Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wybieramy luksomierz

Luksomierz to urządzenie służące do pomiaru natężenia światła mierzonego w luxach. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli tego rodzaju aparatów, które oprócz funkcji zasadniczej mogą również oferować dodatkowe możliwości. Aby wybrać urządzenie najbardziej odpowiadające naszym potrzebom, warto przed zakupem zapoznać się z jego podstawową charakterystyką.

luksomierzluksomierzluksomierzluksomierz

Luksomierz, nazywany również fotometrem, przeznaczony jest do mierzenia naświetlenia w różnych warunkach. Najczęściej wykorzystujemy go przy wskazywaniu natężenia światła na stanowisku pracy i w miejscach użyteczności publicznej. Pomiar dotyczy zarówno światła naturalnego, jak i sztucznego. Rzadziej natomiast stosujemy tego rodzaju miernik w naszych domach. Aby wskazać prawidłowe wartości, luksomierz musi spełniać szereg określonych wymagań.

Budowa

Każdy taki przyrząd składa się z głowicy pomiarowej oraz miernika prądu fotoelektrycznego połączonego ze wzmacniaczem. Aby otrzymać prawidłowy wynik, głowica powinna być skorygowana pod względem widmowym oraz przestrzennym. Ważnym elementem luksomierza jest również ekran, który wyświetla wynik pomiarów.

Urządzenia do mierzenia światła posiadają niewielkie wymiary, dlatego są poręczne i łatwe w użyciu. Ponadto są lekkie, co sprawia, że są w pełni przenośne. Wyjątek stanowią mierniki specjalistyczne, których gabaryty są większe.

Działanie

Oferowane przez producentów luksomierze mierzą natężenie światła bez potrzeby stosowania współczynników korekcyjnych dla różnych źródeł światła. Powinniśmy natomiast wiedzieć, że przy świetle naturalnym i różnych rodzajach oświetlenia sztucznego istnieje pewien margines błędu. Inne jest bowiem światło emitowane przez lampy LED, a inne przez żarówki energooszczędne czy tradycyjne.

Sposób działania luksomierzy jest bardzo prosty. Wystarczy, że głowicę pomiarową wystawimy na światło, włączymy odpowiednią funkcję i już czekamy na wynik, który ukaże się na wyświetlaczu.

Nowoczesne urządzenia dają ponadto możliwość podłączenia do komputera i analizowania wyników w specjalnie do tego celu przeznaczonych programach. Dają również możliwość zapamiętania nawet kilkuset pomiarów, co jest bardzo istotne, jeżeli luksomierza używamy w codziennej pracy. Warto mieć jednak świadomość, że nie wszystkie tego rodzaju urządzenia wykorzystamy do pomiaru światła w tym samym zakresie.

stacja pogodowastacja pogodowastacja pogodowastacja pogodowa

Niektóre modele umożliwiają również pomiar luminacji, dzięki zastosowaniu specjalnej przystawki umieszczanej na głowicy.

Wywzorcowanie

Natężenie światła w pomieszczeniach, w których pracujemy, jest określane przez odpowiednie normy. Pewność prawidłowego pomiaru dają jedynie luskomierze wywzorcowane. Ocenę pracy takiego aparatu może wydać jedynie specjalistyczne laboratorium, które podda urządzenie określonym testom. Taka ocena pracy jest istotna, ponieważ daje pewność, że miernik nie podaje nam błędnych wyników. Odpowiedni zakres pomiarów reguluje Główny Urząd Miar i Wag.

Dodatkowe funkcje

W ofercie wielu producentów dostępne są również luksomierze posiadające dodatkowe funkcje, takie jak pomiary wilgotności powietrza, natężenia dźwięku czy odczyt temperatury. Do profesjonalnego użytku zaleca się jednak używać urządzenia, które mają tylko jedno przeznaczenie –dają one rzetelną gwarancję jakości pomiarów.

Data publikacji: 27.01.2016