Wybieramy piłę ukosową do domowego warsztatu

Pilarka ukosowa to narzędzie przydatne podczas precyzyjnego cięcia różnych materiałów – od drewna po metal czy tworzywo sztuczne. Planując zakup tego urządzenia, powinniśmy przemyśleć jego parametry tak, by pasowały do wykonywanej pracy. Zobaczmy, na co warto zwrócić uwagę!

pila do drewnapila do drewnapila do drewnapila do drewna

Jakie ostrze i prędkość obrotowa sprawdzą się najlepiej?

Nie ulega wątpliwości, że ostrze to najważniejszy element pilarki ukosowej – to od niego zależy głębokość oraz wysokość cięcia. Do wyboru mamy akcesoria uniwersalne oraz specjalistyczne, czyli przeznaczone do obróbki konkretnego materiału, np. stali, aluminium, twardego drewna czy PCV. To właśnie ta druga możliwość jest korzystniejsza, gdyż umożliwia bardziej efektywną pracę. Pierwsze ostrza najczęściej znajdziemy w zestawie z urządzeniem, lecz po pewnym czasie będą wymagać wymiany. Wybierając nowe, koniecznie zwróćmy uwagę na ich szerokość oraz średnicę otworu – parametry powinny pasować do naszej piły.

Porada eksperta:

Podczas wybierania ostrza, warto też zwrócić uwagę na liczbę zębów. Im ich mniej, tym szybciej przetniemy materiał, lecz jego krawędź będzie bardziej poszarpana i nierówna. Tarcze z większą liczbą zębów pozwalają z kolei na bardziej precyzyjne cięcie.

Prędkość obrotowa to parametr, który w pewien sposób wiąże się z zastosowanym ostrzem. Jeśli nie dopasujemy do siebie tych dwóch parametrów, zmniejszymy precyzję cięcia. W skrajnym przypadku może to nawet spowodować zagrożenie dla naszego zdrowia. Pamiętajmy tez koniecznie, że pilarka ukosowa do cięcia aluminium powinna pracować z mniejszą prędkością niż ta, którą wykorzystuje się do cięcia twardego drewna. Kupując urządzenie, zastanówmy się więc, co chcemy ciąć i wybierzmy takie, które posiada pasujący zakres prędkości obrotowej.

pilarkapilarkapilarkapilarka

Ukośnica z posuwem czy bez?

Funkcja posuwu przydaje się w sytuacji, gdy chcemy używać narzędzia do cięcia dłuższych elementów. Dzięki temu materiał zostanie ustabilizowany i usztywniony, co umożliwi precyzyjne wykonanie pracy bez obawy o to, że będzie się przesuwać. W przypadku obróbki krótszych elementów nie ma on jednak większego znaczenia. Czy warto więc w niego inwestować? Funkcja posuwu nie wpływa na podwyższenie ceny urządzenia. Opłaca się więc kupić narzędzie, które ją posiada, gdyż może się nam to przydać w przyszłości.

pilarka ukosowapilarka ukosowapilarka ukosowapilarka ukosowa

Jakie kąty i odchylenie?

Już sama nazwa wskazuje na to, że ukośnice są przeznaczone do cięcia elementów w przekroju kątowym od 45 do 90°. Biorąc to pod uwagę, można też podzielić urządzenia na jedno- i dwustronne. W tym pierwszym przypadku trzeba będzie obrócić materiał, aby wykonać identyczne cięcia po obu stronach. Jeśli chcemy wykorzystywać akcesorium do bardziej profesjonalnych prac, warto postawić na model dwustronny, który zapewni większą wygodę.

Ważnym parametrem jest również odchylenie. Posiadające je urządzenia umożliwiają cięcie dwóch kątów jednocześnie – głowica przechyla się na bok i jednocześnie obraca na stole. Takie pilarki ukosowe należą jednak do nieco droższych.

Jakie dodatkowe akcesoria przydadzą się do piły ukosowej?

Co jeszcze może nam się przydać podczas pracy z ukośnicą?

- dodatkowe podświetlenie LED – dzięki oświetleniu zyskamy większą precyzję,

- zaciski i uchwyty – umożliwią nam przytrzymanie większych elementów podczas obróbki,

- laser – będzie wskazywać linię cięcia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniu ukośnicy? Przeczytaj artykuł na ten temat!

Data publikacji: 22.03.2018