Wszystko, co warto wiedzieć o spirali kanalizacyjnej

Zastosowanie spirali do rur stanowi jeden z najprostszych sposobów na udrożnienie zatkanych rur przy umywalce czy wannie. Jak jej używać i czym się kierować podczas jej wybierania? Oto krótki poradnik, który ułatwi nam zakup i korzystanie ze spirali kanalizacyjnej!

Spirala_kanalizacyjnaSpirala_kanalizacyjnaSpirala_kanalizacyjnaSpirala_kanalizacyjna

Spirala do przepychania rur – zasada działania

Zasada działania spirali kanalizacyjnej jest niezwykle prosta i w gruncie rzeczy sprowadza się do zastosowania siły – dlatego też najczęściej nazywa się to mechanicznym udrażnianiem rur. Jak to zrobić? Po prostu wsuńmy koniec sprężyny do rury, a następnie kręćmy korbką tak, aby wsunąć ją jeszcze głębiej. Gdy narzędzie dotrze do zatoru, zacznie go powoli odrywać i tym samym udrożniać rurę. Co pewien czas, gdy kręcenie korbką będzie wymagać więcej siły, powinniśmy wyjąć spiralę i usunąć zabrudzenia, które się na niej zebrały. Po kilkukrotnym przeprowadzeniu takiego zabiegu jesteśmy w stanie usunąć niemalże każdy rodzaj zatoru – zarówno pochodzenia organicznego, jak i nieorganicznego.

W przypadku krótkich rur (np. przy umywalce) w zupełności wystarczy nam spirala kanalizacyjna o długości równej 5 m. Jeśli nasza instalacja jest niestandardowa i bardziej skomplikowana, powinniśmy sięgnąć po dłuższe narzędzie – na rynku bez trudu znajdziemy modele 10 lub 15 metrowe.

Uwaga!

Sprężyna kanalizacyjna spełni swoją rolę tylko wtedy, gdy będzie dłuższa niż odległość umywalki od pionu.

Jakie rodzaje spirali kanalizacyjnych wyróżniamy?

Spirala_kanalizacyjnaSpirala_kanalizacyjnaSpirala_kanalizacyjnaSpirala_kanalizacyjna

Spirale do rur to akcesoria o bardzo prostej budowie. Mimo wszystko można je jednak podzielić na dwie grupy:

- spirale kanalizacyjne ręczne – najbardziej klasyczne rozwiązanie składające się z metalowej spirali oraz korby służącej do jej obracania. Uchwyt korby najczęściej jest wykonany z antypoślizgowego materiału – tak, aby chwycenie go mokrą dłonią nie stanowiło trudności. Ich szeroki wybór znajdziemy tutaj;

- spirale kanalizacyjne elektryczne – nieco unowocześniony wariant, w którym sprężyna nie jest napędzana mechanizmem korbowym, lecz elektrycznym. Dzięki temu może wykonać więcej obrotów w ciągu minuty i jest wydajniejsza.

Wybieramy dobrą spiralę do rur – praktyczne wskazówki

Spirala_kanalizacyjnaSpirala_kanalizacyjnaSpirala_kanalizacyjnaSpirala_kanalizacyjna

Kupując spiralę kanalizacyjną, powinniśmy się przede wszystkim upewnić, że jej metalowa część jest odporna na korodowanie – w końcu akcesorium będzie mieć kontakt z wodą oraz detergentami. Jeśli wybierzemy narzędzie niskiej jakości, już po pierwszym użyciu pojawi się na nim rdzawy nalot. Co prawda nie będzie to wpływać na samo działanie spirali, lecz po pewnym czasie może doprowadzić do ukruszenia jej zębów – a to już uniemożliwia dalsze korzystanie z niej.

Upewnijmy się również, że rączka korbki dobrze leży nam w dłoni. Przede wszystkim nie powinna się wyślizgiwać nawet wtedy, gdy zadziałamy na nią z dużą siłą. Jeśli rączka korbki będzie nam ciągle wypadać z dłoni, praca będzie po prostu niewydajna i nieefektywna.

Czy możemy usunąć zator w rurach inny sposobem? Oczywiście – alternatywne metody na udrożnienie rur znajdziemy w tym artykule!

Data publikacji: 02.08.2018