Wykończenie kuchni i łazienki – jak chronić wnętrza przed wilgocią?

Kuchnie oraz łazienki to pomieszczenia, które są szczególnie narażone na wilgoć. Skraplająca się para, ciągłe rozpryskiwanie się wody czy wilgotne osady na ścianach mogą zniszczyć wykończenie mieszkania, a także powodować problemy ze ścianami. Istnieje jednak kilka sposobów, aby chronić wnętrza przed wilgocią, które przedstawiamy poniżej.

Izolacje przeciwwilgociowe
szpachlowanie

Zabezpieczenie ścian i posadzek przed wilgocią warto rozpocząć już na etapie wykańczania wnętrza. Możemy zrobić to, stosując izolację przeciwwilgociową. Dzięki niej mury nie będą wchłaniały pary wodnej, a wilgoć nie będzie w nie wnikała. Instalację taką kładzie się pod płytkami czy warstwą farby. Do dyspozycji mamy wiele różnych typów takiej ochrony np. zaprawę hydroizolacyjną, masę uszczelniającą czy folię w płynie. Substancję płynnej folii rozprowadzamy wałkiem lub pędzlem. Możemy stosować je na różnych podłożach, takich jak: 

 

  • beton

  • tynki gipsowe

  • tynki cementowe

  • tynki cementowo-wapienne

  • płyty gipsowo-kartonowe

 

Jeśli zamierzamy malować ściany po zabezpieczeniu, warto wybrać zaprawę hydroizolacyjną na bazie cementu lub masę uszczelniającą, gdyż nałożenie farby na płynną folię może zakończyć się łuszczeniem farby. 

 

Porada eksperta

Przed użyciem izolacji przeciwwilgociowej, warto zagruntować podłoże. Dzięki temu podłoże stanie się dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią i wzmocnione. Wyrówna się także jego chłonność oraz przyczepność, co ułatwi nakładanie izolacji. 

Czy farby wodoodporne do kuchni i łazienek są skuteczne?

dulux easy care kuchnia

Tak! Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Farby wodoodporne do kuchni i łazienek są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli obawiamy się o wilgoć w naszych domowych pomieszczeniach. Farby tego typu są zaprojektowane tak, aby nie przepuszczały i nie wchłaniały wilgoci unoszącej się w powietrzu. Zapobiegnie to przedostawaniu się wody do ścian czy sufitów. 

 

Wodoodporna farba do kuchni lub łazienki przede wszystkim jest prosta w użyciu. Nie musimy zatem stosować zaawansowanych technologii czy rozwiązań technicznych, aby chronić dane pomieszczenie przed wilgocią. Farba do łazienki lub kuchni o takim charakterze będzie też ułatwiała czyszczenie. Z racji tego, że farba nie wchłania wody, nie będzie nasiąkała i niszczyła się podczas sprzątania. Dodatkowo farby tego typu często są również odporne na tłuszcz, co pozwoli uniknąć nam nieestetycznych zacieków czy nalotów, jak ma to czasami miejsce przy tradycyjnych farbach. 

 

Farby wodoodporne to też atrakcyjne rozwiązanie pod kątem ceny. Nie musimy wydawać sporych sum na ochronę naszego mieszkania przed wilgocią, a stosunek otrzymanej ochrony do ceny jest bardzo dobry. Jeśli uszkodzeniu ulegnie pewna część powierzchni, można ją uzupełnić, bez konieczności malowania całego pomieszczenia a dodatkowo te przeprowadza się bardzo prosto — przy pomocy wałka, pędzlem lub natryskowo. Rozwiązanie to daje też spore możliwości aranżacyjne, dzięki czemu kolorowa farba do kuchni lub łazienki może odmienić całe wnętrze. 

 

Jeśli z pewnych względów np. farba do łazienki jest wykluczona i musimy wykończyć podłogę, ściany lub sufit w inny sposób, warto wybierać materiały odporne na wilgoć. Będzie to np. drewno egzotyczne, tapety winylowe lub  płytki ścienne o niskiej nasiąkliwości (na poziomie 3%). 

Wentylacja w walce z wilgocią
wentylator

Ostatnim w naszym zestawieniu narzędziem do walki z wilgocią zbierającą się w naszych kuchniach i łazienkach jest wentylacja. Zastosowanie odpowiednich systemów wentylacyjnych może dawać sporą różnicę i znacząco pomagać nam usuwać wilgotne powietrze z domu. Dzięki temu będziemy mogli zapobiegać powstawaniu pleśni i grzybów, utrzymać w dobrej kondycji meble oraz wykończenie wnętrza, a także cieszyć się komfortowymi warunkami mieszkania. Jakie zatem mamy opcje do wyboru?

 

  • Przede wszystkim będzie to drożna kratka wentylacyjna. Sprawne działanie podstawowej wentylacji to dobra podstawa do walki z wilgocią. Powinna być ona dobrze zaprojektowana, wydajna a przewody wentylacyjne regularnie sprawdzane. 

 

  • W kuchni bardzo dobrym sposobem na pozbycie się nadmiernej wilgoci jest zastosowanie okapu. Będzie zbierał większość pary wodnej powstałej przy gotowaniu, a dodatkowo, możemy używać go w konkretnym momencie, w razie potrzeby. 

 

  • W łazience z kolei możemy zainstalować wentylację mechaniczną. Będzie ona dodatkowo usuwała wilgoć z pomieszczenia. Może być połączona z urządzeniami np. światłem lub aktywowana na życzenie specjalnym przyciskiem.