Produkty

Wire wrapping – ciekawy sposób na niebanalną biżuterię

Wire wrapping – ciekawy sposób na niebanalną biżuterię

Z pewnością nie raz podziwialiśmy misternie plecioną biżuterię wykonaną z drutu jubilerskiego. Technika jej tworzenia nazywa się wire wrapping i wbrew pozorom nie jest wcale skomplikowana. Jak wyposażyć nasz warsztat i od czego zacząć?

Wire wrappingCzym jest wire wrapping?

W dosłownym tłumaczeniu wire wrapping oznaczania „owijanie drutem” i dokładnie o to chodzi w tej technice – okręcamy cieńszy drut wokół grubszego, uzyskując misterną plecionkę. W ten sposób możemy zyskać zarówno delikatne, jak i nieco masywniejsze konstrukcje, w zależności od naszych upodobań. Dla lepszego efektu, pomiędzy drut wplatamy koraliki lub kamienie szlachetne. Możemy skorzystać zarówno z tych mniejszych, jak i większych – będą pięknie wyglądać jako oczko w drucianej, plecionej oprawie.

Na korzyść tej metody przemawia przede wszystkim trwałość. Plecionki wykonane ze srebrnego lub stalowego drutu będą twarde i nie odkształcą się z upływem czasu. Jeśli zabezpieczymy je w odpowiedni sposób, nie będą się też utleniać i zmieniać barwy – pozwoli nam na to np. oksydacja srebra. Poza tym daje nam ona również dużą swobodę – możemy wygiąć z drutu niemalże każdy kształt, jaki tylko przyjdzie nam na myśl. Wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni przestrzennej.

Drut mosiężny Diall 0,8 mm x 50 mPrzygotowujemy warsztat do pracy – co będzie potrzebne?

Zaczynamy z tworzeniem biżuterii techniką wire wrapping? Najpierw musimy skompletować odpowiednie narzędzia. Do najpotrzebniejszych należą:

- szczypce płaskie – posłużą do zaginania końcówek oraz do przytrzymywania drutu podczas pracy;

- szczypce okrągłe – umożliwią nam wykonanie oczek;

- obcinacze – dzięki nim pozbędziemy się nadmiaru drutu;

- drut – będziemy potrzebować grubszego (jako bazę) i cieńszego (do owijania). Więcej informacji o tym, jak wybrać dobry drut jubilerski, znajdziemy tutaj.

- koraliki i kamyki – w dowolnych kształtach kolorach. Będziemy je wplatać pomiędzy drut;

ozdobne lustro- pozostałe akcesoria jubilerskie – przede wszystkim bigle do kolczyków oraz różnego rodzaju zapięcia do bransoletek i naszyjników.

Wire wrapping krok po kroku – jak nawijać?

W roli bazy najlepiej sprawdzi się drut jubilerski o grubości 0,8 mm lub 1 mm – jest on dość sztywny, więc nie będzie tracić formy z upływem czasu. Nie powinniśmy jednak mieć większych problemów z wygięciem go w wybrany kształt. Do owijania najlepiej nadają się druty 0,6 i 0,4 mm.

Pracę zaczynamy od utworzenia bazy do projektu – do tego potrzebny nam będzie grubszy drut jubilerski i szczypce płaskie. Następnie, przy użyciu tego samego narzędzia, oplatamy dookoła cieńszy drucik, uważając na to, by kolejne zwoje dobrze przylegały do podstawy. Dzięki temu nie będzie konieczne zabezpieczanie ich przed rozplataniem, np. przy pomocy kleju czy lutownicy.

Porada eksperta

Zamiast samodzielnie tworzyć szkielet biżuterii, możemy też poszukać gotowych baz do wire wrappingu, które następnie owiniemy cienkim drutem. Jest to szczególnie przydatne na początku zabawy z tworzeniem biżuterii, gdy nie czujemy się jeszcze zbyt pewnie w tej technice.

Wire wraping to metoda, która wymaga precyzji – każda przerwa pomiędzy zwojami czy nierówno nawinięty drut będą doskonale widoczne. Podczas jej tworzenia warto więc uzbroić się w cierpliwość i dokładnie planować każdy ruch – dzięki temu końcowy rezultat będzie estetyczny. Zaczynając przygodę z robieniem biżuterii tą techniką, warto ćwiczyć na miedzianym drucie, który jest dość tani i łatwy w obróbce. Z czasem możemy próbować z bardziej wymagającymi materiałami.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Tworzenie biżuterii – wybieramy dobry drut

Tworzenie biżuterii – wybieramy dobry drut
Kompletując akcesoria do tworzenia biżuterii, z pewnością zadaliśmy sobie to pytanie: jaki drut jubilerski wybrać? Przed zakupem powinniśmy rozważ...
Czytaj więcej

Drut stalowy czy mosiężny? Dobieramy druty do zastosowania

Drut stalowy czy mosiężny? Dobieramy druty do zastosowania
Drut jest jednym z najpowszechniejszych wyrobów hutniczych i materiałów konstrukcyjnych. Lepszy jest drut miedziany czy stalowy? Wszystk...
Czytaj więcej

Szczypce boczne – wybór i zastosowanie

Szczypce boczne – wybór i zastosowanie
Szczypce boczne nazywane są też obcinakami bocznymi. Ich szczęki z ostrzami są osadzone blisko przegubu i tak ukształtowane, aby łatwiej było przecina...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wire wrapping – ciekawy sposób na niebanalną biżuterię