Wykładzina PVC kontra panele podłogowe – porównanie korzyści

Chcąc poprawić wygląd danej posadzki, wiele osób staje przed wyborem – układać nową podłogę z paneli – czy też pokryć obecną wykładziną PVC. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Montaż paneliMontaż paneliMontaż paneliMontaż paneli

Wykładzina PVC

Zaletą wykładziny PVC jest to, że jest łatwa w czyszczeniu. Co ważne, nie odkształca się i nie pęcznieje pod wpływem wilgoci, jak może się to dziać w przypadku paneli. Dzięki jej trwałości z powodzeniem może być myta na mokro, a my nie musimy pamiętać o dokładnym przetarciu powierzchni, o odprowadzeniu nadmiaru wilgoci. Nie ma tez tutaj drobnych szczelin, w których może gromadzić się kurz oraz wilgoć.

Wykładziny tego typu mogą być stosowane także w wilgotnych i narażonych na zabrudzenia miejsca – jak korytarz, kuchnia lub łazienka.

Istotne jest także to, że wykładzina jest znacznie tańsza od paneli – a do tego dość łatwo można ją wymienić. Dzięki temu można częściej zmieniać wystrój wnętrza i z powodzeniem dopasować ją do nowych mebli czy dodatków. Dostępnych jest wiele różnych wzorów i kolorów wykładzin – takiej różnorodności nie ma w przypadku paneli. Mogą imitować fakturę drewna, kamieni naturalnych, płytek lub stanowić jednolite, kolorowe podłoże.

Do ułożenia wykładziny nie potrzebujemy wzywania specjalisty – możemy wykonać prace samodzielnie. Co ważne, układanie wykładziny nie zajmie nam wiele czasu – nie trzeba nastawiać się na czasochłonny remont zatrudnianie fachowców i opłacanie robocizny.

Wykładziny różnią się także grubością – te grubsze nadają się na nierówne podłoże, są trwałe, ale także nie należą do najtańszych. Warto także rozważyć wybór wykładziny antypoślizgowej, która poprawi bezpieczeństwo i komfort domowników. Większość wykładzin jest także antystatycznych.

Minusem wykładzin PVC jest to, że mogą ulegać odkształceniom, jeśli ustawiamy na nich ciężkie meble i sprzęty.

Nie są one także tak eleganckie jak panele i przy nieodpowiednim ułożeniu, może się pod nią dostawać kurz i inne zabrudzenia.

Zazwyczaj są bardzo słabą izolacją akustyczną i średnią izolacja termiczną. Tańsze, cienkie wykładziny mogą się szybko zniszczyć, wyblaknąć i odkształcić.

Panele podłogowe

Panele są elegancie, dają wrażenie przytulności oraz pasują do większości stylów wykończeniowych.

Nie wszystkie, ale wiele modeli jest także antystatycznych, przez co nie osiada na nich tak wiele kurzu (warto to zawsze sprawdzić na opakowaniu).

Mają dość duży wybór wzorów i faktur, choć nie tak dużo, jak w przypadku wykładzin z polichlorku winylu. Powierzchnię pokrytą panelami jest dość łatwo utrzymać w czystości, jednak należy

Wykładzina PCVWykładzina PCVWykładzina PCVWykładzina PCV

pamiętać, aby unikać jej przemoczenia.

Panele łączone bezklejowo można zdemontować oraz – w razie potrzeby – przenieść i zamontować w miejscu, do jakiego się przeprowadzamy.

Wiele z nich nadaje się do montowania na ogrzewaniu podłogowym.

Ułożenie podłogi z paneli jest dość kosztowne i trwa dłużej niż ułożenie wykładziny, jednak często taka posadzka będzie nam służyła przez wiele lat, nie tracąc swoich walorów.

Drewniane lub drewnopochodne elementy i wzory są ponadczasowe i eleganckie.

Podłogi wykończone niektórymi panelami można kilkukrotnie cyklinować i poddawać renowacji, co pozwoli odświeżyć posadzkę, bez konieczności jej całkowitej wymiany. Takiej możliwości nie mamy w przypadku paneli laminowanych.

Zazwyczaj mają słabą odporność na wilgoć, nie nadają się do stosowania w kuchniach lub łazienkach.

Podłoga wyłożona panelami bywa śliska, co może stanowić zagrożenie dla domowników, a także być mało komfortowe dla domowych zwierzaków, zwiększając ryzyko upadku i kontuzji.

Data publikacji: 21.01.2016