Wybór pilarki tarczowej

Pilarka tarczowa to urządzenie, które bardzo często okazuje się nieocenione przy przecinaniu drewnianych lub też drewnopochodnych elementów, takich jak chociażby płyty OSB. Zakres jej możliwości jest jednak nieco większy, ponieważ czasami umożliwia nam też przecinanie wielu tworzyw sztucznych i metali. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach, aby dokonać właściwego wyboru?

pilarka ręcznapilarka ręcznapilarka ręcznapilarka ręczna

Najważniejsze decyzje

Wybierając pilarkę tarczową nie możemy się kierować przede wszystkim pochopną sugestią czy ceną poszczególnych modeli. O wiele ważniejsze jest sprawdzenie stopnia jej zaawansowania oraz kluczowych parametrów, którymi są głębokość cięcia i moc. Głębokość cięcia oznacza maksymalną grubość deski, którą jesteśmy w stanie przeciąć za pomocą danej pilarki. Moc z kolei, im większa, tym wyższa będzie wydajność cięcia, co przełoży się przede wszystkim na mniejsze zwalnianie tarczy podczas zagłębiania się w przecinanym materiale. 

Pilarka stołowa czy ręczna?

Główny podział pilarek tarczowych dostępnych na rynku to urządzenia stołowe i ręczne. Pilarki stołowe są urządzeniami stacjonarnymi i sprawdzają się szczególnie wtedy, kiedy zachodzi potrzeba cięcia większej ilości drewna i szczególnie w sytuacjach, kiedy konieczne jest przecięcie elementów o podobnym kształcie. Ich zaletą jest z pewnością duża stabilność, którą zapewnia nam spora waga całej konstrukcji.

Z tego względu nieco kłopotliwe może być transportowanie takiej maszyny. Niektóre modele mogą być wyposażone w specjalnie przykładnice służące do ustawiania szerokości oraz kąta cięcia, co w dużym stopniu usprawnia wykonywanie każdej pracy. Decydując się na wybór pilarki stołowej należy pamiętać o tym, że wymaga ona posiadania dość sporej przestrzeni po to, aby praca była w pełni bezpieczna i komfortowa.

PILARKA TARCZOWA CASTORAMAPILARKA TARCZOWA CASTORAMAPILARKA TARCZOWA CASTORAMAPILARKA TARCZOWA CASTORAMA

Pilarki ręczne są zaś urządzeniami w pełni mobilnymi, które możemy zabrać w teren. Warto pamiętać o tym, że jesteśmy w stanie używać ich przy stole roboczym, od którego ją możemy łatwo odmontować i używać w innym miejscu. Pilarki ręczne powinny być wyposażone w odrębny układ sterujący oraz stół roboczy. Pamiętajmy, że praca zarówno z pilarką stołową, jak i ręczną wymaga od nas dostatecznego doświadczenia. Dlatego zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, czy takie urządzenie będziemy w stanie obsługiwać.   

Siła dodatków

Podczas zakupu pilarki tarczowej niezwykle istotne w późniejszej pracy mogą się okazać wszelkie dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę. Ciekawym rozwiązaniem jest chociażby elektroniczny mechanizm, który odpowiada za utrzymanie jednakowej prędkości obrotu tarczy podczas cięcia. Do pilarek tarczowych możemy podłączyć również specjalny worek lub pojemnik z mikrofiltrem, do którego w trakcie cięcia będzie wpadał pył.

Warto zainteresować się również wziernikami montowanymi w osłonce tarczy, które umożliwiają obserwowanie dokładnej linii cięcia. Niektóre modele oprócz wspomnianego wziernika mogą posiadać lampkę podświetlającą linię. Kiedy często tniemy różne gatunkowo materiały, nasza pilarka powinna być wyposażona w system regulacji obrotów. Nie powinniśmy zapominać także o tarczach dostosowanych do różnego rodzaju materiałów oraz specjalnych tarczach do cięcia precyzyjnego i cięcia szybkiego.

Data publikacji: 13.08.2014