icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Z czego można własnoręcznie wykonać regał?

Cegła, stare meble, a może niepotrzebne kawałki metalu? Materiały, z których możemy w zaciszu własnego domu tanio skonstruować atrakcyjny i ciekawy regał, są w zasięgu ręki. Wystarczy spojrzeć odrobinę bardziej kreatywnie.

klejenie regałuklejenie regałuklejenie regałuklejenie regału

Jeśli nie interesują nas meble wprost z katalogów znanych sieci, w bardzo prosty sposób sami możemy skonstruować własne. Wystarczą tylko: pomysł, dobry projekt i kilka godzin wolnego czasu. Rezultaty będą zaskakujące, zarówno dla nas samych, jak i naszych znajomych. Poniżej kilka inspiracji, w jaki sposób własnoręcznie możemy skonstruować niepowtarzalny regał.

Konstrukcja z cegieł

Najprostszy przepis na własną półkę to cegła klinkierowa, odpowiednia zaprawa, drewniane deski trójwarstwowe i odrobina czasu. Tu wystarczą minimalne umiejętności murarskie – cała konstrukcja jest naprawdę prosta do wykonania. Przy ścianie należy wymurować dwie pionowe „układanki” cegieł ustawionych w odpowiedniej odległości od siebie. Konstrukcją zabezpieczamy dodatkowymi, metalowymi wspornikami. Trzeba pamiętać o lekkim wysunięciu co trzy, cztery cegły po obu stronach, aby następnie można było położyć na nich drewniane półki. W czasie, gdy cała konstrukcja będzie schnąć, zajmijmy się lakierowaniem desek i doprowadzeniem ich do takiego wyglądu, jaki sobie wymarzyliśmy. Po wyschnięciu zaprawy wystarczy je zamocować w odpowiednich miejscach i cieszyć się nowym meblem.

Stare meble, nowa jakość

Czy w piwnicy bądź na strychu znajdują się meble, z którymi nie wiadomo co zrobić, a które pamiętają lata młodości naszych dziadków? Zróbmy z nich regał, wystarczy że znajdziemy w miarę stabilną płytę (nie powinna być cieńsza niż 2,5 cm), z której wytniemy dwie jednakowe figury geometryczne. Mogą to być prostokąty, kwadraty czy chociażby romby – musimy jednak pamiętać, by kształt pozwolił je przytwierdzić do ściany – to one będą stanowić wierzch i spód nowej półki. Następnie należy wyciąć cztery belki, które będą szkieletem boków regału. Teraz wystarczy wszystko razem połączyć i przykręcić do ściany. Gotowe!

Metal sposobem na nową półkę

Metalowe sprzęty, które od lat leżą bez celu w garażu? Jeśli tylko uda nam się wyciąć z nich odpowiednie kształty, na przykład prostokątne, które po odpowiednim wygięciu będą stabilne, możemy stworzyć z nich funkcjonalny mebel. Wystarczy je tylko odpowiednio wyczyścić i pomalować, a następnie przytwierdzić do ściany za pomocą kołków rozporowych, by całość stanowiła zgrabny regał. Pozbędziemy się w ten sposób rzeczy, które zagracają garaż, a wnętrze zyska ciekawą i funkcjonalną półkę. Pamiętajmy jednak, aby w zależności od grubości metalu na tak skonstruowanym meblu stawiać przedmioty o odpowiednim ciężarze.

Skrzynki po owocach nie muszą się marnować

A może przy okazji wizyty w piwnicy odkryliśmy dawno nieużywane drewniane skrzynki po owocach? Jeśli wyglądają solidnie, możemy

skrzynka po jabłkach, regałskrzynka po jabłkach, regałskrzynka po jabłkach, regałskrzynka po jabłkach, regał

Najpierw postarajmy się je dokładnie wyczyścić, odrestaurować, a następnie polakierować i ewentualnie ozdobić według własnego uznania. Następnie w odpowiednich miejscach w ścianie należy zamontować kołki rozporowe, a dzięki nim – niedaleko od siebie – przykręcić kilka skrzynek. Jeśli odpowiednio postaramy się o zaprojektowanie ciekawego ich układu, całość może wyglądać naprawdę interesująco.

Drabina to równie pomysłowe rozwiązanie

Czy sięgając po skrzynki korzystaliśmy z równie starej, rozkładanej i kilkustopniowej drabiny z drewna? Ona także może stać się regałem. Po przyklejeniu specjalnym klejem do drewna przyciętych na wymiar desek na kolejnych stopniach, będzie ona przez lata z powodzeniem służyła jako mebel, na przykład w pokoju dziecięcym. Wystarczy tylko wyczyścić ją papierem ściernym, a następnie pomalować farbą do drewna w odpowiednim kolorze.

Przy odrobinie kreatywności nowe meble można skonstruować praktycznie samodzielnie. Każdą rzecz, która zalega w domu, można użyć według własnego uznania. Wystarczy spojrzeć na nią w odrobinę inny sposób.

Data publikacji: 17.05.2015