Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Wymieniamy trzonek w siekierze – instrukcja krok po kroku

Wymieniamy trzonek w siekierze – instrukcja krok po kroku

Gdy głowica siekiery zaczyna się ruszać lub trzonek jest pęknięty to znak, że przyszedł czas na jego wymianę. Proces wymiany styliska nie jest trudny, choć wymaga uwagi i cierpliwości. Oto, jak krok po kroku wymienić trzonek w siekierze.

Wymieniamy trzonek w siekierzeKiedy stylisko siekiery należy wymienić?

Pierwszą oznaką konieczności wymienienia trzonka jest ruszająca się głowica siekiery. Mniejszych luzów można się pozbyć, jeszcze raz nabijając klin. Jeśli jednak luzy są zbyt wielkie, całe stylisko jest do wymiany lub do gruntownej odnowy.

Podobnie ma się rzecz z uszkodzeniami trzonka. Jakiekolwiek pęknięcie na stylisku dyskwalifikuje całe narzędzie. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy bagatelizować takich mankamentów, gdyż nawet niewidoczne pęknięcie szybko będzie się powiększało, co w przyszłości może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku. Aby wychwycić mało widoczne pęknięcie, możemy opukać delikatnie stylisko np. trzonkiem noża. Jeśli dźwięk będzie pusty i brzęczący, może to świadczyć o uszkodzeniu styliska.

Innym uszkodzeniem, które może okazać się krytyczne, jest uszkodzenie nasady trzonka zaraz przy głowicy siekiery. Powstaje ono w momencie, gdy nie trafimy ostrzem w rąbane drewno i cały impet uderzenia pójdzie na trzonek. Niewielkie uszkodzenie nie zagraża bezpieczeństwo pracy, ale większe może prowadzić do połamania siekiery.

Porada eksperta:

Aby chronić trzonek przed uszkodzeniem jego nasady, można nabyć lub samemu przygotować skórzany ochraniacz na tę właśnie część siekiery.

Wymieniamy trzonek w siekierzeWymiana trzonka siekiery

1. Nowy trzonek najlepiej nabyć w sklepie budowlanym. Przy wyborze dobrze jest mieć głowicę siekiery ze sobą, by móc jak najdokładniej dopasować oba elementy. Im lepiej dopasujemy, tym mniej będziemy mieć pracy przy szlifowaniu trzonka. Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie trzonka zamiennego do konkretnego modelu siekiery.

2. Jeśli z grubsza końcówka styliska pasuje do głowicy siekiery, wykonujemy podłużne nacięcie wzdłuż osi trzonka. W tym właśnie miejscy wbijemy klin. Warto nacięcie zrobić przed ostatecznym dopasowaniem, gdy jeszcze żeleziec nie wchodzi do końca. Gdybyśmy zrobili odwrotnie, po wykonaniu nacięcia na już dopasowanym stylisku, mogłoby się okazać, że po włożeniu trzonka w ucho siekiery, głowica trzymałaby się zbyt luźno.

Klin do siekiery Malec pompy.pl nr 53. Szlifujemy zgrubnie końcówkę styliska, tak aby dopasować je do żeleźca. Pamiętajmy, że głowica nie może wchodzić zbyt luźno. Powinna ona wymagać dobicia.

4. Po dopasowaniu głowicy do styliska, nabijamy wcześniej przygotowany klin. Może to być wystrugany klin drewniany lub też żelazny – do nabycia w sklepach budowlanych. Jeśli wybraliśmy klin drewniany, zaznaczmy na nim głębokość nacięcia pod klin, by nie dobijać go głębiej. Może to bowiem uszkodzić stylisko. Przed wbiciem drewnianego klina, możemy posmarować go klejem do drewna, np. wikolem.

Jeśli dysponujemy gotowym klinem metalowym, musimy dopilnować, by jego wielkość, odpowiadała głębokości nacięcia.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak skutecznie naostrzyć siekierę?

Jak skutecznie naostrzyć siekierę?
Ostrzenie powinno należeć do rutynowych i regularnych czynności konserwacyjnych naszej siekiery. Dzięki temu praca nią będzie przebiegać szybko i ...
Czytaj więcej

Wszystko o akcesoriach do siekier

 Wszystko o akcesoriach do siekier
Siekiery przydają się podczas wielu prac w gospodarstwach domowych – są niezbędne do przygotowywania opału na zimę, pomagają przy wiosennych por...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wymieniamy trzonek w siekierze – instrukcja krok po kroku