Produkty

Wybieramy najlepszy trzonek do młotka

Wybieramy najlepszy trzonek do młotka

Trzonek do młotka powinien być wybrany starannie – to w dużej mierze od niego zależy, jak będzie się nam pracowało za pomocą tego popularnego narzędzia ręcznego. Dobrze dopasowany do naszych potrzeb element, ułatwi wykonywanie czynności montażowych czy konstrukcyjnych. Zobaczmy zatem, jakie mamy możliwości.

wybór trzonka do młotkaWypadający trzonek do młotka

Bywa, że element, który służy nam do chwycenia młotka i operowania nim jest tak przytwierdzony, że po pewnym czasie luzuje się i zaczyna wypadać. Wybrane trzonki możemy właściwie w nieskończoność na nowo mocować do części roboczej, jednak warunkiem jest odpowiedni model rączki. Niektórych z nich nie będziemy mogli ponownie doczepić i skorzystać z młotka bez sięgania po nowe elementy.

Warto jednak mieć również wymienny trzonek, w razie gdyby stary uległ zniszczeniu, co może zdarzyć się podczas wypadania. Drewniany element może się rozwarstwić i już przestanie być przydatny. Niektóre łączenia mogą się również na tyle wypaczyć, że zachodzi całkowita konieczność wymiany trzonka. Na rączce możemy osadzić obuch na różne sposoby, aczkolwiek większość młotków posiada otwór, w który wsuwamy trzonek od jego węższej strony. To specyficzne wykorzystanie tego rodzaju narzędzia ręcznego powoduje, że prędzej czy później, trzonek może wypaść lub ulec zniszczeniu.

Porada eksperta

Sposobem na najlepsze osadzenie obucha na trzonek jest nałożenie go na niego węższym otworem w dół. Dzięki temu możemy wtedy zastosować od góry klin, który sprawi, że trzonek rozejdzie się i usztywni tym samym mocowanie. To uniemożliwi jego łatwe wypadanie z otworu obucha. Zyskamy młotek, którym będziemy mogli należycie pracować.

Rodzaje trzonków do młotkatrzonki do młotków

W zasadzie głównym podziałem trzonków jest ich rozróżnienie ze względu na:

- rozmiar,

- wagę obucha, do jakiego się nadają.

Wymienne trzonki do młotków są wykonane z drewna, ponieważ to właśnie te modele należy od czasu do czasu wymieniać.

Nie oznacza to jednak, że na rynku nie spotkamy się z młotkami, których uchwyty wykonane są z innego materiału. Te popularne narzędzia ręczne mogą mieć trzonki metalowe i wtedy pokryte są specjalnym tworzywem sztucznym – gumą lub innym materiałem, zapewniającym jako taki komfort uchwytu. Jednak młotki z takim wykończeniem nie ulegają rozdzieleniu na dwie części. Tym samym nie mamy możliwości na wymianę samego tylko trzonka, jeśli ten ulegnie jakiejś usterce. W takiej sytuacji konieczne będzie kupno nowego młotka.

trzonek do młotkaDrewniany trzonek do młotka – łatwy w wymianie

Tradycyjne młotki mają trzonek wykonany z drewna. Materiał powinien być tak wygładzony i zabezpieczony, abyśmy zyskali maksymalny komfort obchodzenia się z narzędziem i nie byli narażeni np. na drzazgi. Taki młotek z drewnianym, wymiennym trzonkiem to tradycyjny rodzaj akcesorium do wbijania gwoździ i powinien znaleźć się w każdym domu jako standardowe i podstawowe wyposażenie schowka z narzędziami.

Jeśli jednak potrzebujemy młotka specjalistycznego albo zawodowo zajmujemy się majsterkowaniem, sprawdźmy, jaki model możemy wybrać.

Data publikacji: 01.02.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Młotki – rodzaje i wybór

Młotki – rodzaje i wybór
Nie każdy wie, jak wiele jest różnych odmian i rodzajów młotków. Na co zwrócić uwagę, by odpowiednio dobrać je do konkretnych zastosowań?
Czytaj więcej

Młotki z tłumikiem drgań – do czego mogą nam się przydać?

Młotki z tłumikiem drgań – do czego mogą nam się przydać?
Młotki z tłumikiem drgań są nowością wśród dostępnych na rynku narzędzi. Może się ona okazać przełomowa, jeśli chodzi o znaczne zwiększenie komfortu p...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wybieramy najlepszy trzonek do młotka