Produkty

Wózki transportowe – rodzaje i zastosowanie

Wózki transportowe – rodzaje i zastosowanie

Wózek transportowy jest przydatnym sprzętem wszędzie tam, gdzie musimy przenosić wiele ciężkich przedmiotów z miejsca na miejsce. Znajduje zastosowanie w wielu firmach i przedsiębiorstwach, jednak może przydać się również do naszych prywatnych celów.

wózek transportowyZastosowanie i zalety

Wózki transportowe znajdują zastosowanie, gdy jesteśmy zmuszeni do częstego bądź jedynie sporadycznego transportu przedmiotów o dużych gabarytach takich jak np. meble, sprzęt AGD, skrzynie, palety, butle, paczki czy inne ładunki. Dzięki nim oszczędzamy swoje siły, nie nadwyrężamy organizmu, a prace przebiegają znacznie szybciej i sprawniej.

Ze względu na różnorodność dostępnych wózków transportowych możemy zaopatrzyć się w model, który spełni nasze oczekiwania. Cechuje je bowiem odmienna konstrukcja przystosowana do różnego rodzaju zastosowań.

Dobrej jakości wózki wykonane są z trwałych i solidnych materiałów, co sprawia, że niełatwo ulegną awarii i uszkodzeniu. Są łatwe w użytkowaniu i praktyczne, dlatego z powodzeniem możemy korzystać z nich do własnych celów.

Rodzaje wózków

Istnieje wiele różnych rodzajów wózków transportowych, przystosowanych do przenoszenia różnych ciężarów. Wśród nich znajdziemy przeznaczone do wykorzystania w magazynach czy działalności usługowej.

Do wózków, z którymi spotykamy się najczęściej, należą wózki magazynowe. W zależności od potrzeb mogą być one czterokołowe lub dwukołowe.

Czterokołowe magazynowe wózki platformowe umożliwiają ułożenie na płaskiej platformie różnego rodzaju asortymentu i szybkie przewiezienie go w inne miejsce. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość oraz możliwość przenoszenia ciężarów sięgających do kilkuset kilogramów. Wykorzystywane są w magazynach, ale również w większych sklepach czy na ich zapleczach.

Wózki platformowe dostępne są z różnego rodzaju kołami: pneumatycznymi lub pełnymi. Pierwsze z nich są droższe, umożliwiają jednak pokonywanie nierówności terenu i amortyzują je, pracują także cicho i podnoszą komfort pracy. Koła pełne są tańsze, a ich największą zaletą jest możliwość przenoszenia większych obciążeń.

Innym rodzajem wózka magazynowego jest tzw. paleciak, czyli wózek widłowy. Cechuje go możliwość udźwignięcia materiałów o ciężarze nawet kilku ton. Jego cechą charakterystyczną są widły, które stanowią powierzchnię użytkową wózka. Sam wózek jest jednak ciężki, bo osiąga wagę kilkudziesięciu kilogramów.

Warto wspomnieć także o wózkach dwukołowych, które także znajdują zastosowanie w sklepach czy w magazynach, choć umożliwiają przenoszenie mniejszych niż wózki platformowe ciężarów (np. 90 kg, choć solidniejszy wózek dwukołowy udźwignie ciężar nawet 250 kg). Same ważą jednak niewiele, bo kilka kilogramów, są poręczne i zajmują mało miejsca. Ich powierzchnię użytkową stanowią różnych rozmiarów łopaty, na których układa się ładunek. Tu również dostępne są dwa wymienione wyżej rodzaje kół.

Wśród rodzajów wózków platformowych znajdziemy także wózki bagażowe, które wykorzystywane są np. w hotelach czy na lotniskach. Umożliwiają one ułożenie walizek czy toreb podróżnych i przetransportowanie ich w odpowiednie miejsce, ich udźwig osiąga do kilkuset kilogramów.

Wózki schodowe natomiast, to wózki przeznaczone do jazdy po schodach. Wyposażone są w dwa trzyramienne lub pięcioramienne koła. Wyposażone są w łopaty o różnych wymiarach, a ich udźwig osiąga ok. 200 kg.

Poza wózkami platformowymi czy widłowymi znajdziemy także wózki półkowe. Przypominają one wykorzystywane często we wnętrzach wózki łazienkowe – kilka półek połączonych ze sobą i łatwych do przestawienia dzięki zamontowanym kółkom.

Większość wózków napędzana jest ręcznie siłą naszych rąk, choć na rynku dostępne są także większe wózki platformowe akumulatorowe czy elektryczne. Znajdziemy także wózki przeznaczone do transportu butli z gazem lub beczek.wózek paleciak

Do użycia w domu

Jeżeli zdarza nam się przenosić ciężary lub miejsce naszego zamieszkania jest jednocześnie siedzibą naszej firmy, warto zaopatrzyć się w odpowiedni wózek transportowy. Niewielki wózek dwukołowy z możliwością składania może przydać się w naszych garażach, podobnie wózek półkowy. Na nim możemy nie tylko odłożyć potrzebne rzeczy, ale także komfortowo dostarczyć je w docelowe miejsce. Wózek schodowy może okazać się przydatny zwłaszcza wtedy, gdy mieszkamy na wyższej kondygnacji w budynku bez windy. Przyda się w przypadku konieczności wniesienia większych ciężarów do mieszkania. Każdy z tych wózków wykorzystamy także podczas remontu czy budowy domu albo modernizacji poszczególnych jego części.

 

Data publikacji: 23.07.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Wózki i platformy transportowe – jaki mamy wybór?

Wózki i platformy transportowe – jaki mamy wybór?
Wózki i platformy transportowe przydadzą się z pewnością w przydomowym warsztacie czy garażu, ale też w zakładzie produkcyjnym czy na magazynie...
Czytaj więcej

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek

Użytkowanie, konserwacja i przechowywanie taczek
Bez względu na charakter prac z użyciem taczki oraz materiał jej wykonania, konieczne jest jej odpowiednie przechowywanie oraz prawidłowa konserwacja....
Czytaj więcej

Jak transportować ciężkie przedmioty na wyższe piętra

 Jak transportować ciężkie przedmioty na wyższe piętra
Nie brakuje teoretyków, którzy na pewno znają się na pracy tragarza lepiej od zawodowców. Prawda jest jednak taka, że jeżeli podejdziemy do wnoszenia ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wózki transportowe – rodzaje i zastosowanie