. Taki zabieg pozwala naszym roślinom wytwarzać nowe, zdrowe pędy. Przycięte pędy krzewów jeszcze w tym samym roku wypuszczą kwiaty, a drzewa obficie i szybko zaowocują. Krzewy, o które powinniśmy zadbać szczególnie to bukszpany czy hortensje. Wiosną nie możemy jednak przycinać forsycji i pigwowców, na które czas nadejdzie dopiero po kwitnieniu latem. 

Krok czwarty – oczko wodne

Oczko wodne, które posiadamy w naszym ogrodzie, też powinno być poddane na wiosnę pewnym porządkom. W tym czasie usuwamy zgniłe rośliny, gałęzie i liście, jakie do niego wpadły, pozbywamy się wodorostów, a z dna wybieramy muł. Robiąc wiosenne porządki w ogrodzie, warto zastosować środki absorbujące fosforany, azotany czy metale ciężkie, które dostały się do oczka wodnego np. ze zgniłych roślin i liści. 

 

Porada eksperta: Pędy zeschniętych roślin, zeszłoroczne liście, gałęzie drzew i krzewów, a nawet muł wydobyty z oczka wodnego – czyli wszystkie odpadki organiczne, warto przeznaczyć na kompost. Kiedy się rozłożą, powstanie z nich bardzo dobry nawóz. 

Krok piąty – czyszczenie nawierzchni
grabie ogrodowe

Wiosenne porządki dotyczą też tarasu, podjazdu i całej reszty przydomowej nawierzchni. Najpierw wykorzystujemy grabie ogrodowe do usunięcia wszystkich wolnych śmieci. Silnym strumieniem wody myjemy też podjazd i wszystkie ścieżki. W ten sposób usuwamy ewentualne plamy z oleju silnikowego, ale też nalot glonów, mchów i porostów. Jeśli między elementami nawierzchni pojawiły się chwasty – wyrywamy je. 

Krok szósty – meble ogrodowe

Meble ogrodowe także potrzebują odświeżenia. Zimowanie w piwnicy z pewnością spowodowało osadzanie się na nich kurzu czy pajęczyn. Najczęściej wystarczy mokra szmatka i odpowiedni detergent. Z kolei w przypadku mebli rattanowych pamiętajmy, że są one wrażliwe na nadmierną wilgoć, a więc powinniśmy czyścić je specjalnymi środkami lub starać się unikać wody. Możemy dokupić też meble ogrodowe, aby uzupełnić nasz aktualny zestaw lub zaaranżować nowy ogród.