Z czego wykonać opaskę wokół domu

Opaska elewacyjna wokół domu ma nie tylko funkcję dekoracyjną. Ozdobny pas okalający ziemię wokół budynku chroni mury przed zawilgoceniem, a elewację przed zabrudzeniami. Z czego wykonać opaskę, aby dobrze spełniała swoje funkcje?

Po co wykonuje się opaskę wokół domu

Prawidłowo wykonana opaska ułatwia odprowadzanie wód opadowych z dala od murów budynku. Cokół budynku dzięki niej na dłużej pozostaje czysty – nie będzie brudził się od trawy. Opaska tworzy również rodzaj eleganckiego chodnika wokół elewacji.

Dlaczego opaska nie może być szczelna

Elewacja budynkuNależy pamiętać także, że opaska nie może być szczelna. Zawsze wykonujemy ją w taki sposób, by była przepuszczalna dla wody – gdybyśmy postąpili inaczej, pod opaską wokół domu stale tworzyłaby się wilgotna strefa. Woda deszczowa nie mogłaby odparowywać z podłoża, a to byłoby szkodliwe dla murów domu, w szczególności jeśli jest to budynek podpiwniczony. Dlatego szczelny beton lub podsypki cementowo-piaskowe nie są dobrym materiałem na okalającą budowlę ścieżkę. Nie możemy zapominać, że podstawowym elementem izolacji przeciwwilgociowej fundamentów nie jest pas wokół budynku, lecz prawidłowo wykonany drenaż. Opaska jedynie wspomaga prawidłową izolację.

Opaski z kamieni ozdobnych

Sprawdzonymi materiałami na ścieżki są kruszywa i kamienie ozdobne – nie wymagają dokładnego zachowania spadków i są łatwe do układania. Woda deszczowa zarówno przesiąka szybko przez warstwę kamieni w głąb gruntu, jak i szybko z niej wyparowuje, pozostawiając glebę osuszoną. Na opaskę świetnie nadaje się gruby żwir, otoczaki lub białe grysy ogrodowe, które wyglądają bardziej estetycznie. Warto wybierać materiał, który pasuje kolorystycznie do elewacji domu.

Pod opaskę układamy dodatkowo piasek, żwir, geowłókninę lub pospółkę. Wysypaną warstwę kamienną warto obramować obrzeżem wykonanym z betonu lub granitu, tak aby trzymały spójny kształt i nie rozsypywały się na trawnik. Warto wziąć po uwagę ułożenie nawierzchni z luźnych kawałków kamieni, w szczególności gdy nasz dom stoi na słabo przepuszczalnym, glinianym gruncie.

Opaski z granitowej lub betonowej kostki brukowej

Deska elewacyjnaSą łatwiejsze w utrzymaniu w czystości i bardziej trwałe niż opaski z kruszywa, ale trudniejsze do ułożenia. Ich zaletą jest przede wszystkim wielość wzorów i kolorów. Pas z kostki możemy skomponować z innymi elementami krajobrazu, takimi jak ścieżki, tarasy czy podjazdy, uzyskując w ten sposób harmonijnie zaaranżowaną przestrzeń ogrodu.

Na opaski stosuje się kostkę brukową lub granitową o grubości około 4-6 cm (grubsza kostka jest dostosowana do ruchu drogowego, w tym przypadku cecha ta jest więc zbędna). Możemy ułożyć ją na wyrównanej podsypce piaskowej o grubości około 15 cm lub na pospółce i cienkiej warstwie piasku. Warto jednak pamiętać, że istotne jest zachowanie odpowiedniego spadku w kierunku trawnika. Kostka również wymaga odpowiedniego obramowania – możemy użyć obrzeży betonowych lub plastikowych.

Data publikacji: 25.01.2016