Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wszystko o stalowych podstawach do słupów drewnianych

Słupy podpierające zadaszenie ganków oraz poddaszy pojawiają się w wielu konstrukcjach lokalizowanych na terenie naszej działki. Słupy tego rodzaju potrafią być bardzo zróżnicowane pod względem formy oraz wielkości. Możemy wyróżnić małe podstawy oraz bardzo duże, które są w stanie podjąć obciążenie nawet kilkunastu ton.

Dzięki bardzo szerokiej gamie słupów uzyskujemy różne możliwości podparcia drewnianych słupów. W przypadku wyboru prawidłowej podstawy duże znaczenie ma grubość warstwy ocynku. Pamiętajmy bowiem, że tego rodzaju elementy konstrukcyjne mają bezpośredni kontakt z betonem. Są także narażone na działanie warunków atmosferycznych.

Jeśli zastosujemy inne złącza niż te ocynkowane, podstawa nigdy nie będzie tak mocna, jak wymaga tego konstrukcja budynku. Całkowicie niedopuszczalne jest zastosowanie na zewnątrz podstaw słupów ocynkowanych elektrolitycznie.

Miejsce podparcia słupa, czyli dokładnie to, które znajduje się na zewnątrz budynku, jest miejscem wyjątkowo mocno narażonym na korozję. Należy zatem tak zaprojektować podstawę słupa, aby ten nie podlegał działaniu wilgoci oraz przenikaniu wody.

Jakie podstawy wybrać?

Oczywiście największą pewność co do wyboru słupa daje nam opinia projektanta obiektu. Jeśli jednak poznamy podstawy, które kierują wyborem odpowiedniego produktu, również możemy wyeliminować problematyczne produkty. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania.

Jak zamierzamy połączyć podstawy słupa z fundamentem?

Mamy tutaj do wyboru dwie metody. Albo poprzez zabetonowanie części złącza w mieszance betonowej, albo poprzez użycie kotew mechanicznych do łączenia blachy dolnej podstawy z gotowymi fundamentami.

Pierwszy sposób jest znacznie łatwiejszy do wykonania. Jest to technika szybka, prosta i nie wymaga żadnych dodatkowych elementów do połączenia. Liczy się tutaj jednak dobrze przemyślana strategia. Prawdopodobnie wykonanie późniejszych poprawek będzie niemożliwe.

small_metalowe_Podstawkismall_metalowe_Podstawkismall_metalowe_Podstawkismall_metalowe_Podstawki

Ciężkie, lekkie słupy?

Innych podstaw użyjemy do tych połączeń, gdzie występują siły poziome. Mianowicie należy wówczas stosować podstawy z blachą górną – pionową, wsuwaną w nacięcie w osi słupa. Te zapewniają znacznie większą nośność.

Czy potrzebujemy podstaw do słupów regulowanych na wysokość?

Podstawy słupów mogą być dowolnie regulowane na wysokość. Regulacja pionowa umożliwia precyzyjne ustawienie pozycji podparcia słupa. Podstawy z regulacją pionową są istotne w sytuacji, gdy prace betonowe nie zostały wykonane tak, jak być powinny.

Ostateczny wyglądy połączenia

Czy nasze połączenia będą widoczne? A może pozostaną ukryte? Jeśli drewniane elementy są celowo wyeksponowane, użyjmy złączy przeznaczonych tylko do tych celów. Przy mniejszych obciążeniach efekt ten można uzyskać, stosując podstawy z poziomą blachą górną przykręcaną do spodu słupa.

pr_t_castoramapr_t_castoramapr_t_castoramapr_t_castorama