Modne ściany z wzorami geometrycznymi
Wzory na ścianach nie wychodzą z mody, ponieważ poza estetyczną pełnią szereg innych funkcji: pozwalają nam się wyrazić, maskują niedoskonałości, bądź też korygują proporcje pomieszczenia. Jednym z nowoczesnych wariantów ozdób ściennych są różnorodne figury geometryczne, których siła tkwi w liniach i ostrych kątach – nadających kompozycji pazur.
Porada eksperta Do wykonania figur geometrycznych na ścianie potrzebne są trzy główne akcesoria: wałek lub pędzel, kolorowa farba o wybranym odcieniu – lub kilka, by ożywić wzór – oraz taśma malarska zapewniająca równe krawędzie. Warto też zadbać o zabezpieczenie podłogi, np. wykorzystując stare gazety lub folię budowlaną. |
Najprostsza ozdoba ściany z wykorzystaniem geometrii to podzielenie przestrzeni na dwie lub więcej sfer, które odcina się od pozostałych skośną linią. Powstają w ten sposób różne figury: romby, trójkąty, prostopadłościany, a także niesymetryczne wieloboki. Oddzielimy je, malując każdą na inny kolor, bądź też – w trudniejszym wariancie – tworząc wyraźne linie. Wówczas musimy przykleić jeden pas taśmy przy drugim, dbając o równoległe położenie. Powstałe linie muszą być równe na każdym odcinku, inaczej efekt będzie nieładny.
Szablony na ścianę – szybki sposób na odświeżenie pokoju
Dużo szybszym i prostszym sposobem na nadanie pokojowi niepowtarzalnego charakteru jest wykorzystanie gotowych szablonów i zestawienie ich wedle autorskiego pomysłu. Od kilku sezonów popularnością cieszą się motywy roślinne: duże liście, drobne pnącza, a nawet całe drzewa. Inny modny motyw do ptaki. W salonie, przedpokoju czy łazience pięknie zaprezentują się też cytaty.
Szablony najczęściej stosuje się na ścianach pomalowanych farbą, ale nie tylko. Jeśli mamy gładkie tapety, bez trudu naniesiemy na nie wybrane kształty. Możemy również skorzystać z alternatywnych dla szablonów naklejek na ściany. Są dostępne w różnych kolorach. Warto wybierać te, które kontrastują z podstawą. Świetnie spiszą się uniwersalne czarne.
Wzór na ścianie – urozmaicona faktura
Ciekawy pomysł na ozdobienie ścian przy jednoczesnym zachowaniu jednolitej kolorystyki to zadbanie o nietypową fakturę. Podczas malowania – poza tradycyjnymi narzędziami – posługiwać możemy się:
- szmatką, którą wzory wykonuje się już po pomalowaniu ściany. Należy zamoczyć ją w resztce farby z pigmentem, wycisnąć i przykładać do ściany kawałek po kawałku. Pojawią się wówczas nieco ciemniejsze od koloru wyjściowego nieregularne wzory imitujące tynk,
- suchym pędzlem, którym rozmazuje się grubiej nałożoną farbę. Tę czynność także możemy wykonać po pomalowaniu całej ściany. Na jednolitej powierzchni robimy dodatkowe maźnięcia farbą, a następnie rozcieramy ją pędzlem o grubym włosiu. Po wyschnięciu ściana jest niejednolita: miejscami ciemniejsza, miejscami jaśniejsza,
- folią, która da podobny efekt do zastosowania ściereczki. Tym razem jednak folię rozkładamy na całej i jeszcze mokrej od farby ścianie, dociskając ją pędzlem. Nie musi, a nawet nie powinna być wyrównana. Po kilku godzinach odklejamy ją i podziwiamy nieregularny wzór,
- miotły, którą przed wyschnięciem farby na ścianie wykonamy kilka przesunięć w dowolnym kierunku: na dół, do góry, a może i na boki. Twarde włosie miotły zadrapie ścianę, pozostawiając w farbie rysy. Regularne dodadzą pomieszczeniu elegancji, chaotyczne zaś przyciągną wzrok i sprawią, że aranżacja będzie nowoczesna.