Produkty

Właściwości farb kazeinowych

Właściwości farb kazeinowych

Biologicznie kazeina jest białkiem wyodrębnionym z mleka ssaków. Powstaje w wyniku działania enzymu podpuszczki. Z chemicznego punktu widzenia jest natomiast mieszaniną frakcji zawierających węgiel, wodór, tlen, azot, siarkę, fosfor i ponad 20 aminokwasów. Kazeina zmieszana z wapnem daje nam środek wiążący do farb i klejów. Materiał ten jest bardzo mocny i wytrzymały, biorąc pod uwagę, że do dzisiaj możemy podziwiać w kościołach i zabytkowych budynkach ściany przemalowane tą farbą.

Farby kazeinowe, ze względu na swój naturalny skład, są bezpieczne dla środowiska. Ponadto farba kazeinowa uzyskana z mąki marmurowej jest bardzo wszechstronna w użyciu. Nadaje się do malowania tynków, kamieni, betonu, tapet z papieru, a także płyt kartonowo-gipsowych.

MalowanieFarbą kazeinową nie zamalujemy powłok pokrytych wcześniej farbą klejową, olejną, lateksową. Ze względu na swoje właściwości, farby kazeinowe nadają się do malowania w pomieszczeniach nienarażonych na wilgoć.

Dlaczego warto stosować farby kazeinowe?

− są bardzo łatwe w użyciu, zwykle mają postać proszku, który należy wymieszać z wodą,
− tworzą dobrze kryjące powłoki,
− przepuszczają parę wodną,
− można je barwić wszystkimi rodzajami pigmentów,
− tworzą dobre podłoże do lazurowania,
− są odporne na wycieranie,
− wszystkie zawarte w nich składniki są naturalne,
Pędzel malarski− nie zawierają środków konserwujących.

Farba kazeinowa to oparta na kazeinie, bardzo dobrze kryjąca, naturalnie biała farba do suchych wnętrz. Przez dodanie pigmentów można uzyskać bogatą paletę barw.

Przed użyciem farbę należy rozrobić z wodą. Z 10 kg farby w proszku otrzymuje się 20 l gotowej farby.

Do malowania ścian zewnętrznych używamy farb kazeinowych odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Taką farbę przyrządza się wówczas z 5 części proszku kazeinowego i jednej części wapna oraz barwnika (odpornego na wapno) rozcieńczonego wodą.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Właściwości farb kazeinowych