Wnętrze w stylu skandynawskim – jakie kolory ścian wybrać

Styl skandynawski we wnętrzach święci triumfy już od co najmniej kilku sezonów i nic nie zapowiada, że będzie tracił na popularności. Możemy z udanym skutkiem zastosować go w każdym pomieszczeniu naszego domu lub mieszkania bez względu na jego wielkość, a jednym z podstawowych jego wyznaczników będą odpowiednie kolory ścian. Które z nich wybrać, by stworzyć aranżację rodem z dalekiej północy?

Farba Dulux Kolory Świata stepy Bengalu 5 lFarba Dulux Kolory Świata stepy Bengalu 5 lFarba Dulux Kolory Świata stepy Bengalu 5 lFarba Dulux Kolory Świata stepy Bengalu 5 l

Modne kolory ścian, czyli jakie?

Bez względu na to, jaki materiał wybierzemy do wykończenia ścian, musimy zdecydować się na określoną kolorystykę. Ten wybór nie będzie łatwy szczególnie dla osób o niesprecyzowanych upodobaniach – paleta barw, w jakiej występują farby do wnętrz, tapety, fototapety, płytki ceramiczne i inne dekoracje jest tak szeroka, że trudno podjąć decyzję o zastosowaniu tego, a nie innego odcienia. Czy pomogą nam w tym aktualne trendy wnętrzarskie? Raczej nie – to, jaki kolor dobrze sprawdzi się na ścianach naszego domu, zależy przede wszystkim od stylu, w jakim chcemy go urządzić. Ostre czerwone lub turkusowe akcenty sprawdzą się we wnętrzu minimalistycznym, brązy i beże w pomieszczeniu tradycyjnym, a mieszanka barw jaskrawych z naturalnymi to domena stylu vintage. Do zawsze modnych kolorów ścian możemy za to zaliczyć biele czy szarości, których uniwersalny charakter dobrze wpisuje się niemal w każdą stylistykę. To właśnie one w dużej mierze wykorzystywane są w aranżacjach wnętrz w stylu skandynawskim, choć oczywiście nie wyczerpują naszych możliwości w tym zakresie.

Wyznaczniki stylu skandynawskiego

Styl skandynawski to przede wszystkim określona paleta barw, z której powinniśmy skorzystać, chcąc urządzić mieszkanie w ten sposób. Dotyczy ona nie tylko kolorów ścian, ale i barw podłóg oraz mebli, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Należy zwrócić uwagę, że charakterystyczną cechą omawianego trendu jest prostota i funkcjonalność, które wyrażają się nie tylko w wysublimowanej kolorystyce, ale i elementach wyposażenia. Prawdziwe skandynawska kuchnia, salon czy sypialnia to pomieszczenia jasne i czyste, które często wydają się większe, niż faktycznie są.

Czy wiesz, że...?

Styl skandynawski bardzo dobrze sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach oraz kawalerkach. Charakterystyczna dla tego trendu jasna kolorystyka powoduje wizualne powiększenie wnętrz, co korzystanie wpływa na ich odbiór.

Farba Dulux Kolory Świata lodowy brzask 2,5 lFarba Dulux Kolory Świata lodowy brzask 2,5 lFarba Dulux Kolory Świata lodowy brzask 2,5 lFarba Dulux Kolory Świata lodowy brzask 2,5 l

Mieszkanie w stylu skandynawskim pełne będzie także naturalnych materiałów, wśród których prym wiedzie drewno. Znajdziemy je zarówno na podłodze, jak i wśród elementów wyposażenia. Kuchnia skandynawska nie obędzie się bez drewnianego blatu kuchennego, a salon w tym stylu – bez drewnianej posadzki.

Do innych charakterystycznych materiałów należy bawełna, len i wełna, które pojawiają się w domu skandynawskim w postaci wzorzystych poduszek, lekkich firan bądź narzut. Mimo że styl skandynawski chętnie sięga także po szkło czy metal i dominuje w nim jasna i – wydawać by się mogło – sterylna kolorystyka, tak urządzone wnętrza wcale nie są nieprzytulne ani chłodne w odbiorze. Ocieplają je właśnie naturalne drewno i tekstylne dodatki.

Czy wiesz, że...?

W kuchni w stylu skandynawskim warto uzupełnić drewniany blat ceramicznymi naczyniami. Salon w takiej aranżacji będzie bardziej przytulny, gdy na podłodze ułożymy niewielki dywan, a w sypialni nie może zabraknąć miękkiej narzuty, np. plecionej, która doda wnętrzu swojskiego charakteru.

Kolory ścian w mieszkaniu skandynawskim

Wyżej wspominaliśmy już o kolorystyce, która w stylu skandynawskim oscyluje wokół jasnych, subtelnych odcieni. Po jakie dokładnie kolory najlepiej sięgać, by z dużą precyzją odwzorować skandynawskie aranżacje wnętrz?

Biel – to kolor, którego nie powinno zabraknąć w skandynawskiej sypialni, salonie lub kuchni. Biała farba to najprostszy sposób na optyczne rozjaśnienie wnętrza. Jednocześnie tak pomalowane ściany będą doskonałą bazą do tworzenia dalszej aranżacji. Zamiast emulsji możemy skorzystać także z płytek ceramicznych, które w kuchni i łazience będą rozwiązaniem bardzo praktycznym. Pamiętajmy, że biel nie musi być idealnie czysta – doskonale sprawdzą się w tym przypadku wszystkie jej odcienie, także te nieco przybrudzone i zgaszone.

Farba Dekoral Ściany i Sufity śnieżnobiała 10 lFarba Dekoral Ściany i Sufity śnieżnobiała 10 lFarba Dekoral Ściany i Sufity śnieżnobiała 10 lFarba Dekoral Ściany i Sufity śnieżnobiała 10 l

Kolejną barwą, którą spotkamy na ścianach wnętrz w stylu skandynawskim, jest kolor szary. W jego obrębie znajdziemy mnóstwo różnorodnych odcieni – od bardzo jasnych, gołębich, po zdecydowane, głębokie i ciemne. Poza tym, na szczególną uwagę zasługuje także błękit – jasne, niebieskie odcienie oddają chłodny charakter Skandynawii, lecz mogą być zastępowane także przez kolor granatowy.

W tym miejscu wspomnijmy jeszcze o pozostałych barwach o neutralnym charakterze, takich jak np. jasne beże i écru, które z powodzeniem sprawdzą się jako kolory ścian w salonie lub sypialni.

W stylu skandynawskim znajdzie się miejsce także dla subtelnych pasteli, do których należą np. pudrowy róż, subtelna żółć czy stonowana, przybrudzona zieleń, która może przybierać modny od dłuższego czasu, miętowy odcień.

Jak łączyć kolory w stylu skandynawskim?

Wyżej wspomnieliśmy, że kolor biały to podstawa aranżacji wnętrza w stylu skandynawskim. Nie oznacza to jednak, że musi być jedynym kolorem, który zastosowujemy na ścianach naszego mieszkania. Biel ma tę zaletę, że z powodzeniem możemy ją łączyć z dowolnymi barwami – zarówno pastelowymi, jak i ciemnymi czy jaskrawymi. Te ostatnie nie znajdą miejsca w skandynawskiej kuchni czy salonie (przynajmniej nie na ścianach), jednak wszystkie pozostałe już tak. W grę wchodzi nawet czerń, którą wykorzystamy przede wszystkim do odtworzenia na ścianie ozdobnego wzoru – uniwersalne biało-czarne zestawienia to jeden z pomysłów na udaną kolorystyczną fuzję we wnętrzach w stylu skandynawskim.

Farba Magnat Ceramic srebrzysty granit 2,5 lFarba Magnat Ceramic srebrzysty granit 2,5 lFarba Magnat Ceramic srebrzysty granit 2,5 lFarba Magnat Ceramic srebrzysty granit 2,5 l

Jeśli chcemy przełamać wszechobecną na ścianach naszego domu biel, możemy wybrać jeden z dowolnych kolorów pasujących do stylu skandynawskiego. To, gdzie i w jaki sposób go użyjemy, zależeć będzie wyłącznie od nas.

Najpopularniejszym rozwiązaniem będzie przemalowanie na inny kolor jednej ze ścian. W sypialni może to być np. ściana za łóżkiem, a w salonie ta, przy której staną meble wypoczynkowe. Jednocześnie wyróżniona przegroda może stać się tłem dla starannie wyselekcjonowanych dekoracji, np. czarno-białych grafik umieszczonych w ramkach, obrazów czy półek na książki.

Porada eksperta

Decydując się na skomponowanie bieli z innym kolorem, zachowajmy umiar. Ograniczmy nasz wybór jedynie do jednego dodatkowego koloru w danym pomieszczeniu, by nie stworzyć chaosu aranżacyjnego, który w stylu skandynawskim nie ma prawa się pojawiać. Urozmaicenie kolorystyczne zapewnią nam dodatki w postaci ramek, zasłon bądź rolet, poszewek na poduszki czy wazonu z bukietem świeżych kwiatów.

Tapeta winylowa na papierze Rasch RossaTapeta winylowa na papierze Rasch RossaTapeta winylowa na papierze Rasch RossaTapeta winylowa na papierze Rasch Rossa

Porada eksperta

Decydując się na skomponowanie bieli z innym kolorem, zachowajmy umiar. Ograniczmy nasz wybór jedynie do jednego dodatkowego koloru w danym pomieszczeniu, by nie stworzyć chaosu aranżacyjnego, który w stylu skandynawskim nie ma prawa się pojawiać. Urozmaicenie kolorystyczne zapewnią nam dodatki w postaci ramek, zasłon bądź rolet, poszewek na poduszki czy wazonu z bukietem świeżych kwiatów.

 

Możemy także zdecydować się na połączenie kolorów w inny sposób, czyli za pomocą wzorów. Zamiast malować wybraną ścianę na kolor błękitny, szary czy żółty, wykonajmy na niej określone motywy dekoracyjne. Styl skandynawski gustuje przede wszystkim w pasach, których samodzielne wykonanie nie powinno przysporzyć nam trudności – zarówno pionowe, jak i poziomie będą dobrze się prezentowały w salonie lub sypialni, a przy tym umożliwią nam wizualne skorygowanie wyglądu wnętrza. Więcej informacji o motywie pasków w aranżacji wnętrz znajduje się tutaj.

Naszą ścianę możemy także ozdobić wzorem odmalowanym od szablonu, który dobrze wpisze się skandynawską stylistykę. Pamiętajmy, że dekoracje możemy wykonywać na białej ścianie oraz używając bieli na ścianie w innym kolorze.

Tapeta papierowa White WallTapeta papierowa White WallTapeta papierowa White WallTapeta papierowa White Wall

Jeśli mowa o wzorach, dużą ich różnorodność zapewniają tapety, które mogą stać się doskonałą alternatywą dla monotonnej białej ściany. W sklepach znajdziemy tapety określane jako skandynawskie, które utrzymane są w odpowiedniej kolorystyce i wyróżniają się ciekawym wzornictwem – zdobią je np. motywy geometryczne lub roślinne. To dobry sposób na ożywienie aranżacji w stylu skandynawskim, który jednocześnie idealnie się w niego wpisuje.

Omawiając wzory typowe dla omawianego trendu, nie sposób nie wspomnieć o cegle – jej imitacja, np. w postaci z tapety z odpowiednim nadrukiem, to typowy akcent w skandynawskich salonach lub sypialniach, który najczęściej zastępuje prawdziwy, bielony surowiec, jakiego w nowym budownictwie mieszkaniowym raczej dziś nie spotkamy.

Data publikacji: 04.10.2016