Produkty

Z czego wykonać szablony malarskie krok po kroku

Z czego wykonać szablony malarskie krok po kroku

Szablony malarskie to przydatne akcesoria, dzięki którym jesteśmy w stanie niemal natychmiast odmienić nasze wnętrze. Ich popularność jest na tyle duża, że znajdziemy je w większości marketów budowlanych. Z powodzeniem jednak możemy wykonać je także sami.

Szablony malarskieGdzie wykorzystamy szablony malarskie

Szablonów możemy użyć do ozdobienia niemal każdej powierzchni. Przede wszystkim sprawdzą się na ścianach oraz ich fragmentach –zarówno w salonie, jak i na łazienkowych kaflach czy w kuchni. Wzór możemy zastosować na całej ścianie bądź tylko w jednym jej miejscu, np. nad łóżkiem, nad szafką, biurkiem czy dookoła drzwi. Różnorodne kształty urozmaicą także nasze jednobarwne meble oraz posłużą podczas ich renowacji do nadania im oryginalnego charakteru.

Dlaczego warto wykonać szablon samodzielnie

W sklepach znajdziemy dużą ofertę szablonów. Ich różnorodność pozwala wybrać konkretne wzory i kształty, które stanowią kompletne kompozycje. Aby zdobiły pomieszczenie, powinniśmy w nim użyć ich tylko raz. Poza nimi znajdziemy także szablony, które pozwalają na namalowanie na płaszczyznach ornamentów. Możemy wykorzystać je w sekwencji, która może być motywem przewodnim dekoracji całego pomieszczenia. Wśród szablonów możemy także zakupić takie, które składają się z kilku pojedynczych elementów, z których możemy stworzyć dowolne kompozycje. To, ile razy i gdzie odmalujemy dany element, zależy tylko od naszej wyobraźni i konkretnego pomysłu na dekorację.

Pamiętajmy jednak, że ilość dostępnych na rynku szablonów jest organiczna, choć z pewnością można znaleźć wśród nich wzory, które przypadną nam do gustu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na własnoręczne wykonanie tych przedmiotów, możemy stworzyć zupełnie unikalne formy, które pomogą nam stworzyć wnętrze niepowtarzalne.

Drugą zaletą własnoręcznego wykonania szablonów jest fakt, że możemy stworzyć dowolną ich ilość, a nie wydawać pieniędzy na gotowe artykuły, których zwykle używamy jednokrotnie. Szablon, który stworzymy sami to nic innego jak odpowiednich rozmiarów kawałek tekstury lub sztywnej folii z wyciętym kształtem.

Co będzie potrzebne do wykonania szablonu

Szablony malarskie domowej roboty wykonamy szybko i łatwo przy użyciu następujących materiałów:

- ołówek/flamaster i karta papieru lub wydrukowany wzór szablonu;

- kalka i tektura bądź cienka, ale sztywna folia;

- nożyk i nożyczki;

- taśma malarska;

- gęsta farba;

- gąbka lub pędzelek.

Wykonanie szablonu malarskiego krok po kroku Szablony malarskie

Krok 1. Jeśli mamy zdolności manualne, dowolny wzór rysujemy na kartce papieru. Możemy także wydrukować go w punkcie ksero lub za pomocą domowej drukarki.

Krok 2. Następnie na wzór przykładamy przezroczystą folię i odrysowujemy na niej dany kształt. Jeżeli nasz szablon powstanie z tektury, to pod wzór podkładamy kalkę, a pod nią teksturę i przerysowujemy szablon.

Krok 3. Gdy na tworzywie, z którego powstanie szablon, znajduje się już jego wzór, wycinamy go dokładnie za pomocą nożyka i/lub nożyczek.

Krok 4. Wycięty szablon przyklejamy na wybranej powierzchni , używając do tego taśmy malarskiej. Upewniamy się, że umieściliśmy go prosto.

Krok 5. Dociskając szablon do ściany, zaczynamy nakładać farbę. Pamiętajmy, żeby użyć w tym celu dosyć gęstej farby - to zminimalizuje ryzyko, że dostanie się ona pod szablon. Kolor nakładamy za pomocą gąbki lub ewentualnie pędzla pamiętając, by nie wykonywać ruchów okrężnych. Najlepiej zastosować tu tepowanie – punktowe dotykanie powierzchni narzędziem malarskim trzymanym pod kątem prostym do podłoża.

Krok 6. Gdy skończymy odmalowywanie kształtu, zanim farba zaschnie na dobre, ostrożnie odrywamy szablon od ściany.

Wykonane w ten sposób szablony nadają się w większości do jednorazowego użytku, ich koszt jest jednak nieporównywalnie mniejszy od gotowych szablonów z tworzyw sztucznych, które znajdziemy w sklepach.

Osoby bardziej wprawione sztuce malarskiej mogą posłużyć się rzutnikiem, za pomocą którego odwzorują i odmalują na ścianie dowolny wzór. 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Szablony malarskie – co nimi ozdobić i jakich farb użyć?

Szablony malarskie – co nimi ozdobić i jakich farb użyć?
Korzystając z szablonów malarskich, możemy w oryginalny i łatwy sposób przyozdobić nasze wnętrza. Chociaż najczęściej wykorzystujemy je do malowania ś...
Czytaj więcej

Alternatywa dla gotowych dekoracji ściennych – domowe DIY

Alternatywa dla gotowych dekoracji ściennych – domowe DIY
Ścienne dekoracje mogą wyglądać bardzo efektownie i co ważne, pasują do niemal każdego wnętrza. Możemy je kupić w formie gotowych projektów lub jako i...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
08.01.2016
Uwielbiam szablony!!! Można naprawdę oryginalnie sobie wykończyć ściany. Fajnie by było zrobić samodzielne, ale w Waszej ofercie jest tyle świetnych, że chyba nigdy nie będę musiała :)

Ocena i komentarz dla:

Z czego wykonać szablony malarskie krok po kroku