icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Aeracja trawnika – kiedy aerować trawnik i jak robić to w prawidłowy sposób?

Aeracja trawnika to jeden z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w ogrodzie, który pozwala utrzymać piękny wygląd murawy. Mimo jego skuteczności wciąż wiele osób o nim zapomina lub nie wie, jak przeprowadzać go prawidłowo. Kiedy aerować trawnik i w jaki sposób to wykonać? Jakie wyróżniamy rodzaje aeracji? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego poradnika.

Czym jest zabieg aeracji?

Aeracja trawnika to nic innego jak napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Dzięki temu zabiegowi staje się ona pulchniejsza i zwiększa się masa korzeniowa murawy. Dodatkowo wszelkie składniki odżywcze, w tym woda, którą podlewamy roślinność w ogrodzie, są lepiej przyswajalne. Nasiona trawy wysiane na ziemi poddanej aeracji wypuszczają silniejsze, gęstsze i bardziej odporne na deptanie źdźbła. Przy okazji w ten sposób możemy pozbyć się obumarłych po zimie korzonków oraz budzących się do życia chwastów znajdujących się w glebie. To ważny zabieg pielęgnacyjny, który powinien znaleźć się w grafiku każdego posiadacza trawnika. 

Napowietrzanie trawnika to zabieg polegający na nakłuwaniu podłoża specjalnymi kolcami lub nożami rurkowymi. Nakłuwanie trawnika możesz wykonać za pomocą specjalistycznych narzędzi – manualnych lub mechanicznych. Wybór narzędzia w dużej mierze uwarunkowany jest od rodzaju aeracji, ale również Twoich możliwości finansowych. Aeracja trawnika może odbywać się za pomocą: 

  • nakładek z kolcami, które mocuje się na podeszwach butów,

  • wałka z kolcami,

  • aeratora elektrycznego,

  • specjalnego płynu.

Rodzaje aeracji

Rozróżniamy dwa rodzaje aeracji trawnika w zależności od stopnia ingerencji: płytką (powierzchniową) lub głęboką (wgłębną). Ta pierwsza polega na nakłuwaniu darni na nie więcej niż 3-4 cm głębokości. Taki zabieg służy lekkiemu poruszeniu ziemi w miejscach, w których pochłania ona widocznie za mało wody. Zalecana jest do trawników wypielęgnowanych, których nie atakuje mech, a które potrzebują jedynie odświeżenia. Stosuje się ją również w przypadku młodych trawników. Do płytkiej aeracji możesz zastosować nakładki na buty lub wałek z kolcami. Nie wymaga ona bowiem specjalistycznego sprzętu.

Z kolei aeracja głęboka to nakłuwanie trawnika do głębokości nawet 8-10 cm. Przydaje się w przypadku często użytkowanych trawników lub kiedy chcemy intensywnie odżywić murawę. W tym przypadku zalecane jest użycie aeratora mechanicznego.

Ciekawym rodzajem napowietrzania jest aeracja biologiczna. To preparat w płynie, który nie tylko wpływa pozytywnie na nawadnianie i napowietrzanie ziemi, ale również niszczy szkodliwe bakterie, wirusy i grzyby. 

Przeczytaj też: Jak zadbać o trawnik po zimie

aeracja-trawnikaaeracja-trawnikaaeracja-trawnikaaeracja-trawnika

Aeracja czy wertykulacja? Który z tych zabiegów jest wydajniejszy?

Aby podjąć decyzję odnośnie zabiegu, który wykonamy w naszym ogrodzie, musimy poznać i zrozumieć różnice pomiędzy aeracją a wertykulacją. Chociaż są to czynności bardzo do siebie podobne i mają na celu uzyskanie pięknego, zdrowego trawnika, nie są tym samym. Mogą się jednak uzupełniać.

Mówiąc o aeracji mamy na myśli nakłuwanie ziemi ostrymi kolcami, by w ten sposób ją poruszyć i napowietrzyć. Jest to stosunkowo delikatny zabieg, którego wykonywanie nie wymaga od nas dużej wprawy. Nie wpływa on na głębokie warstwy gleby i można go stosować nawet kilka razy w roku.

Wertykulacja natomiast jest zabiegiem o znacznie większym zasięgu. Polega na pionowym nacinaniu darni ostrzami. Oprócz napowietrzenia i lepszego nawodnienia ziemi pozwala także na usunięcie mchu, głęboko ukrytych korzeni i szkodników. Wertykulację wykonuje się raz lub dwa razy w roku. Każdorazowo należy jednak zaplanować odpowiednią ilość czasu na regenerację trawnika.

Aeracja trawnika – kiedy jest na nią najlepsza pora?

Zabieg aeracji trawnika przynosi najlepsze efekty, kiedy wykonywany jest co najmniej dwa razy w roku. Zazwyczaj przeprowadza się go na początku wiosny i późnym latem. Pierwszą aerację wykonujemy najwcześniej w drugim roku od założenia trawnika. Trawa powinna być lekko wilgotna i świeżo skoszona na wysokość około 3 cm. Im intensywnie użytkowany jest trawnik, tym częściej można przeprowadzić na nim zabieg aeracji. 

Aeracja trawnika krok po kroku

Jak już wspominaliśmy, do przeprowadzenia aeracji trawnika możesz użyć różnych narzędzi: wideł, nakładki na buty lub wałka z kolcami, czy aeratora mechanicznego, np. spalinowego. Wszystko zależy od pielęgnowanej powierzchni oraz budżetu i czasu, którym dysponujesz. 

Jednak niezależnie od wybranego narzędzia, zabieg aeracji to szereg działań, które poprzedzają samo nakłuwanie ziemi.

Prawidłowa wilgotność 

Zacznij od podlania trawnika. Darń, którą będziesz nakłuwać, ma być wilgotna, ale nie mokra! Podlanie murawy sprawi, że kolce lub noże rurkowe będą się łatwiej zagłębiać w podłożu. Praca będzie szła sprawniej oraz będzie wydatniejsza. 

Koszenie oraz czyszczenie murawy

Zaleca się przed aeracją skosić trawę na wysokość około 3 cm. Następnie usuń z murawy nie tylko skoszoną trawę, ale również inne resztki, np. grudki ziemi, liście czy kamyki.

Napowietrzanie trawnika

Po wykonaniu prac przygotowawczych możesz przystąpić do aeracji. O czym należy pamiętać? Aby nakłuwać murawę w dość regularnych odstępach. Im bardziej zbite czy gliniaste podłoże, tym odstępy powinny być mniejsze. Przy miękkim, zadbanym trawniku możesz robić nakłucia nawet co 15 cm. 

Aeracja i co dalej?

Po napowietrzaniu warto przeprowadzić zabieg piaskowania. Na czym on polega? Murawę posypuje się bardzo cienką warstwą piasku kwarcowego (około pół milimetra). Piasek możesz zmieszać również z takimi materiałami jak torf, kompost czy nawóz. Wykonanie piaskowania po aeracji sprawie, że substancje odżywcze łatwiej przenikną w głąb ziemi.

aeracja-trawnikaaeracja-trawnikaaeracja-trawnikaaeracja-trawnika

Napowietrzanie trawnika – ocena pracy i wskazówki

Należy pamiętać, że zabieg aeracji nie wystarczy, aby Twój trawnik był idealnie zadbany. Pielęgnacja murawy to kompleksowe działanie obejmujące wiele czynności.

Jakie błędy właściciele trawników popełniają najczęściej? Często mylą pojęcia aeracji oraz wertykulacji i stosują je zamiennie. Jak już wspominaliśmy, wertykulacja jest procesem bardziej inwazyjnym. Jeśli się na niego zdecydujesz, to powinien go poprzedzać zabieg aeracji. 

Właściwie przeprowadzona aeracja trawnik umożliwi Ci łatwiejsze pozbycie się mchu i filcu, a także zarodników grzybów i nasion chwastów. Podczas aeracji zadbaj o każdy kawałek trawnika, ale szczególnie skup się na miejscach, gdzie występują ubytki, a gleba jest zbita. Jeśli jej dokładnie nie napowietrzysz i rozluźnisz, proces wysiewania nowej trawy może się nie udać. 

Efekty regularnej i prawidłowej aeracji zauważysz bardzo szybko. Twój trawnik stanie się bardziej miękki i gęsty, a także bardziej odporny na deptanie. Podczas podlewania woda będzie się równomiernie wchłaniać w glebę, a na trawniku nie będą tworzyć się kałuże. Jeśli, mimo zabiegu aeracji, w niektórych miejscach na trawniku nadal po podlewaniu będzie stała woda, to znak, że wykonane nakłuwanie było zbyt płytkie i zamiast aeracji powierzchniowej powinieneś wykonać wgłębną. 

Data publikacji: 18.04.2018