Produkty

Wybieramy odpowiednią podkładkę do śrub i nakrętek

Wybieramy odpowiednią podkładkę do śrub i nakrętek

Sekretem trwałego i adekwatnego mocowania i łączenia jest suma użytych elementów, narzędzi oraz sposób, w jaki wykonujemy czynność. Podkładki do śrub i nakrętek spełniają bardzo ważne zadanie – m.in. zapobiegają luzowaniu się połączenia. Wybierzmy je zatem odpowiednio.

Podkładki – do czego służą i gdzie się znajdują

Te drobne elementy są kolejnym trybikiem należytego działania rozmaitych maszyn i odpowiedniego funkcjonowania większości konstrukcji. Wszędzie, gdzie wykorzystujemy śrubki i nakrętki, powinny również pojawić się podkładki. Są to zatem elementy, które stosujemy głównie w:

- elektronice,
- przemyśle,
- budownictwie,
- wytwórstwie,
- meblarstwie.

śruby i nakrętkiKiedy montujemy zakupiony mebel, w każdym łączeniu powinniśmy zastosować odpowiednią podkładkę. Możemy liczyć, że w zestawie znajdziemy taki jej model, który jest prawidłowo dopasowany do danego rodzaju mocowania.

Podkładki umieszczamy z reguły pod łbem śruby, tak aby znajdowało się pomiędzy materiałem a nią oraz między nakrętką a materiałem.

Ważną rolą, jaką spełniają podkładki jest również odpowiednie rozłożenie nacisku i siły obecnych w łączeniu materiałów dość plastycznych.

W wielu przypadkach podkładki mają za zadanie również chronić dane podłoże i materiał przed zniszczeniem w czasie wkręcania śruby – szczególnie w przypadku np. miękkiego drewna i plastiku.

Czy wiesz, że…?

Wszędzie, gdzie łączenia śrubowe czy gwintowe są narażone na drgania, ryzyko ich samoistnego rozkręcenia się jest bardzo wysokie. Dlatego podkładki pełnią tak ważną rolę w budowie rozmaitych pojazdów – choćby roweru czy samochodu. Jeśli wykonamy łączenie śrubowe bez podkładki, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że będzie się ono szybko luzować lub będzie po prostu nietrwałe. Niewłaściwie zabezpieczone spojenia mogą być w niektórych przypadkach niebezpieczne.

podkładkiRodzaje podkładek do połączeń śrubowych

Podkładki rozróżniamy ze względu na różne parametry, takie jak materiał czy kształt – głównie jednak z uwagi na ich przeznaczenie. Dzielimy je zatem na:

- ochronne – znane też jako zwykłe czy standardowe, podkładki te służą do zabezpieczenia podłoża przed zniszczeniem w trakcie wykonywania łączenia śrubowego czy nakładania nakrętki,

- zabezpieczające – czyli te, które szczególnie zapobiegać mają luzowaniu się łączenia. Mogą być zakończone tak, aby hamować ruchomość nakrętki lub śruby, jak np. podkładka zębata czy też sprężynująca;

- uszczelniające – te specjalne podkładki służą do ochrony połączeń, które są narażone na niszczący wpływ warunków zewnętrznych,

- wyrównujące – umożliwiają zniwelować kąt danego połączenia śrubowego.

Podkładka zębata ocynkowana DIN 6797 M6 1 szt.Jeśli chodzi o materiał, z którego są wykonane podkładki, powinniśmy wybrać ten, który odpowiada wykonywanemu łączeniu – ogólną zasadą jest konieczność stosowania elementów z jednego tworzywa. Najczęściej są stalowe i poddane odpowiedniej obróbce – cynkowaniu lub pokrywaniu mosiądzem. Podkładki hartowane nadają się do łączeń, które są narażone na szczególne obciążenia.

Miękkie podkładki poliamidowe lub PCV przydadzą się nam do uszczelniania łączeń, chroniąc je przed wilgocią i rdzewieniem, które prowadzi do kruszenia się metalu.

Przy wyborze podkładek ważna jest również ich grubość i wielkość – niech będzie dopasowana do rodzaju łączenia śrubowego, jakiego się podejmujemy. Więcej o tych elementach, możemy przeczytać w artykule: Do czego wykorzystamy podkładki w mocowaniu i łączeniu?

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Do czego wykorzystamy podkładki w mocowaniu i łączeniu?

Do czego wykorzystamy podkładki w mocowaniu i łączeniu?
Jeśli pragniemy sami wykonać montaż mebli czy zajmujemy się własnymi projektami DIY i tworzymy rozmaite konstrukcje, wiedza, jak łączyć i mocować elem...
Czytaj więcej

Jak zapobiegać korozji konstrukcji stalowych

Jak zapobiegać korozji konstrukcji stalowych
Z korozją się częściej walczy, niż jej przeciwdziała. Najrozsądniejszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest odpowiednia ochrona konstrukcji sta...
Czytaj więcej

Jak radzić sobie z zardzewiałymi śrubkami i nakrętkami?

Jak radzić sobie z zardzewiałymi śrubkami i nakrętkami?
Jeśli spotkamy się z koniecznością odkręcenia przerdzewiałych śrub czy nakrętek, powinniśmy zacząć od metod najprostszych i najmniej inwazyjnych. Dopi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wybieramy odpowiednią podkładkę do śrub i nakrętek