Produkty

Właściwości farb kazeinowych

Właściwości farb kazeinowych

Biologicznie kazeina jest białkiem wyodrębnionym z mleka ssaków. Powstaje w wyniku działania enzymu podpuszczki. Z chemicznego punktu widzenia jest natomiast mieszaniną frakcji zawierających węgiel, wodór, tlen, azot, siarkę, fosfor i ponad 20 aminokwasów. Kazeina zmieszana z wapnem daje nam środek wiążący do farb i klejów. Materiał ten jest bardzo mocny i wytrzymały, biorąc pod uwagę, że do dzisiaj możemy podziwiać w kościołach i zabytkowych budynkach ściany przemalowane tą farbą.

Farby kazeinowe, ze względu na swój naturalny skład, są bezpieczne dla środowiska. Ponadto farba kazeinowa uzyskana z mąki marmurowej jest bardzo wszechstronna w użyciu. Nadaje się do malowania tynków, kamieni, betonu, tapet z papieru, a także płyt kartonowo-gipsowych.

MalowanieFarbą kazeinową nie zamalujemy powłok pokrytych wcześniej farbą klejową, olejną, lateksową. Ze względu na swoje właściwości, farby kazeinowe nadają się do malowania w pomieszczeniach nienarażonych na wilgoć.

Dlaczego warto stosować farby kazeinowe?

− są bardzo łatwe w użyciu, zwykle mają postać proszku, który należy wymieszać z wodą,
− tworzą dobrze kryjące powłoki,
− przepuszczają parę wodną,
− można je barwić wszystkimi rodzajami pigmentów,
− tworzą dobre podłoże do lazurowania,
− są odporne na wycieranie,
− wszystkie zawarte w nich składniki są naturalne,
Pędzel malarski− nie zawierają środków konserwujących.

Farba kazeinowa to oparta na kazeinie, bardzo dobrze kryjąca, naturalnie biała farba do suchych wnętrz. Przez dodanie pigmentów można uzyskać bogatą paletę barw.

Przed użyciem farbę należy rozrobić z wodą. Z 10 kg farby w proszku otrzymuje się 20 l gotowej farby.

Do malowania ścian zewnętrznych używamy farb kazeinowych odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Taką farbę przyrządza się wówczas z 5 części proszku kazeinowego i jednej części wapna oraz barwnika (odpornego na wapno) rozcieńczonego wodą.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka
Przygotowując pokój dziecięcy, chcemy, aby nasze pociechy czuły się w nim dobrze i swobodnie. Wybierając farby do malowania ścian, powinniśmy s...
Czytaj więcej

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?
Pomalowanie ścian na czerwono wymaga nie tylko odwagi, ale również wrażliwości aranżacyjnej i wiedzy. W jakich pokojach warto zastosować czerwi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Właściwości farb kazeinowych