Wybieramy zgrzewarkę do rur – które parametry są istotne?

Rury z tworzywa sztucznego cieszą się coraz większą popularnością podczas tworzenia instalacji domowych. Do sprawnego ich połączenia potrzebna jest jednak zgrzewarka do rur, dzięki której skutecznie scalimy ze sobą wszystkie elementy. Czym kierować się podczas wybierania tego narzędzia?

zgrzewarka do rurzgrzewarka do rurzgrzewarka do rurzgrzewarka do rur

Jak działa zgrzewarka do rur?

Wykonane z tworzywa sztucznego rury można łączyć na 2 sposoby – przy pomocy kleju lub zgrzewarki. Zastosowanie tej drugiej możliwości pozwala nam uzyskać trwały efekt, który będzie nam bezawaryjnie służyć przez długi czas.

Jak połączyć elementy przy pomocy zgrzewarki do rur? Wystarczy rozgrzać element grzejny do odpowiedniej temperatury, a następnie wykorzystać go do stopienia wewnętrznej i zewnętrznej strony rur. Natopione elementy szybko się ze sobą połączą, tworząc trwałą, odporną na przerwanie spoinę.

Zgrzewarka do rur PP czy PE?

Wybierając zgrzewarkę rur, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaki materiał chcemy przy jej pomocy stopić. W zależności od tego, możemy wyróżnić 3 rodzaje narzędzi:

ZGRZEWARKA DO RUR PLASTIKOWYCH PANSAM 800 WZGRZEWARKA DO RUR PLASTIKOWYCH PANSAM 800 WZGRZEWARKA DO RUR PLASTIKOWYCH PANSAM 800 WZGRZEWARKA DO RUR PLASTIKOWYCH PANSAM 800 W

- zgrzewarki do rur PP – polipropylen to tworzywo, które wykazuje odporność na temperaturę do 100°C. Urządzenie przeznaczone do zgrzewania wykonanych z niego rur powinno zatem nagrzewać się do tej temperatury;

zgrzewarki do rur PEX – aby stopić polietylen sieciowany, zwany potocznie PEX, potrzebujemy temperaturę przekraczającą 130°C;

zgrzewarki do rur PE – łączenie rur z polietylenu nie wymaga stosowania wysokiej temperatury – tworzywo to topi się już w 60°C. Zgrzewarki do rur PE sprawdzą się przy tworzeniu najróżniejszych instalacji – wodnych, cieplnych, kanalizacyjnych czy gazowych.

Pobór mocy – jaki jest optymalny?

Moc to kolejny aspekt, który powinniśmy wziąć pod uwagę, kupując zgrzewarkę do rur. Jeśli wybierzemy narzędzie o wysokim poborze prądu, będzie się ono szybciej nagrzewać, przyspieszając tym samym wykonanie pracy. Wysoki pobór mocy może się jednak okazać problematyczny w sytuacji, gdy używamy narzędzia przez dłuższy czas – może się to wiązać z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi.

 

Porada eksperta

Najczęściej spotykane są zgrzewarki do rur o mocy równej 1000 W. Są one uważane za modele uniwersalne, które nadają się do łączenia rur wykonanych z różnych tworzyw.

zgrzewarka_do_rurzgrzewarka_do_rurzgrzewarka_do_rurzgrzewarka_do_rur

Możliwość regulacji temperatury i inne funkcje zgrzewarki do rur

Większość zgrzewarek umożliwia nam regulację temperatury w zależności od obrabianego materiału. Dzięki temu narzędzie będzie mogło być stosowane do łączenia elementów wykonanych zarówno z polipropylenu, jak i innych tworzyw sztucznych.

Jeśli zależy nam na tym, aby urządzenie było wielofunkcyjne i służyło nam do łączenia elementów o różnej średnicy, wybierzmy zgrzewarkę do rur z kilkoma matrycami. Im więcej matryc posiada urządzenie, tym szerszy jest zakres jego zastosowania.

Warto też wybrać zgrzewarkę, która posiada cały zestaw ułatwiający pracę. Mowa tutaj przede wszystkim o:

- stojaku podłogowym lub zacisku stołowym,

- elektronicznym regulatorze temperatury,

- obcinaczkach,

- wkrętakach, śrubach, śrubokrętach,

- miarce,

- walizce do przechowywania urządzenia.

Dzięki nim użytkowanie zgrzewarki stanie się bardziej komfortowe. Warto również zaopatrzyć się w specjalne rękawice, które zabezpieczą nas przed bolesnym poparzeniem podczas stosowania narzędzia.

 

 

Data publikacji: 04.10.2017