Produkty

Wybieramy miotłę do ogrodu

Wybieramy miotłę do ogrodu

Mimo, że na rynku mamy spory wybór odkurzaczy do liści, ogrodowych zamiatarek i innych nowoczesnych urządzeń do sprzątania ogrodu, największą popularnością wciąż cieszą się klasyczne miotły. Aby narzędzie posłużyło jak najdłużej, warto zwrócić uwagę na kilka właściwości.

miotła do ogroduMiotła to proste narzędzie do sprzątania, które pozwala w szybki sposób uporządkować podwórze, podjazd czy ulicę. Aby dobrze spełniała swoje cele, ważne są trzy czynniki:

- sprężystość włosia – musi być odpowiednio elastyczne przy dociskaniu szczotki do podłoża, ale nie może ulegać trwałym zniekształceniom.

- długość uchwytu – szczotka powinna zapewniać wygodę pracy.

- kąt, pod jakim głowica jest ustawiona względem podłoża – to również wpływa na ergonomię sprzątania.

Jaka miotła będzie najlepsza? Materiały szczotek do zamiatania

Miotła brzozowa to najbardziej prymitywny rodzaj szczotki do zamiatania. Składa się ze związanych brzozowych gałązek. Może być osadzona na wygodnym kiju lub stanowić samodzielną całość. Jej zaletą jest niska cena i wytrzymałość. Gładkie gałązki dobrze wymiatają zabrudzenia z niewielkich powierzchni, takich jak schody, podjazdy, krawężniki. Minusem jest estetyka narzędzia.

zamiatanieMiotła sorgo wykonana jest ze wzmocnionej słomy. Ma splot ze sznurka i zabezpieczenie druciane. Jest lekka i poręczna w użyciu. Nadaje się do prac porządkowych w gospodarstwach domowych, możesz jej używać też do zamiatania w domu posadzek wyłożonych kaflami. Sprawdza się np. do zamiatania piasku i liści. Minusem jest niewielka powierzchnia robocza narzędzia.

Miotła ulicówka ma syntetyczne włosie i szeroką część roboczą. Jak sama nazwa wskazuje nadaje się do zamiatania ulic, ale i chodników, podwórzy, posadzek w zakładach przemysłowych, warsztatach i innych cementowych powierzchni. Sztuczne włosie jest sztywne, odporne na zagniecenia i nie chłonie wilgoci, co jest istotne przy sprzątaniu powierzchni zewnętrznych. Dobrze wymiata drobne i większe zanieczyszczenia z nierównych, chropowatych podłoży.

Czy wiesz, że?

W przypadku mioteł ulicówek, kij jest skierowany pod kątem do podłoża. To poprawia wygodę podczas sprzątania większych powierzchni – pozycja przy pracy nie jest dokuczliwa.

szczotka zewnętrznaMiotła z kokosa – szczotka do zamiatania z częścią czyszczącą, wykonaną z kokosowych włókien, służy do zamiatania powierzchni w wymagających warunkach. Powierzchnia robocza jest też niepodatna na trwałe odkształcenia. Taką miotłę poleca się szczególnie do zamiatania tarasów i innych powierzchni wokół domu wyłożonych gresem, panelami lub innym materiałem.

Miotła z włókien naturalnych – zwykle stosuje się mieszankę końskiego włosia i włókien polipropylenowych. Szczotki z naturalną szczeciną są z reguły droższe i zwykle nadają się do delikatnych powierzchni.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczotki do ogrodu?

- Sprawdźmy, jak zamocowane jest włókno do części roboczej. Włókna wtłoczone mechanicznie w oprawkę zapewniają solidne mocowanie.

- Ważny jest gwint miotły – najlepiej jeśli pasuje do większości kijów, wtedy łatwiej ją oprawimy, gdyby uchwyt uległ uszkodzeniu.

- Długość kija powinna być dostosowana do naszego wzrostu, aby zamiatanie było wygodne.

- Niektóre zamiatacze są wyposażone w gadżet w postaci szufelki dołączonej do kija – dzięki temu nie musimy się schylać, aby zebrać zanieczyszczenia na szuflę.

- Szczotki z szerokim, rozszczepionym włosiem ułatwiają wymiatanie kurzu, piasku i zabrudzeń ze szczelin i trudno dostępnych miejsc. 

Data publikacji: 30.10.2017
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Rodzaje mioteł i ich zastosowanie

Rodzaje mioteł i ich zastosowanie
Choć miotły uniwersalne istnieją, ten rodzaj ręcznego narzędzia trzonowanego najlepiej sprawdza się, gdy jest odpowiednio dopasowany do konkretnej pra...
Czytaj więcej

Miotła – która będzie najlepsza?

Miotła – która będzie najlepsza?
Wybierając miotłę, musimy przede wszystkim wiedzieć, na jakim podłożu ma się sprawdzić. Pomimo tego, że możemy zaopatrzyć się w jeden uniwersalny ...
Czytaj więcej

Wybieramy trzonek do narzędzi ogrodowych

Wybieramy trzonek do narzędzi ogrodowych
Niektóre narzędzia, które wykorzystujemy w swoim ogrodzie są niezastąpione – wiemy, że na nich możemy zawsze polegać. Czasami jedn...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wybieramy miotłę do ogrodu