icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Woliera w ogrodzie

Woliery to coraz częściej pojawiające się elementy na dużych działkach, ale i nie tylko. Pełnią funkcje estetyczną, ponieważ często cała konstrukcja zbudowana jest tak, by zdobiła nasz ogród. Jest również idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy pragną hodować ptactwo, zwłaszcza gdy zwierzęta te są nieodłączną częścią ich życia.

woliera w ogrodziewoliera w ogrodziewoliera w ogrodziewoliera w ogrodzie

Jak wygląda?

Woliera to zabudowa stworzona dla ptaków, tak by mogły się swobodnie poruszać, latać, odpoczywać. W tym celu wykorzystuje się różne elementy podwieszane, by urozmaicić im ich zakątek. Instaluje się sznury, deski czy inne elementy umożlwiające ptactwu siedzenie na nich. Przy większych wolierach można także zbudować mały zbiornik wodny lub oczko.

W wolierach hoduje się kury, bażanty, kuropatwy, przepiórki, ale też kaczki, gęsi, czy żurawie, czasem też papugi lub gołębie. Przy podejmowaniu decyzji, kto zasiedli naszą klatkę, musimy zasięgnąć wiedzy, czy dany gatunek jest w stanie wytrzymać naszą mroźną zimę. Istnieje także możliwość zbudowania wolier sezonowych, wtedy jednak musimy zapewnić ptakom miejsce do schronienia się na zimę. Zatem odpowiedni dobór gatunków jest niezwykle ważną częścią planowania woliery na naszym ogrodzie. Warto zauważyć, że jeżeli decydujemy się na duże ptactwo i w dużej ilości, to klatka powinna być szczególnie duża i być przystosowana do takiej hodowli.

Umiejscowienie woliery

Zanim zbudujemy wolierę, musimy określić, gdzie ma ona stać i na jaką wielkość klatki możemy sobie pozwolić. Na początek dobrze jest wymierzyć ilość miejsca, jaką dysponujemy, i dobrze zastanowić się, jaką część ogrodu przeznaczymy na wolierę. Nie zapomnijmy, iż ma być to element spójny z resztą działki, który go zdobi, a nie przeszkadza w odbiorze całego ogrodu.

Wolierę ustawiamy w zacisznym, osłoniętym miejscu. Unikajmy miejsc przewiewnych, narażonych na stałe, ostre podmuchy wiatru. Możemy ustawić ją przy ścianie budynku lub koło szpaleru krzewów, żywopłotu. Ważne, by taka klatka nie stała w miejscu zalewowym. Zwróćmy uwagę na ten czynnik, by ptaki w okresie częstych opadów nie brodziły w wodzie czy błocie.

Budowa woliery

Najprostszym sposobem pozyskania woliery jest oczywiście jej zakup. Małe woliery to cena od 250 zł wzwyż. Takie konstrukcje bardzo estetycznie wyglądają, ponieważ producenci często zdobią je różnym elementami, np. dodają strojny daszek. Minusem takiej konstrukcji jest fakt, że ciężko będzie nam ją dopasować do naszego ogrodu, zwłaszcza na niewymiarowej działce. Warto więc wolierę zbudować samemu.

Potrzebne nam będą części na podłoże, ściany, niezbędna siatka oraz elementy rekreacyjne dla ptaków. Możemy użyć kawałków drewna, pleksi czy blachy. Pamiętajmy o funkcjonalności, ale także o estetyce takiej konstrukcji.

klatka_dla_ptakowklatka_dla_ptakowklatka_dla_ptakowklatka_dla_ptakow

Niezwykle ważna przy budowanie woliery jest siatka, a dokładniej wielkość jej oczek. Najlepiej, by miały nie więcej niż 2,5 x 1,5 cm. Jeżeli obawiamy się gryzoni, zastosujmy jeszcze mniejsze wielkości średnicy oczek – 1x1 cm. Drut może być nierdzewny lub ocynkowany.

Gdy podjęliśmy już decyzję o ilości ptactwa, jakie będziemy hodować, zastanówmy się nad wielkością woliery. Musi być ona dostatecznie duża i wystarczająco wysoka. Zakłada się, że 10 m² to optymalna wielkość dla hodowli kilku ptaków, np. kur. W przypadku ptactwa latającego ważne, by klatka miała co najmniej 250 cm wysokości, by nie ograniczać możliwości ich lotu.

Jeżeli planujemy hodowlę również w tych mniej słonecznych miesiącach, warto zainstalować dodatkowe oświetlenie sztuczne. Dobrze, gdy delikatne światło pali się także w nocy. W przypadku gdy ptaki się spłoszą, np. przez grasujące gryzonie, światło to pomoże im się uspokoić.

Pamiętajmy także, by klata miała lekki spadek, aby woda z opadów mogła swobodnie spływać. Możemy także zastosować system odwadniający, który odprowadza wodę, np. do studzienki kanalizacyjnej, zwłaszcza gdy zbudowaliśmy dużą wolierę.

Oczywiście nie zapomnijmy o zaplanowaniu jakiegoś wejścia do woliery, by móc ją czyścić czy karmić ptactwo. Drzwi powinny umożliwiać swobodne poruszanie się właścicielowi między ogrodem a wolierą.

Jak widzimy, woliery to nie tylko ciekawy element wystroju naszego ogrodu, ale i miejsce do życia dla ptaków. Zwłaszcza tych, które w naturze ucierpiały i już teraz nie poradziłyby sobie w naturalnym środowisku. Nie zapominajmy o tym, by woliera była nie tylko piękna, ale i funkcjonalna, ale co najważniejsze, by była bezpiecznym azylem dla ptaków.

 

Data publikacji: 16.07.2015