icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wybieramy gwoździarkę

Dzięki tym urządzeniom wbijanie gwoździ jest znacznie łatwiejsze i co bardzo ważne – bezpieczniejsze. Gwoździarki działają na zasadzie pistoletu i umożliwiają nam bardzo szybką i sprawną pracę na różnych powierzchniach. Podpowiadamy, jak wybrać sprzęt, który będzie dla nas odpowiedni.

przybijanie sztachetprzybijanie sztachetprzybijanie sztachetprzybijanie sztachet

Gwoździarka gazowa 

Stając przed wyborem gwoździarki, możemy zdecydować się przede wszystkim na urządzenie gazowe bądź też gazowo-elektryczne. Pierwsze z nich umożliwia wbijanie około 2-3 gwoździ na minutę – na jednym akumulatorze jesteśmy w stanie wbić więc około 4000 sztuk gwoździ. Wydajność i komfort użytkowania gwoździarki gazowej zwiększa dodatkowo pokrętło regulacji mocy, dzięki któremu możemy łatwo dostosować potrzebną przy danym zadaniu głębokość wbijania gwoździ. Maksymalna moc umożliwia wbijanie gwoździ do 7 mm. Warto zaznaczyć również fakt, że gwoździarka gazowa pozwala na pracę przy temperaturze od -15 do prawie 50 stopni Celsjusza. Ograniczeniem w pracy z tego typu urządzeń może być przewód zasilania.
 

Gwoździarka gazowo-elektryczna

To, co jest ograniczeniem w przypadku gwoździarki gazowej, zostało wyeliminowane, jeśli chodzi o urządzenia gazowo-elektryczne – są one bezprzewodowe i posiadają wymienny akumulator. O ile gwoździarka gazowa sprawdza się lepiej przy pracach wewnętrznych, o tyle jej główna konkurentka doskonale radzi sobie przede wszystkim na zewnątrz. Z tego względu bardzo często używana jest przy pracach dekarskich. Dodatkowo, urządzenie to jest mniejsze gabarytowo oraz lżejsze, co sprawia, że praca z nim jest bardziej stabilna i komfortowa. Za jej wyborem mogą przemawiać również same gwoździe, które są umieszczane na specjalnych laminowanych paskach, co zabezpiecza je przed deformacją.

montaż listewmontaż listewmontaż listewmontaż listew

Podział ze względu na zastosowanie

Tutaj mamy do czynienia z trzema rodzajami gwoździarek: dachowymi, ramowymi oraz wykończeniowymi. Pierwsze z nich, czyli gwoździarki dachowe, są największe gabarytowo z całej grupy, a ich duża moc sprawia, że służą głównie do wbijania gwoździ w gonty, co jest często zadaniem wyjątkowo trudnym, nawet dla największych specjalistów w tym fachu. Gwoździarki ramowe posiadają porównywalną siłę i są nieco mniejsze. Dzięki nim zabezpiecza się wiele solidnych materiałów, m.in. drewniane podłogi. Gwoździarki wykończeniowe są lekkie, małe i najmniej rozbudowane ze wszystkich, ale są nieocenione przy docieraniu do wielu trudno dostępnych miejsc. Sprawdzają się głównie przy montowaniu elementów drewnianych.
 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przy zakupie gwoździarki warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wygodę i bezpieczeństwo jej użytkowania. Stąd bardzo ważne jest komfortowe ogumienie uchwytu, waga dostosowana do naszych możliwości i odpowiednia amortyzacja odrzutu przy wbijaniu gwoździa. Istotna dla późniejszego użytkowania jest również wielkość magazynku na gwoździe oraz dodatkowe elementy pomocnicze, takie jak hak do zaczepiania gwoździarki. Może być to szczególnie ważne przy wykonywaniu prac na dachu.

Data publikacji: 03.12.2014