Produkty

Wykończenie kuchni i łazienki – jak chronić wnętrza przed wilgocią?

Wykończenie kuchni i łazienki – jak chronić wnętrza przed wilgocią?

Kuchnie oraz łazienki są w wysokim stopniu narażone na powstawanie wilgoci. W czasie gotowania czy gorących kąpieli skrapla się para wodna, która później osiada na ścianach, posadzkach i sufitach. Nie bez znaczenia jest też korzystanie z wody, które może skutkować zachlapaniem okolic zlewozmywaka, umywalki, wanny czy prysznica. Jak więc ochronić wnętrza przed wilgocią?

szpachlowanieIzolacje przeciwwilgociowe

O zabezpieczenie ścian i posadzek warto zadbać już na etapie wykańczania wnętrza. Zanim położymy płytki czy pomalujemy ściany, zastosujmy więc izolację przeciwwilgociową. Dzięki niej wilgoć nie będzie wnikała w mury. Do wyboru są różne środki ochronne, m.in. folie w płynie. Elastyczna substancja przeznaczona jest do nakładania za pomocą wałka i nadaje się do stosowania na różnych podłożach – na betonie, tynkach gipsowych, cementowych i cementowo-wapiennych oraz na płytach gipsowo-kartonowych. Jeśli jednak planujemy następnie malować ściany, powinniśmy użyć innego rodzaju izolacji, gdyż na folii farba może się łuszczyć. Dobrze sprawdzi się tu zaprawa hydroizolacyjna na bazie cementu lub masa uszczelniająca o podobnym działaniu, co folia w płynie.

Porada eksperta

Przed zastosowaniem izolacji przeciwwilgociowej pamiętajmy, aby zagruntować podłoże. Dzięki takim preparatom podłoże zostanie dodatkowo wzmocnione oraz zabezpieczone przed wilgocią, a także wyrówna się jego chłonność i przyczepność, co ułatwi nakładanie izolacji przeciwwilgociowych.

dulux easy care kuchniaWykończenie ścian i posadzek

Zastosowanie na ścianach i posadzkach izolacji przeciwwilgociowej to tylko pierwszy krok w stronę funkcjonalnego i wolnego od wilgoci pomieszczenia. Również forma ich wykończenia będzie miała istotny wpływ na gromadzenie się wilgoci. Najpopularniejszą metodą ochrony powierzchni jest stosowanie okładzin ceramicznych – warto przy tym wybierać płytki o niskiej nasiąkliwości, np. na poziomie 3%. Obecnie na podłogach stosowane są również parkiety z drewna egzotycznego, cechującego się wyższą odpornością na destrukcję biologiczną. W sklepach znajdziemy także specjalne farby do łazienek i kuchni, które tworzą powłokę nieprzepuszczającą wody. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie przystosowanych do użytku w kuchniach i łazienkach tapet – winylowych czy wykonanych z włókna szklanego.

wentylatorWentylacja w walce z wilgocią

Ostatnim, lecz równie ważnym aspektem, jest zastosowanie w łazienkach i kuchniach odpowiednich systemów wentylacyjnych. W kuchniach występują one najczęściej w formie okapu, czyli urządzenia pochłaniającego lub odprowadzającego nie tylko parę wodną, ale również zapachy. W łazience tę samą funkcję spełniają specjalne, mocowane w ścianach wentylatory, dbające o prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Warto zainwestować w wentylację mechaniczną – sama kratka wentylacyjna może nie wystarczyć do oczyszczenia łazienki z wilgoci. Właściwie działająca wentylacja zapobiega również rozwijaniu się pleśni i grzybów w pomieszczeniach. Stosując się do wyżej wymienionych zasad, zyskamy piękne i sprzyjające zdrowiu wnętrza.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Kuchnia otwarta - metamorfoza w małym mieszkaniu

Kuchnia otwarta - metamorfoza w małym mieszkaniu
Mariaż małej kuchni i pokoju dziennego? Dlaczego nie! Kuchnia otwarta na salon sprawia, że na co dzień masz do dyspozycji przestrzeń piękną i funkcjon...
Czytaj więcej

Kuchnia w mieszkaniu dla studenta – tanie wykończenie

Kuchnia w mieszkaniu dla studenta – tanie wykończenie
Kuchnia w mieszkaniu studenckim jest najczęściej maleńkim aneksem stanowiącym część salonu lub odrębnym, niewielkim pomieszczeniem. Jej rozmiar wymaga...
Czytaj więcej

Płytki czy farba – wykańczamy toaletę w hostelu

Płytki czy farba – wykańczamy toaletę w hostelu
Łazienki i toalety użytku publicznego zwykło się wykańczać przy pomocy farb lub płytek. To praktyczne, niedrogie i estetyczne rozwiązania. Na kt&oacut...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wykończenie kuchni i łazienki – jak chronić wnętrza przed wilgocią?