Wycieraczki – która zatrzyma brud najlepiej?

Wraz z jesienią i zimą znów nadchodzi nasza zmora – błoto, piasek i inne nieczystości przenoszone na podeszwach butów. W tym czasie często wymieniamy wycieraczki na nowe, które w zasadzie często chcemy zmienić również z powodu ich wyglądu. Czy są takie, które lepiej niż inne zatrzymają brud?

wycieraczkawycieraczkawycieraczkawycieraczka

Wycieraczki wejściowe – funkcjonalność

W sprzedaży istnieje wiele rozmaitych wycieraczek do butów. Coraz częściej możemy spotkać takie, które zachwycają nas swoim wyglądem, kształtem czy nawet designem. Ale najważniejsza jest ich funkcjonalność. W dużej mierze, to, jak działają, zależy od materiału, z którego zostały wykonane. Wycieraczki do butów mogą być przeróżne – na zewnątrz budynków często spotykamy się z metalowymi żeberkami, które pomagają wstępnie otrzepać brud – przynajmniej z grubsza. Mogą one być również wykonane z grubej gumy, w której znajdują się oczka – to do nich wpada brud. Takie wycieraczki nazywamy zgrubnymi. W środku zaś (na klatce schodowej czy w przedpokoju lub tuż przy drzwiach) mamy matę, która ma za zadanie doczyścić podeszwę i zatrzymać jak najlepiej brud naniesiony z podwórza i brudnych chodników. Takie wycieraczki są nazywane ogólnie tekstylnymi.

Wycieraczki wyjściowe – jakie materiały?

Z czego jest wykonana wycieraczka? Często zdarza się, że mata jest wyprodukowana z jakiegoś rodzaju włosia. Taka powierzchnia działa na zasadzie szczotkowania – gdy pocieramy o nią podeszwami naszych butów, szczecina zatrzymuje kurz, błoto i piasek. Wycieraczki do obuwia mogą być słomiane, kokosowe, poliestrowe. Włókno kokosowe jest bardzo popularne i może być barwione na różne sposoby, co sprawia, że tego typu maty są często kolorowe i wzorzyste, a tym samym – atrakcyjne z wyglądu. Wycieraczki wewnętrzne wykorzystują materiały tkaninowe, ponieważ mają za zadanie wchłonąć dobrze wilgoć. Powinny być również od spodu pokryte materiałem winylowym czy warstwą gumy, która sprawi, że nie będą się przesuwać, gdy chcemy z nich skorzystać.

Wycieraczka Colours 17464 45 x 75 cm włókno kokosowe/gumaWycieraczka Colours 17464 45 x 75 cm włókno kokosowe/gumaWycieraczka Colours 17464 45 x 75 cm włókno kokosowe/gumaWycieraczka Colours 17464 45 x 75 cm włókno kokosowe/guma

Najlepsza wycieraczka, czyli jaka?

To, jaką wycieraczkę wybierzemy, zależy od jej umiejscowienia. Na zewnątrz najlepiej, gdy wycieraczka ma swoją wnękę – wtedy jest zablokowana, a zabrudzenia nie rozprzestrzeniają się wokół. Zewnętrzna mata do wycierania obuwia może być gumowa i metalowa lub mieszana i częściowo wykonana również przy użyciu materiału z tworzywa sztucznego, który dodatkowo pomoże wchłonąć wodę. Modele z gumowymi włóknami, otworami czy perforacjami sprawdzą się doskonale. Jeśli wejście prowadzi do budynku, który jest odwiedzany przez wiele osób w ciągu dnia, wycieraczka powinna być bardzo duża. Do wnętrza nadają się najlepiej wycieraczki dywanowe, szczotkowe i tekstylne. Włosie czy włókna powinny być dość gęste i najlepiej, gdy są mieszane – i miękkie, i sztywne. Dobrze zbierają, zatrzymują brud i osuszają podeszwę wycieraczki kokosowe.

Data publikacji: 20.10.2016