Produkty

Zalety bruzdownicy

Zalety bruzdownicy

Bruzdownicę do rowków z pewnością docenią ci, którzy przygotowują się do większego remontu mieszkania połączonego z wymianą lub modernizacją instalacji gazowej, wodnej czy elektrycznej. Dzięki temu urządzeniu znacząco skrócimy czas pracy, zadbamy o własny komfort i mniejsze zanieczyszczenie kurzem i pyłem.

Zwykłe ukrycie w ścianie kabla doprowadzającego energię elektryczną wiąże się z nieprzyjemną i zanieczyszczającą powierzchnię pokoju pracą, która polega na wykuciu w ścianie rowka, w którym umieszcza się przewód elektryczny. Oczywiście można to uczynić własnoręcznie, posługując się jedynie młotkiem i przecinakiem o odpowiednio wyprofilowanym zakończeniu, jak również za pomocą wiertarki z włączonym udarem. Jednak nie dość, że jest to czasochłonna praca, to powstający w czasie jej trwania pył znacząco utrudnia pozostałym domownikom normalną egzystencję. Poza tym może się okazać, że wykonanie za pomocą tych narzędzi bruzdy w suficie, zwłaszcza wysokim, jakie często występują w starych kamienicach, będzie co prawda możliwe, ale obarczone dużą dozą niebezpieczeństwa.

bruzdownica Bruzdownica Erbauer 1500 W

Dzięki bruzdownicy (np. bruzdownicy Erbauer) możemy ułatwić sobie pracę i skrócić czas jej trwania. W dużym uproszczeniu narzędzie to przypomina szlifierkę kątową, ale wyposażoną w dodatkową tarczę tnącą. Efektem używania bruzdownicy są dwie równoległe szczeliny. Odległość między nimi oraz ich głębokość są zależne od ustawień, jakie zastosujemy w urządzeniu. Pozostaje już tylko delikatnie skuć materiał między szczelinami i bruzda – z równymi brzegami i odpowiednio głęboka – oczekuje na dalszy ciąg modernizacji instalacji elektrycznej lub gazowej. Nie bez znaczenia jest mniejsza ilość zapylenia, jaka w wyniku pracy urządzenia przedostaje się do pomieszczenia. Dzieje się tak za sprawą króćca, do którego możemy podłączyć odkurzacz. Pył w czasie pracy bruzdownicy np. marki Erbauer, jest wciągany bezpośrednio do wnętrza urządzenia ssącego, co w znacznym stopniu skraca czas porządkowania po skończonym remoncie.

Bruzdownice najczęściej sprzedawane są w komplecie z tarczami tnącymi. Poszczególne modele, zwłaszcza te bardziej specjalistyczne, są ich pozbawione – tarcze diamentowe należy dokupić osobno, zwracając uwagę na parametry materiału, który będzie cięty. A tym może być ceramika, pustaki, niewibrowany beton, cegła czy płyta kartonowo-gipsowa. Minusem urządzenia jest jego waga, najczęściej oscyluje ona wokół 5 kg. Wybierając narzędzie, zwróćmy też uwagę na długość przewodu zasilającego – jeżeli mamy zamiar pracować na dużej wysokości, powinien bez problemu sięgać przedłużacza i nie utrudniać nam wykonywanych czynności przez naprężenie kabla.

bruzdownica zalety Tarcza diamentowa Erbauer segmentowa 125 mm

Niektóre z bruzdownic są wyposażone w dodatkową opcję – można z nich odłączyć jedną z tarcz tnących, a całe urządzenie zmieni się w szlifierkę kątową. Warto mieć to na uwadze przy planowaniu niezbędnych zakupów do przyszłego remontu, bo dzięki takiej modyfikacji zaoszczędzimy na kupnie niezbędnych narzędzi.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Obróbka drewna - podstawowe techniki

Obróbka drewna - podstawowe techniki
Praca w drewnie to jedno z najczęstszych zadań majsterkowicza. Dlatego zebraliśmy dla Ciebie garść informacji na temat kilku kluczowych sposobó...
Czytaj więcej

Jak wykonywać bruzdy?

Jak wykonywać bruzdy?
Wykonanie bruzd stanowi jeden z niezbędnych zabiegów w trakcie wznoszenia budynku. Wyżłobienie odpowiedniej przestrzeni pozwala ułożyć w ścianie przew...
Czytaj więcej

Bruzdownice – do czego je wykorzystać?

Bruzdownice – do czego je wykorzystać?
Bruzdownice pozwalają uzyskać równe i precyzyjne szczeliny nawet w bardzo trwałych materiałach –  w ścianach, murach czy w podłożu. Jak dzi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zalety bruzdownicy