Przygotowanie narzędzi
Do prac ogrodowych potrzebujemy szeregu narzędzi, które ułatwią nam i przyspieszą wszystkie podejmowane działania. Pamiętajmy więc, by w pierwszej kolejności sprawdzić narzędzia pod względem czystości i stanu zardzewienia. Dobrze będzie je zdezynfekować i naostrzyć. Potrzebne nam będą:
- grabie,
- łopaty,
- sekator,
- szpadel,
- miotła,
- motyka,
- widły.
A obok tego przydadzą się też konewka, kosiarka, piła, rękawice, taczka, wąż ogrodowy, wiadro i worki na śmieci. W poradniku przeczytamy więcej o narzędziach niezbędnych do ogrodu.
Krok pierwszy – trawnik
W pierwszej kolejności z naszego trawnika usuwamy starą trawę. Robimy to za pomocą grabi lub wertykulatora. Następnie – wbijając w ziemię widły – napowietrzamy glebę. Takie działanie sprawia, że korzenie traw lepiej oddychają, a ziemia szybciej i łatwiej się nawadnia. Jeśli to konieczne, dosiewamy trawę w miejscach, które tego wymagają, podlewamy ją, a po kilku dniach zaczynamy regularne koszenie. Tylko w ten sposób sprawimy, że nasza murawa się zagęści. Obok koszenia i nawadniania, pamiętajmy też o regularnym usuwaniu chwastów.
Krok drugi – rośliny
Najpierw zdejmujemy z naszych roślin okrycia, pod którymi zimowały. Najlepiej zrobić to w wilgotny dzień, bo gdy jest zbyt sucho i ciepło, słońce może przypalić pierwsze młode listki. Z rabat wycinamy suche pędy bylin i roślin jednorocznych. Rośliny, które za bardzo się rozprzestrzeniły, należy usunąć.
Krok trzeci – drzewa i krzewy
Przycinamy drzewa liściaste, usuwamy stare, uschnięte i chore gałęzie, wycinamy też te, które się krzyżują i zbyt gęsto rosną. Tak samo postępujemy z krzewami – pozbywamy się uschniętych lub uszkodzonych elementów. Taki zabieg pozwala naszym roślinom wytwarzać nowe, zdrowe pędy. Ułatwia też słońcu docieranie do wszystkich miejsc. Przycięte pędy krzewów jeszcze w tym roku wypuszczą kwiaty, a drzewa obficie i szybko zaowocują.
Krok czwarty – oczko wodne
Z oczka wodnego usuwamy zaschnięte bądź przegniłe rośliny, gałęzie i liście, pozbywamy się ewentualnych wodorostów, a z dna wybieramy muł.
Porada eksperta: Pędy zaschniętych roślin, zeszłoroczne liście, gałęzie drzew i krzewów, a nawet muł wydobyty z oczka wodnego – czyli wszystkie odpadki organiczne – warto przeznaczyć na kompost. Kiedy się rozłożą, powstanie z nich bardzo dobry nawóz. |
Krok piąty – czyszczenie nawierzchni
Wiosenne porządki dotyczą też tarasu, podjazdu i całej reszty przydomowej powierzchni. Silnym strumieniem wody myjemy więc podjazd i wszystkie ścieżki. W ten sposób usuwamy ewentualne plamy z oleju silnikowego, ale też nalot glonów, mchów i porostów. Jeśli między elementami nawierzchni pojawiły się chwasty – wyrywamy je.
Krok szósty – meble ogrodowe
Meble ogrodowe także potrzebują odświeżenia. Zimowanie w piwnicy z pewnością spowodowało osadzenie się na nich kurzu czy pajęczyn. Najczęściej wystarczy mokra szmatka i odpowiedni detergent. Z kolei w przypadku mebli rattanowych pamiętajmy, że są one wrażliwe na nadmierną wilgoć.