Produkty

Wszystko co musisz wiedzieć o aeracji

Wszystko co musisz wiedzieć o aeracji

Aeracja to jeden z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w ogrodzie, który pozwala utrzymać piękny wygląd trawnika. Mimo jego skuteczności wciąż wiele osób o nim zapomina lub nie wie, jak przeprowadzać go prawidłowo. Tymczasem aeracja trawnika jest bardzo łatwa. O czym zatem powinniśmy pamiętać, by przyniosła najlepsze efekty?

aeracjaCzym jest zabieg aeracji?

Aeracja trawnika ma na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Dzięki temu zabiegowi staje się ona pulchniejsza, zwiększa się masa korzeniowa murawy, a wszelkie składniki odżywcze, w tym woda, którą podlewamy roślinność w ogrodzie, są lepiej przyswajalne. Nasiona trawy wysiane na ziemi poddanej aeracji wypuszczają silniejsze, gęstsze i bardziej odporne na deptanie źdźbła. Przy okazji w ten sposób możemy pozbyć się obumarłych po zimie korzonków oraz budzących się do życia chwastów znajdujących się w glebie.

Aeracja – kiedy jest na nią najlepsza pora?

Zabieg aeracji trawnika przynosi najlepsze efekty, kiedy wykonywany jest co najmniej dwa razy w roku. Zazwyczaj przeprowadza się go na początku wiosny i późnym latem. Pierwszą aerację wykonujemy najwcześniej w drugim roku od założenia trawnika. Trawa powinna być lekko wilgotna i świeżo skoszona na wysokość około 3 cm.

Porada eksperta

Aby uniknąć wyrwania z gleby dużej ilości źdźbeł trawy naraz, pamiętajmy, by nie poczekać z aeracją przynajmniej dwa dni od momentu podlania trawnika. Ziemia powinna być wilgotna, a nadmiar wody wchłonięty przez jej głębsze warstwy – dzięki temu cały zabieg przyniesie lepsze efekty.

aeracja 2W jaki sposób możemy wykonać aerację trawnika?

Jeśli nasz ogród posiada niewielką powierzchnię, do aeracji trawnika wystarczą nam zwykłe widły. Zadanie to jednak ułatwią nam ręczne aeratory, które możemy nałożyć na dowolny trzonek. W sprzedaży znajdziemy także specjalne nakładki na buty, dzięki którym zabieg aeracji wykonamy po prostu chodząc po ziemi. Przy dużych powierzchniach dobrym rozwiązaniem mogą okazać się aeratory spalinowe lub elektryczne. Ich obsługa przypomina koszenie trawy i wymaga znacznie mniej wysiłku niż użycie ręcznych narzędzi.

Rodzaje aeracji

W zależności od naszych potrzeb, możemy wykonać aerację płytką lub aerację głęboką. Ta pierwsza polega na nakłuwaniu darni na nie więcej jak 3 cm głębokości. Taki zabieg służy lekkiemu poruszeniu ziemi w miejscach, w których pochłania ona widocznie za mało wody. Głęboka aeracja z kolei przydaje się w przypadku często użytkowanych trawników lub kiedy chcemy intensywnie odżywić murawę. Nakłuwamy ją wtedy na głębokość nawet do 8 cm.

Przeczytaj też, jak zadbać o trawnik po zimie.

aeracja castoramaAeracja czy wertykulacja? Który z tych zabiegów jest wydajniejszy?

Aby podjąć decyzję odnośnie zabiegu, który wykonamy w naszym ogrodzie, musimy poznać i zrozumieć różnice pomiędzy aeracją a wertykulacją. Chociaż są to czynności bardzo do siebie podobne i mają na celu uzyskanie pięknego, zdrowego trawnika, nie są tym samym. Mogą się jednak uzupełniać.

Mówiąc o aeracji mamy na myśli nakłuwanie ziemi ostrymi kolcami, by w ten sposób ją poruszyć i napowietrzyć. Jest to stosunkowo delikatny zabieg, którego wykonywanie nie wymaga od nas dużej wprawy. Nie wpływa on na głębokie warstwy gleby i można go stosować nawet kilka razy w roku.

Wertykulacja natomiast jest zabiegiem o znacznie większym zasięgu. Polega na pionowym nacinaniu darni ostrzami. Oprócz napowietrzenia i lepszego nawodnienia ziemi pozwala także na usunięcie mchu, głęboko ukrytych korzeni i szkodników. Wertykulację wykonuje się raz lub dwa razy w roku. Każdorazowo należy jednak zaplanować odpowiednią ilość czasu na regenerację trawnika.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przegląd skutecznych środków i narzędzi do czyszczenia fug

Przegląd skutecznych środków i narzędzi do czyszczenia fug
Szczeliny pomiędzy płytkami ściennymi i podłogowymi wypełnia się fugą, aby materiał wyglądał estetycznie i było można go łatwo czyścić. Jednak z upły...
Czytaj więcej

To jest metoda na zachowanie porządku w domku ogrodowym – narzędzia systemowe do ogrodu

To jest metoda na zachowanie porządku w domku ogrodowym – narzędzia systemowe do ogrodu
Domek, szopa lub garaż – w tych pomieszczeniach zwykle przechowujemy narzędzia ogrodowe, takie jak miotły, grabie, motyki i łopaty. Jeśli przest...
Czytaj więcej

Praktycznie: uniwersalny trzonek do narzędzi ogrodniczych

Praktycznie: uniwersalny trzonek do narzędzi ogrodniczych
Producenci narzędzi ogrodniczych wiedzą, jakie znaczenie w przeprowadzaniu prac w ogrodzie ma posiadanie kompletu profesjonalnych narzędzi. Wiedzą też...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wszystko co musisz wiedzieć o aeracji