Wkręty do poziomowania łat

Aby dobrze wypoziomować łaty, konieczne będzie zarezerwowanie dodatkowej puli czasu. Szczególnie jeśli renowacja będzie dotyczyła starych pokryć dachowych – tam, gdzie nie możemy mówić o równej powierzchni więźby. Zastosowanie odpowiednich wkrętów z pewnością przyspieszy pracę i profesjonalne wykonanie całego remontu.

wręcanie łatwręcanie łatwręcanie łatwręcanie łat

Im dłużej wykonujemy naprawę dachu, tym prawdopodobnie większe koszty poniesiemy. Wiedzą o tym zarówno dekarze, jak i osoby, które remont tego typu przeprowadzały całkiem niedawno. Na szczęście do dyspozycji mamy specjalne wkręty, dzięki którym możemy znacznie skrócić czas prac. Służą one do mocowania podłoży drewnianych, np.: w budynkach drewnianych, altanach i w konstrukcji więźby dachowej.

Wkręty kontra tradycyjne poziomowanie

Tradycyjne poziomowanie łat to nic innego, jak odpowiednie docinanie klinów przy zachowaniu odpowiednich kątów oraz przybijanie ich za pomocą gwoździ. Niestety, proces ten jest czasochłonny, w dodatku nie zawsze spotykamy się z drewnem o odpowiednim poziomie wilgotności. Same kliny wysychając mogą wypaść, co spowoduje pływanie konstrukcji dachu. Niektórzy podczas układania klinów stosują podkładki poziomujące, te jednak nie zawsze spełniają swoją rolę.

wręty castoramawręty castoramawręty castoramawręty castorama

Użycie wkrętów oznacza natomiast dużo większą pewność precyzyjnego ustawienia łaty. Jest to szczególnie ważne przy takich pokryciach, jak łupek czy dachówka. Wkręty posiadają bowiem dwa przeciwstawne gwinty, z których jeden jest odpowiedni do mocowania do łaty, a drugi do przymocowania do podłoża. Dzięki temu wkręt mocno trzyma się łaty i zapewnia bardzo precyzyjną regulację. Za jego pomocą szybko ustalamy dystans między łatą konstrukcyjną, a podłożem nośnym. Po wkręceniu całego elementu gwint poniżej łba blokuje wkręt w poziomowanej łacie.

Jako podstawową zaletę wkrętów wymienia się solidne połączenie z łatą. Przy ich montażu nie zmieniają się też wymiary powstałej konstrukcji. Dzięki temu nawet w przypadku dachów ze znacznymi uskokami w połaciach nie musimy się martwić o odpowiednie wypoziomowanie. Wiertło na ostrzu oraz frezy pod łbem chronią przed powstawaniem pęknięć i w łacie, i w podłożu.

Wkrętów możemy używać do różnych prac renowacyjnych dachu, podczas wykonywania elewacji opierającej się na drewnianych konstrukcjach i w czasie układania konstrukcji drewnianych pod zabudowę pomieszczeń z płyt G-K i OSB. 

Data publikacji: 30.07.2015