Produkty

Wybieramy worek do odkurzacza - co powinniśmy wiedzieć?

Wybieramy worek do odkurzacza - co powinniśmy wiedzieć?

Wydawałoby się, że to proste zadanie – jednak nawet w wypadku popularnych modeli odkurzaczy, możemy mieć kłopot, kiedy już skończy się nasz zapas worków, otrzymany przy jego zakupie. Najłatwiej będzie, gdy sięgniemy po dokładnie te same, znajdując ich oznaczenie na opakowaniu. Co jednak w wypadku, gdy nie mamy do niego dostępu? Zobaczmy, jak wybrać worek do odkurzacza.

odkurzaczKiedy nie wiemy, jak dopasować worek do odkurzacza

Zdarza się, że zaczynamy wynajmować mieszkanie i odkurzacz już się w nim znajduje. Jeśli nie znajdziemy opakowania po workach, a w środku urządzenia również jest pusto, możemy mieć kłopot z określeniem tego, jaki model powinniśmy wybrać. Nie ma uniwersalnych worków, a każdy odkurzacz jest inny i może mieć inne mocowanie. Jak odnaleźć odpowiedni model?

Jedną z metod jest oczywiście odczytanie modelu odkurzacza i próba odnalezienia pasujących worków np. na stronie producenta lub w dużych marketach budowlanych. W internecie powinno udać się odszukać nawet kilka różnych modeli, które będą pasowały do naszego sprzętu. To również dobry sposób, aby zaoszczędzić – niekoniecznie musimy sięgać po markowe worki do odkurzacza.

odkurzaczCzęsto znajdziemy ich znacznie tańsze odpowiedniki. Najlepiej jednak jak wstępnie zmierzymy wymiary miejsca, w którym umieszcza się worek i porównamy kształt nakładki – w ten sposób możemy uniknąć przykrej niespodzianki, gdy jednak okaże się, że dany model nie pasuje do naszego odkurzacza.

Jaki worek do odkurzacza najlepszy?

Wymieniamy trzy podstawowe rodzaje worków do odkurzaczy:

- papierowe – najtańsze, ale i najmniej odporne na wilgoć czy rozerwanie,

- tekstylne – np. syntetyczne lub włókninowe;

- wielorazowe, które z reguły są wykonane z trwałej tkaniny i są najbardziej ekonomiczne, jednak to, że jedynie wypróżniamy je z zawartości, jest dość niehigienicznie. Możemy co jakiś czas je wyprać.

Czy wiesz, że…?

Wiele nowoczesnych modeli odkurzaczy nie wymaga już wymiany worków. Znana marka Dyson wprowadziła na rynek wygodny, wysoki odkurzacz z plastikowym pojemnikiem, który się opróżnia. Rozmaite systemy pozwalają również znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się kurzu i ułatwiają przygotowanie urządzenia do zbierania brudu. Takie plastikowe pojemniki na kurz, włosy i paprochy łatwo również oczyścić, jest to więc rozwiązanie higieniczne.

Worki syntetyczne MacAllister MST02 30 l 3 szt.Ze względu na higienę, najlepszym wyborem będzie syntetyczny worek jednorazowy, szczególnie jeśli korzystamy z odkurzacza budowlanego. Taki materiał wykonania zapewnia bowiem najlepszą nieprzepuszczalność kurzu, roztoczy i pleśni. Worki papierowe, choć higieniczne, ponieważ regularnie wymieniane, nie zapewniają ochrony przed rozprzestrzenianiem się pyłu i alergenów. Modele z włókniny syntetycznej stanowią dodatkowy rodzaj filtrów – o tym, jak zapobiec nieprzyjemnym zapachom podczas odkurzania piszemy tutaj.

Więcej o metodach sprzątania podłóg oraz rodzajach odkrzaczy znajduje się w dziale porad i inspiracji Castorama. Zajrzyj!

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Dlaczego warto wybrać odkurzacz workowy

Dlaczego warto wybrać odkurzacz workowy
Odkurzacze workowe to najpopularniejsze modele wśród urządzeń służących zachowaniu czystości w pomieszczeniach, choć są coraz silniej wypierane...
Czytaj więcej

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?

Jaki odkurzacz wybrać do domu i warsztatu?
Wybór odpowiedniego odkurzacza do zastosowań domowych zaoszczędzi nam czas na pracach porządkowych w każdym z pomieszczeń mieszkalnych i warsztatowych...
Czytaj więcej

Jak przystosować dom do odkurzacza centralnego?

Jak przystosować dom do odkurzacza centralnego?
Odkurzacz centralny ma swoich zwolenników szczególnie wśród tych, którzy zdecydowali się na jego instalację. Ci, którzy planują jego użytkowanie, nie ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wybieramy worek do odkurzacza - co powinniśmy wiedzieć?